Коротко пояснюємо що це означає, як зміниться механізм оподаткування та які вбачають у цьому переваги й недоліки.

Президент України Петро Порошенко на зустрічі з підприємцями під час бізнес-форуму 1 грудня в Києві заявив, що настав час обговорити заміну податку на прибуток підприємств податком на виведений капітал. За його словами, зміни в оподаткуванні можуть запровадити з 2019 року і це має стимулювати інвестиції та протистояти корупції.

Однак запровадження нового принципу оподаткування прибутку дорого коштуватиме бюджету — у президента можливі втрати оцінили у 20-30 мільярдів гривень.

Громадське коротко пояснює, що це означає, як зміниться механізм оподаткування та які вбачають у цьому переваги й недоліки.

Як це працює і в чому різниця?

Податок на прибуток відрізняється від податку на виведений капітал (розподілений прибуток) базою оподаткування, тобто тим, що саме оподатковується.

Нині це операційний прибуток підприємства — доходи мінус витрати.

Приміром, компанія за рік отримала 1 мільйон гривень доходу. Водночас витратила на сировину, оренду, електроенергію, зарплати співробітників і погашення кредитів 850 тисяч гривень. Лишається 150 тисяч — чистий прибуток підприємства.

Припустимо, власник хоче 50 тисяч гривень забрати собі, а решту інвестувати в нове обладнання. На сьогоднішній день йому потрібно спочатку заплатити 18% податку на прибуток зі 150 тисяч чистого прибутку — це 27 тисяч. Потім 50 тисяч вивести для себе, з яких заплатити 5% (2,5 тисяч гривень) податку на дивіденди. Відтак на підприємстві залишиться 73 тисячі гривень на розвиток.

За умови дії податку на розподілений прибуток власник заплатить 15% (тобто втричі більше) при виведенні дивідендів (7,5 тисяч гривень). Решта, тобто 100 тисяч гривень, залишиться на розвиток підприємства.

Сьогодні, щоб не платити податок на прибуток, підприємства штучно завищують витрати. Наприклад, замовляють дороге прибирання офісу або «розробку рекламної стратегії». Або ж платять власним же офшорним компаніям «за використання бренду» або якісь інші послуги.

Скільки втратить держбюдюжет?

В Україні податок на прибуток підприємств зазвичай забезпечує близько 7-9% доходів бюджету, що не так багато в порівнянні з іншими податками, але все ж досить відчутно. Лише за 9 місяців 2017 року підприємства заплатили вже 73,5 мільярдів гривень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Держбюджет-2018 раунд перший: який план доходів та видатків затвердила Рада

І все ж, за розрахунками Міністерства економічного розвитку, загальні втрати бюджету протягом першого року складуть 1,2 — 1,3% ВВП. Заразом перерозподіл на користь підприємств призведе до їх модернізації, що в майбутньому дозволить платити набагато більше податків.

Після запровадження податку на виведений капітал (розподілений прибуток) оптимізувати витрати або виводити прибуток в офшори більше не матиме сенсу. Отже, підприємства показуватимуть реальні фінансові результати.

Що кажуть експерти?

Дослідницька група «Український інститут майбутнього» припустила, що детінізація внаслідок уведення змін складе 70% обсягу тіньового прибутку.

Згідно з підрахунками «Інституту», бюджет, недоодержавши в перші два роки після введення податку на виведений капітал 25 мільярдів  гривень (0,8 мільярдів доларів), у 2020-2022 роках додатково отримає 222 мільярди гривень (7,2 мільярдів доларів) до тих надходжень, які могли б надійти від податку на прибуток. Сукупний ефект для бюджету в перспективі 5 років складе 197 мільярдів гривень (6,4 мільярди доларів).

Противники запровадження податку на виведений капітал, серед яких радниця міністра фінансів Олена Макеєва (нині в.о. міністра фінансів України — ред.), вказують на те, що він ускладнить життя бухгалтерам, оскільки ускладнить облік. «Готуйтеся підвищувати зарплату бухгалтеру й розширювати штат», — застерігає вона.

Хай там як, навіть якщо на підприємців і чекає нова система оподаткування прибутку, то не раніше 2019 року.

Поділитись: