Верховна Рада ввела штрафи за перевезення дітей без автокрісел. Необхідність використання дитячих крісел у правилах дорожнього руху була прописана і раніше, але тепер за її недотримання водіям доведеться заплатити 510 грн за перше порушення, та 850 грн за повторне. Чи готові до цього таксисти та як бути, якщо не маєте крісла і вас просить підвезти мама з дитиною. Про плюси та мінуси нововведення ми поговорили в ефірі програми «Нині вже».

Навіщо потрібне дитяче автокрісло

Дитяче автокрісло виконує ту ж роль, що і пасок безпеки для дорослих — захищає. Ремінь має проходити по ключиці, через грудну клітину та кістки стегон, оскільки саме вони захищають внутрішні органи. У разі ДТП правильно пристебнута людина може отримати травми, але вони будуть сумісні з життям. Якщо ж ремінь проходитиме по шиї, або животу це загрожує зайвими травмами, або навіть задушенням. Дитяче автокрісло дозволяє правильно пристебнути дитину, відповідно до її зросту. До того ж зафіксує її на місце та не дає повзати по сидінню під час руху. Але важливо, аби крісло підходило дитині.

«Коли ми говоримо про безпеку в машині треба думати не про вік, зріст і вагу, а треба дивитись ще й на комплекцію дитини і автокрісло підбирати під комплекцію», — наголосила голова Національної програми з попередження дорожньо-транспортного травматизму дітей та молоді «Traffic Challenge» Ольга Дробишева. 

Які бувають автокрісла та як часто їх потрібно змінювати? 

Існує 4 групи автокрісел в залежності від ваги дитини: 0 — до 12 кг, 1 — до 18 кг, 2 — до 24 кг і 3 — до 36 кг. Та не обов’язково купляти всі 4 види. Є крісла-трансформери, які адаптуються під необхідну вагу. Крісло 0-1 для найменших монолітне, в ньому змінюється лише вкладка. Крім того, часто такі крісла можна використовувати як люльку у візок — просто переставивши на шасі. Більш універсальні трансформери 3 в 1, або 4 в 1 складаються з різних частин та виконують роль від люльки для немовляти до бустера. Бустер — це автокрісло для старших дітей (категорія 2-3) у вигляді додаткового сидіння, яке припіднімає дитину і дозволяє фіксувати її стандартними ременями безпеки.

Оренда автокрісел

Якщо ви не маєте свого авто, або ж виїжджаєте з дитиною досить рідко та не готові купляти автокрісло, може стати в нагоді послуга оренди крісел.

«Автокрісла дитина не зношує. Вони міняються за розміром, і через рік чи два дитина з нього виростає. Куди його потім подіти? Люди здають в оренду, дарують або продають. Можна дуже добре зекономити, якщо взяти крісло в оренду. Дуже багато крісел в оренді від 200 гривень на місяць», — розповіла в студії «Нині вже» Ольга Дробишева.

Як їздити з дитиною в таксі?

Наразі українські служби таксі не готові до подібного закону. Знайти авто із автокріслом досить складно, та й в разі успіху вартість поїздки може зрости в декілька разів. Служби ж рекомендують водіям просто відмовлятись від поїздок з дітьми, аби не порушувати закон. Втім, у «Traffic Challenge» запевняють — в Європейських країнах ті ж сервіси, які є на українському ринку передбачають автівки з автокріслами. А оскільки попит породжує пропозицію варто почекати, поки подібна послуга з’явиться і в Україні. Та поки відбудеться стадія «прийняття» закону таксистами, їздити ними з дітьми можна лише з власним автокріслом. До того ж доведеться набратись вправності швидко його фіксувати та знімати.

Кого штрафуватимуть

Незалежно від того, чи дитина їде без автокрісла в таксі, або просто водій вирішив підвезти маму з немовлям — це порушення закону. І платитиме штраф у такому випадку не мати, а саме перевізник.

«Буде притягуватись до відповідальності водій. Адже він має забезпечити фактичне дотримання правил перевезення дітей», — пояснив перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький. 

Він також додав, що впровадження штрафів зумовлено кількістю смертельних аварій на дорогах — за 9 місяців цього року у ДТП в Україні загинуло 126 дітей, більшість із них в момент аварії перебували в авто.

Поділитись: