Ігор Коломойський за часів, коли він був губернатором Дніпропетровської області
Фото:

EPA / MYKHAYLO MARKIV

Наприкінці травня державний ПриватБанк подав позов проти Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова до Канцлерського суду штату Делавер (The Delaware Court of Chancery). За даними журналістів, щодо цього почало розслідування і ФБР. Підприємців підозрюють у привласненні майже 623 мільйонів доларів США, які вони начебто вивели з рахунків ПриватБанку через шахрайську схему з назвою «Оптіма».

«Голос Америки» прочитав 104 сторінки позову — у ньому йдеться про ймовірні деталі схем, прізвища закордонних партнерів, суми грошей і на що їх було витрачено. hromadske публікує текст кореспондента «Голосу Америки» Остапа Яриша.

Партнери Коломойського

Окрім українських олігархів Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, позов подали проти ще трьох осіб і компаній. Це Мордехай Корф, Хаїм Шохет та Уріель Цві Лейбер — американські партнери українських бізнесменів, які очолюють компанії групи «Оптіма». Усі вони проживають зараз у Маямі. Що відомо про цих людей?

Мордехай Корф — американський партнер Коломойського, співвласник компаній Optima Acquisitions, Optima Ventures, Optima International та низки інших інвестиційних компаній і компаній нерухомості групи «Оптіма». Також він є (або був) керівником декількох металургійних заводів у США. До того ж він є акціонером філії ПриватБанку в Латвії.

Хаїм Шохет — брат дружини Корфа, молодий бізнесмен, що керує Optima Ventures — фірмою, якій належить найбільша кількість нерухомості в місті Клівленд. У 2012 році місцеві медіа писали про нього як про «найважливішого хлопця в місті, про якого ви раніше не чули». На той момент йому було 25.

Уріель Цві Лейбер — з 2010 року член наглядової ради «Укрнафти», разом із Корфом є співвласником компаній групи «Оптіма». Починаючи з 90-тих вів паливний бізнес в Україні.

Усі вони були так чи інакше дотичні до керівництва двадцятьма компаніями у США, які фігурують у позові. За словами позивачів, Корф, Шохет і Лейбер за свою участь у схемах Коломойського та Боголюбова «були щедро винагороджені й наділені правами власності в низці компаній, що належали українським олігархам».

Суть звинувачень

Ми звернулись до ФБР із запитом щодо розслідування — там відповіли, що не коментують ведення справ.

Утім, Коломойського, Боголюбова та їхніх партнерів у позові звинувачують у відмиванні й привласненні 622,8 мільйона доларів США, які належали вкладникам ПриватБанку в Україні. У позові йдеться, що їх відмивали з допомогою цілого ряду фіктивних фірм і дочірньої філії ПриватБанку на Кіпрі. Зрештою, гроші виводили у США, де за них купували нерухомість, а також металургійні заводи в штатах Огайо, Мічиган, Західна Вірджинія, Кентуккі та інших.

У позові стверджується, що завдяки шахрайству Коломойський і Боголюбов стали найбільшими власниками нерухомості в Клівленді, Огайо. Журналісти «Схем» опублікували фотографії об’єктів, які належать Коломойському та Боголюбову.

Згідно з позовом, відмивання відбувалось протягом десятьох років, з 2006 по 2016 — до моменту націоналізації ПриватБанку. Загальна сума, яка нібито надійшла на кіпрські рахунки за цей період — 470 мільярдів доларів США. Це майже 13 річних бюджетів України й удвічі більше за ВВП Кіпру за цей самий період. Однак варто розуміти, що ці гроші — загальна сума операцій, а не сума виведених грошей «у сухому залишку». Щоб краще розібратись, позивачі розповідають, як працювала схема.

Схема «Оптіма»

У позові йдеться про кілька етапів відмивання коштів.

Перший етап: українські фірми, які належали Коломойському та Боголюбову, оформлювали в ПриватБанку мільйонні позики в доларах. Їх виписували на підставні цілі — здебільшого в документах вказували «фінансування поточної бізнес-діяльності».

Другий етап: повну суму частинами пересилали фіктивним фірмам на Кіпрі, які мали рахунки в кіпрській філії ПриватБанку. Позивачі стверджують, що від моменту отримання грошей в Україні до їхнього переказу в Кіпр інколи проходили лічені хвилини. Загалом було 52 такі фірми — через рахунки цих компаній проходили мільйонні транзакції, але насправді вони не мали ні активів, ні працівників і не вели жодного бізнесу.

Усю необхідну документацію для них забезпечували здебільшого дві юридичні контори: Marangos&Hadjipapa та Andreas Sofocleous&Co. Щоб полегшити процес, вони призначали керівниками «відмивальних» фірм своїх працівників. Кінцевими бенефіціарами були Коломойський і Боголюбов.

Третій етап: гроші з Кіпру переказували на рахунки довірених осіб Коломойського та Боголюбова у США. Метою переказів у документах вказували здебільшого загальне фінансування корпорацій або інші цілі, які б не викликали підозр. Зі свого боку отримувачі коштів інвестували їх у нерухомість і металургійні заводи у США.

Четвертий етап: після інвестування відмитих коштів потрібно було повернути позики. Або створити видимість, що їх погашено. Текст позову стверджує, що для цього Коломойський оформлював нові позики в ПриватБанку, проте вже на інші фірми. Кошти знову проводили через Кіпр, аби приховати їхнє походження, і після цього виплачували ними старі заборгованості. На папері гроші банку повертали, але фактично робили це коштом самого ж банку, а точніше — його вкладників. За словами позивачів, ця схема тривала роками, щоразу збільшуючи кредитну діру ПриватБанку.

Клієнти виходять із дверей одного з відділень Приватбанку
Фото:

EPA/ROMAN PILIPEY

Американська нерухомість

У позові проти Коломойського та Боголюбова наводять деякі приклади втілення схеми.

У березні 2011 року чотири компанії, основним акціонером яких був Ігор Коломойський — Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат, а також Нікопольський, Запорізький і Стахановський заводи феросплавів — узяли в ПриватБанку позики на 187 мільйонів доларів. За документами — на «поточне фінансування діяльності». Протягом п’яти годин цю суму по частинах перевели на рахунки семи кіпрських компаній Коломойського та Боголюбова.

Після цього отримані 187 мільйонів плюс додаткові 1,1 мільйона доларів переказали компанії Optima Group у США, якою керували Мордехай Корф та Уріель Цві Лейбер. На ці гроші придбали компанію CC Metals and Alloys у Кентуккі — найбільшого виробника та постачальника феросиліцію для сталеварів у США. Після купівлі компанію очолив Мордехай Корф.

Інший приклад із позову: у серпні 2008 року ТОВ «Авіас» і ТОВ «Аквалайф» узяли позики в ПриватБанку на суми 60 і 46,5 мільйона доларів. Гроші переказали 63 частинами на рахунки фіктивних компаній у Кіпрі. Через кілька годин 16,5 мільйона доларів перевели у США, де від імені компанії Optima International придбали колишній кампус компанії Motorola в штаті Іллінойс площею майже 14 гектарів.

Позиція Коломойського

Сам Коломойський не давав розлогих коментарів щодо позову у США та розслідування ФБР проти нього. Раніше в інтерв’ю BBC він сказав: «Це все — один великий фейк. Якщо вони покажуть, куди й скільки ми забрали, ми готові це повернути. Але вони цього не зробили».

Адвокат бізнесмена у США в коментарі виданню Daily Beast відповів так: «Пан Коломойський категорично заперечує те, що він відмивав які-небудь кошти до Сполучених Штатів, крапка. Він бізнесмен. Його банк захопив уряд, стверджуючи, що він був на межі краху. Ця інформація виявилась неправдивою».

Після публікації тексту позову ні Коломойський, ні Боголюбов не коментували його. Ми звернулись до юристів, що представляють бізнесменів у США. Вони пообіцяли якнайшвидше відповісти на оприлюднені звинувачення.

P.S. від hromadske

4 серпня ФБР провело обшуки у Клівленді в приміщеннях компанії Optima Management Group, яка фігурувала у схемі Коломойського. А вже ввечері 6 серпня Міністерство юстиції США звинуватило Коломойського у крадіжці мільярдів доларів з ПриватБанку, які він потім «відмив» у США та в інших країнах через мережу компаній-посередників.

Коломойський та партнери придбав майже півмільйона квадратних метрів комерційної нерухомості в Огайо, сталеливарні заводи у Кентуккі, Західній Вірджинії та Мічигані, завод з виробництва мобільних телефонів в Іллінойсі та комерційну нерухомість у Техасі та інші активи.

Наразі у двох цивільних позовах Мін'юст вимагає конфіскувати нерухомість Коломойського та його бізнес-партнера Боголюбова на 70 мільйонів доларів, а конкретно будівлі PNC Plaza в Луїзвіллі й CompuCom Headquarters у Далласі.

Сам Коломойський стверджує, що усі кошти, про які каже американське відомство, були інвестовані з власних доходів.

«Всі інвестиції у США були зроблені з власних коштів, отриманих в 2007-2008 роках за угодою з Evraz і з доходів інших бізнесів, що зберігалися в Приватбанку. Все інше категорично відкидається», — сказав нам Коломойський.

Поділитись: