Президент України Володимир Зеленський 1 жовтня заявив, що Україна погоджує так звану «формулу Штайнмаєра» в межах виконання Мінських домовленостей щодо врегулювання ситуації на Донбасі. hromadske пояснює, у чому суть цієї формули та які наслідки матиме її виконання для України.
1

У чому полягає формула?

14 вересня глава МЗС України Вадим Пристайко на спільному брифінгу з спецпредставником Держдепартаменту США в Україні Куртом Волкером пояснив зміст «формули Штайнмаєра»:

  1. Окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів.
  2. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними й такими, що відповідають стандартам організації, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.

Справедливість саме такого формулювання підтвердив і Курт Волкер. Однак, обидва наголосили, що формула визначає лише порядок закріплення особливого статусу тимчасово окупованих територій Донбасу після проведення місцевих виборів, а не умов, за яких ці вибори можуть відбутися.

2

Звідки вона взялась?

Формулу у 2016 році запропонував Франк-Вальтер Штайнмаєр, який тоді обіймав посаду міністра закордонних справ Німеччини і брав участь у переговорах нормандської четвірки

Ця формула прив’язана до Мінських домовленостей 2015 року і є, по суті, одним із форматів їх виконання — у частині проведення місцевих виборів на окупованих територіях Донбасу, оскільки саме цей момент протоколу країни-підписанти трактують по-різному.

Зокрема, невизначеність є у тому, що має статися першим: запровадження особливого статусу Донбасу чи місцеві вибори.

Закон про особливий статус Донбасу Верховна Рада ухвалила ще у 2015 році, однак через невиконання його передумов, зокрема виведення російських військ, він досі не набрав чинності.

За словами міністра закордонних справ Вадима Пристайка, щоб уникнути різночитання формули, зовнішньополітичні радники глав держав 2 вересня 2019 узгодили текст, який фактично і є чітко записаною формулою, і всі 4 сторони на це погодилися.

3

За яких умов її виконає Україна?

Раніше Пристайко заявив, що українська влада планує провести наступні місцеві вибори одночасно і в ОРДЛО, і на території, підконтрольній Україні. На брифінгу 14 вересня він уточнив, що це буде можливо за певних умов серед яких:

  • виведення іноземних військ з окупованих територій Донбасу,
  • доступ медіа і спостерігачів,
  • вибори мають відбуватися відповідно до норм українського законодавства.

Отже, аби українська влада перейшла до виконання «формули Штайнмаєра», Росія має першою виконати взяті на себе зобов’язання у межах Мінських угод.

Пристайко пояснює, що в формулі не йдеться ані про амністію, ані про те, якими будуть вибори. Лише те, що у день проведення виборів Закон про особливий статус буде застосований у тимчасовому порядку і набуде постійного характеру, якщо ОБСЄ визнає вибори «чесними і прозорими». Які це мають бути вибори, якими є їхні умови мають визначити Верховна Рада та ЦВК.

4

Чи відбувається при цьому здача інтересів України?

Як пояснив в ефірі hromadske політолог Михайло Басараб, план Штайнмаєра критикують за те, що той пропонує одночасно втілювати і безпекову, і політичну складову Мінських домовленостей: «Фактично пропонується розпочати політичне врегулювання: проведення виборів, особливий статус до того, як територія буде деокупована, з неї підуть російські війська, і Україна відновить контроль над кордоном».

Водночас він зазначає, що сама «формула Штайнмаєра» не пропонує нічого, чого немає у Мінських домовленостях. Команда президента Зеленського неодноразово підтверджувала своє прагнення ці домовленості виконати, до цього Україну закликають і західні партнери. 

Питання лише у тому, у якому порядку мають виконувати свої зобов’язання Україна та Росія. Курт Волкер запевнив, що від України не вимагатимуть провести місцеві вибори на Донбасі до того, як виведуть російські війська та підтримуваних РФ бойовиків.

5

Чому на закріпленні формули на папері наполягає Росія?

Закріплення формули Штайнмаєра на папері є однією з умов проведення зустрічі нормандської четвірки, яку висуває Росія. Однак, що означає це «закріплення на папері», у Києві та Москві розуміють по-різному.

Нормандська четвірка передала Тристоронній контактній групі текст, щоб та розглянула і узгодили всіма учасниками цієї групи і тими, хто до неї причетні. На документі немає підписів.

Після перемовин Трьохсторонньої контактної групи у Мінську 18 вересня українська сторона підтвердила готовність імплементувати «формулу Штайнмаєра» за умов припинення вогню, виведення іноземних військ, відновлення контролю над кордоном та інших.

Російська ж сторона інтерпретує це як відмову України підписати цю формулу. Фактично, у Кремлі хочуть змусити Україну провести вибори і запровадити особливий статус без жодних умов.

Читайте також:

Зеленський: ніхто не буде проводити вибори на окупованому Донбасі «під дулами кулеметів».

Закон про особливий статус Донбасу буде новий, туди імплементують «формулу Штайнмаєра» — Зеленський.

Поділитись: