Дівчина в захисній масці з візком з покупками біля супермаркету у Києві, 31 березня 2020 року
Фото:

Мусієнко Владислав/УНІАН

Відсьогодні, 6 квітня, в Україні набула чинності нова постанова Кабміну, яка зокрема забороняє перебувати у громадському місці без захисної маски або респіратора. За порушення загрожує штраф від 17 до 34 тисяч гривень.

Що каже українське законодавство про громадське місце?

Взагалі-то дуже мало, єдина згадка є у законі про тютюнопаління. Там вказано:

Громадське місце — частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу. Зокрема під'їзди, підземні переходи, стадіони. Перелік не є вичерпним.

Однак у тому ж таки законі є повний перелік місць, де палити заборонено:

 • у ліфтах і таксофонах;
 • у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;
 • у приміщеннях та на території навчальних закладів;
 • на дитячих майданчиках;
 • у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
 • у під’їздах житлових будинків;
 • у підземних переходах;
 • у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;
 • у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
 • у приміщеннях об’єктів культурного призначення;
 • у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;
 • на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.

Також заборонено палити у таких місцях, крім території, яку спеціально відвели для паління:

 • у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
 • у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;
 • у приміщеннях гуртожитків;
 • в аеропортах та на вокзалах.

Після запровадження нових обмежень Кабмін випустив роз’яснення (лише за 2 дні після самої постанови). Там є перелік місць, які уряд вважає громадськими. Однак і він не є вичерпним. Це:

«Під'їзди, підземні переходи, стадіони; парки, сквери, дитячі майданчики, зупинки громадського транспорту, ліфти, державні установи, медичні установи та інше».

Радник з питань правової політики, адвокат Максим Костецький каже, що звичайна вулиця не може вважатися громадським місцем.

«І не слухайте жодного правоохоронця, який буде намагатися вам довести протилежне», — наголошує він.

Сам юрист дає таке визначення громадському місцю: «Це будівлі, частини будівель, до яких відкритий доступ громадян або ж відкриті території, де є скупчення людей, як парки, сквери, зупинки громадського транспорту. Тобто, якщо ви перебуваєте в місці, де можуть відбуватися якісь активності, то скоріше за все це громадське місце».

У наведеному вище роз’ясненні уряду фактично підтверджується позиція Костецького, бо уряд лише рекомендує перебувати у масці на вулиці, оскільки в будь-який момент ви можете потрапити на територію, яка є громадським місцем.

Більш того, Кабмін наголошує на дуже важливому нюансі — органи місцевої влади можуть розширити на власний розсуд перелік громадських місць.

Це вже зробила влада Києва, яка фактично визнала громадськими місцями усю територію поза помешканнями людей, навіть прибудинкову територію. Столична влада наголошує — ви маєте бути в масці щойно вийшли з дому.

У відповідному розпорядженні столичної влади є посилання на низку нормативно-правових актів, зокрема це Кодекс цивільного захисту та закон «Про захист населення від інфекційних хвороб», які дійсно передбачають обмежувальні заходи щодо населення.

Однак, в Конституції України є стаття 64, яка каже:

Конституційні права і свободи людини й громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Воєнного або надзвичайного стану в Україні не запроваджували.

Саме на підставі цієї статті юристи вже оскаржують постанову Кабміну щодо нових обмежувальних заходів.

Підсумовуючи, можна впевнено сказати, що нові обмеження влади фактично є причиною широкої дискреції правоохоронців — тобто вони часто можуть трактувати ситуації на власний розсуд і визначати, що є громадським місцем, а що — ні.

Якщо правоохоронці виписали вам штраф, Конституція України гарантує вам можливість оскаржити це рішення в суді. 

І наостанок: у законі про тютюнопаління прописано, що в місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знаку про заборону куріння та тексту такого змісту: «Куріння заборонено!». Сподіваємось, що уряд не встигне встановити у громадських місцях таблички «Без маски заборонено!», і карантин невдовзі закінчиться.

Поділитись: