Брифінг щодо розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета, доповідь начальника кримінальної поліції Євгена Коваля, Київ, 12 грудня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/STEPAN FRANKO

Після майже 3,5 років із дня вбивства журналіста Павла Шеремета глава МВС України Арсен Аваков заявив, що підозрюваних затримано. Раніше новообраний президент України Володимир Зеленський заявив, що керівництво МВС буде змінене, якщо зрушень у справі Шеремета не буде.

Слідство мало 4 версії вбивства, але взяло за основу одну: дестабілізація ситуації в державі шляхом вбивства відомої особи. У справі фігурують п'ятеро людей: подружжя ветеранів війни на Донбасі Інна та Владислав Грищенки, військова медсестра Яна Дугарь, дитячий хірург з Охматдиту Юлія Кузьменко та музикант і доброволець Андрій Антоненко. Розповідаємо, що про них відомо.

Слідчі дії на місці вибуху автомобіля журналіста Павла Шеремета, Київ, 20 липня 2016 року
Фото:

EPA/ROMAN PILIPEY

Андрій «Riffmaster» Антоненко

Український музикант, військовослужбовець, сержант ССО Збройних сил України. З перших днів війни на Донбасі допомагав військовим як волонтер, пізніше вступив в сили спеціального призначення. Пісню Riffmaster «Тихо прийшов, тихо пішов» називають гімном Сил спеціальних операцій Збройних сил України.

Андрій «Riffmaster» Антоненко
Фото:

сторінка Андрій Антоненко у facebook

Антоненко користується повагою серед ветеранів та військових. Ми звернулися до кількох з них:

Звісно, ми знайомі. Він був вояком, допомагав АТО. Я ще не маю жодних коментарів, бо на голову не налазить, я ще в себе не прийшла. Ми мусимо бачити докази, перш ніж звинувачувати.

Юлія «Тайра» Паєвська, відома військова, медик, командир евакуаційного відділення 61-го мобільного госпіталю

Він був гостем моєї піцерії, нормальний тип, жодного негативу про нього сказати не можу.

Леонід Остальцев, засновник Veterano Pizza

За версією слідства, саме Антоненко супроводжував жінку, яка закладала вибухівку під авто Павла Шеремета. Слідство вказує на принт одягу, в який був одягнений ймовірний співучасник убивства, а також на його ходу: в Антоненка була операція на нозі за кілька місяців до вбивства Шеремета і він міг шкутильгати.

Слідчі переконують: вийшли на Антоненка через його зв'язки з іншим злочином — підривом електроопори у Херсонській області восени 2015 року. Організатором цього вибуху слідство називає особу на прізвисько Нацик. Тоді на місці злочину неподалік адмінмежі з Кримом була присутня людина з принтом на кофті, схожій на ту, в яку був одягнений імовірний співучасник убивства. Вивчивши зв'язки Нацика, слідство вийшло на Антоненка, з'ясували, що він мешкає поруч з будинком Шеремета у Києві.

Сам Антоненко не розуміє, чому йому оголошено підозру, і не пам’ятає, де був 20 липня 2016 року, коли підірвали Шеремета.

У фейсбуці Антоненка вказано: наступного дня після вбивства Шеремета Riffmaster мав концерт у Києві.

Юлія Кузьменко

Юлія Кузьменко на позивний «Ліса» працює дитячим хірургом в Охматдиті, допомагала військовим, які воювали на Донбасі. Слідство вважає, що саме вона заклала вибухівку під авто Шеремета в ніч на 20 липня 2016 року.

Як заявили в Нацполіції, за час війни Кузьменко придбала будинок. А також «висловлювала радикальні погляди та обговорювала різні сценарії щодо дестабілізації — обстрілу столиці, зокрема».

Юлія «Ліса» Кузьменко
Фото:

сторінка Юлия Кузьменко у facebook

Кузьменко, кажуть у поліції, товаришує з Антоненком. 

«Вони неодноразово зустрічалися, в тому числі, і на тлі допомоги військовим», — заявив начальник кримінальної поліції Євген Коваль.

Слідство пов'язує Кузьменко з іншими фігурантами справи через її співмешканця — «громадянина К.» або «Електрика». Це Петро Киян, на момент публікації у помешканні Кузьменко та Кияна проходили обшуки.

Юлія Кузьменко і Петро Киян («Електрик»)
Фото:

сторінка Petro Kiyan у facebook

Інна та Владислав Грищенки

Подружжя ветеранів війни на Донбасі Владислав («Буча») та Інна («Пума») Грищенки воювали у складі «Правого сектору». Згодом Інна працювала у піцерії Veterano та у власному закладі громадського харчування. Владислав працював на будівництві.

Подружжя Владислав «Буча» та Інна «Пума» Грищенки
Фото:

сторінка Інна Грищенко у facebook

Грищенків підозрюють у замаху на вбивство чоловіка у Косові Івано-Франківської області у 2018 році. За версією слідства, Владиславу замовили вбивство, а він уже долучив до цього свою дружину та їхнього друга Івана Вакуленка.

Владислава арештували 24 вересня в Івано-Франківську, а Інну — 5 листопада.

Вже під час обшуку слідчий сказав «Пумі», що, окрім «Косівської справи», її будуть перевіряти у ще «одній резонансній справі», про це вона розказала hromadske під час судового засідання.

Інна «Пума» Грищенко, розгляд апеляції у справі про замах на вбивство бізнесмена на Івано-Франківщині, Київ, 28 листопада 2019 року
Фото:

Євген Жулай/hromadske

Як заявляють слідчі, на вибухівці з «косівської» справи знайдено ДНК Інни, також вибуховий пристрій був подібним до того, яким підірвали Шеремета. Владислав же є спеціалістом у мінно-вибуховій справі.

Владислав та Інна Грищенки кажуть, що вони не причетні до вбивства Павла Шеремета. А родичі та друзі «Пуми» гостро реагують на згадки про подружжя та справу Шеремета у ЗМІ. 26 листопада під час судового засідання щодо оскарження арешту Інни Грищенко (у «Косівській справі») її дочка та друзі вимагали від журналістки «Української правди» Соні Лукашової покинути приміщення суду, бо у своїх публікаціях журналістка писала про «ймовірну причетність Владислава Грищенка до справи Павла Шеремета».

Інна «Пума» Грищенко та Андрій «Riffmaster» Антоненко
Фото:

сторінка Інна Грищенко у facebook

Яна Дугарь

Медсестра 25-го батальйону повітряно-десантних військ. Після затримання Грищенків вона приходила до суду, аби підтримати їх.

За версією слідства, Дугарь «проводила розвідку» біля будинку Шеремета та фотографувала на мобільний телефон камери спостереження довкола майбутнього місця злочину. Також поліція оприлюднила телефонну розмову, де молода дівчина ділиться пересторогами щодо обшуків у неї: каже, що зберігає у квартирі 7 мобільних телефонів і набір сапера.

Ми існуємо завдяки вам! Підтримайте незалежну журналістику – фондуйте нам на Спільнокошті та долучайтеся до спільноти Друзів hromadske.
Яна Дугарь
Фото:

сторінка Яна Дугарь у facebook

Іван Вакуленко

Ще одного фігуранта «Косівської справи» — Івана Вакуленка — 16 жовтня 2019-го викликали на допит у справі Шеремета. А 18 жовтня Вакуленка знайшли мертвим із вогнепальним пораненням у голову в його квартирі у Києві. 

Слідство вважає, що саме Вакуленко підвозив Грищенка у Косів. Утім як саме він міг бути причетний до справи Шеремета — не уточнює. hromadske звернулося із запитом до поліції.

На брифінгу продемонстрували аудіозаписи, на яких звучить голос, який, за версією слідства, є голосом Інни Грищенко. На дзвінок Вакуленка, який повідомляє, що його викликали на допит у справі Шеремета, вона каже: «Я тебе вітаю. Бери адвоката і йди». Згодом, коли Вакуленко перестав виходити на зв'язок, у телефонних розмовах Грищенко каже, що «його потрібно берегти».

Іван Вакуленко
Фото:

сторінка у facebook

Що слідство вважає доказом причетності до вбивства?

  • Експертиза статури та ходи підозрюваних: слідство зіставило відео з камер спостереження у ніч перед убивством та відео з підозрюваними. В експертизі брав участь британський фахівець на ім'я Айван Бірч. За кілька місяців до вбивства Шеремета в Антоненка була операція на нозі і він міг шкутильгати. Слідчі дійшли висновку, що на відео саме Кузьменко та Антоненко.
  • Вимкнені мобільні телефони у ніч перед убивством: у Юлії Кузьменко телефон був вимкнений з 19:36 19.07.2016 до 09:19 20.07.2016. У Антоненка, повідомили слідчі — з 23:24 19.07.2016 до 07:23 20.07.2016
  • Принт на одязі: слідство вказує на принт одягу, в який був одягнений імовірний співучасник убивства. Мовляв, кофти та футболки з подібними принтами полюбляє Антоненко. Особа у схожій кофті була присутня на місці іншого злочину — підриву опор електромережі біля адмінкордону з Кримом. Слідство називає організатором цього злочину чоловіка на позивний Нацик. Саме через Нацика слідчі й вийшли на Антоненка.
  • «Розвідка» місця злочину за кілька днів до вбивства: Слідство наводить відео з камер спостереження біля місця вбивства Шеремета за 5 і за 2 днів до злочину. На ньому молода дівчина фотографує камери спостереження. За версією слідства, це Яна Дугарь, військова медсестра, яка була присутня на судах у справі Грищенків.
Підозрювані у справі про вбиство Шеремета
Фото:

МВС України

Замовники та мотив

Слідство вважає, що мотивом злочину була «дестабілізація ситуації в Україні шляхом вбивства відомої особи». На доказ цієї версії наводять аудіозаписи із голосом, який буцімто належить Юлії Кузьменко. На записах дві жінки обговорюють — очевидно нещодавно, оскільки згадують події останніх місяців (дату розмови не вказано) — необхідність дестабілізації ситуації в країні, потребу знайти «сакральну жертву» — кажуть про те, що цією жертвою має бути «баба», і згадують військову волонтерку Марусю Звіробій, в якої є діти і яких можна було б «гіпотетично» викрасти. Мовляв, Маруся могла би взяти на себе таку роль.

Сама Звіробій у коментарі hromadske заявила, що серед 5 підозрюваних особисто знайома тільки із Інною Грищенко. На її думку, правоохоронці маніпулювали інформацією і влаштували «шоу для всієї країни».

«Спочатку треба слухати сторону захисту, щоб потім робити якісь висновки. Я маю приводи не довіряти, особливо у світлі моєї справи (провадження щодо висловлювань депутатки Софії Федини та Звіробій про президента Зеленського — ред.) всьому, що я почула сьогодні», — наголосила волонтерка.

Із озвучених сьогодні матеріалів так і не зрозуміло, чи вважає слідство фігурантів і замовниками вбивствами.

Водночас президент Зеленський після брифінгу сказав: «Ймовірні вбивці сьогодні були затримані. Ми з вами одержали дуже багато відповідей ви самі це бачили. Але є ще одне питання хто замовник. Упевнений, що на це питання обов’язково знайдеться відповідь наступного разу».

Журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016-го о 7:45 ранку внаслідок вибуху машини. Він їхав на ранковий ефір своєї програми. Колеги та рідні Шеремета вимагали відставки Авакова через нерозкриття вбивства журналіста.

Поділитись: