Швеція відмовилася від запуску апарата в межах проєкту, який пропонує боротися з глобальним потеплінням, затуляючи сонце

Космічна корпорація Швеції оголосила про скасування запланованого на червень 2021 року космічного запуску в межах проєкту SCoPEx, спрямованого на боротьбу з глобальним потеплінням. Проти запуску апарата з повітряною кулею виступили екологи й науковці.
Мета SCoPEx полягає в дослідженні технології сонячного геоінжинірингу, що пропонує боротися з глобальним потеплінням через запуск в атмосферу об’єктів, які відбивали б сонячне світло назад. Керує проєктом група науковців Гарвардського університету.
Як уточнюють у SCoPEx, під час скасованого запуску в атмосфері не планували нічого залишати: ішлося лише про випробування експериментальної установки, оснащеної вентиляторами, які мали б створити короткі повітряні вібрації в атмосфері.
Станом на зараз дослідження сонячного геоінжинірингу обмежуються лише комп’ютерним моделюванням і лабораторними дослідженнями, а скасований запуск у межах проєкту SCoPEx мав би стати першим експериментом у цьому напрямку.
Що взагалі кажуть про сонячний геоінжиніринг?
Ідея сонячного геоінжинірингу активно обговорюється останніми роками, зазначає The New York Times. Тоді як одні говорять про можливі непередбачувані наслідки для регіональних кліматів, інші вказують, що це — порівняно швидкий шлях протидії глобальному потеплінню.
Зокрема, противники сонячного геоінжинірингу стверджують, що через нього людство може забути про вплив на атмосферу шкідливих викидів. Водночас прихильники методу пропонують активніше його досліджувати, щоб урахувати можливі недоліки.
Приміром, у березні Національна академія наук, техніки та медицини США закликала владу витратити на дослідження сонячного геоінжинірингу принаймні 100 мільйонів доларів. Загалом же увага до галузі у Штатах останніми роками лише зростає, пише NYT.
Попередня спроба експериментального випробування сонячного геоінжинірингу мала відбутися в межах проєкту Spice у 2012 році. Тоді її скасували через виявлений у деяких із науковців конфлікт інтересів; але й тоді він так само зазнав критики з боку громадськості.
- Поділитися: