Наприкінці минулого тижня патрульна поліцейська з Одеси Зоя Мельник опублікувала допис у Фейсбуці, в якому звинуватила керівництво у систематичному хабарництві, роботі на «показники» та кількість штрафів й інших зловживаннях. 

Мельник також заявила, що їй погрожують — у дописі викладено аудіозапис із невідомим чоловіком, який погрожує патрульній та її дитині у разі, якщо вона не припинить свою «журналістську діяльність». 

Керівника Зої, начальника одеської патрульної поліції Юрія Рибака, відсторонили від посади на час розслідування. Водночас керівник Департаменту патрульної поліції України Євген Жуков пообіцяв звільнити Зою Мельник через погану дисципліну і звинуватив її у «піарі та хайпі». 

Що каже Зоя Мельник?

Мельник наразі лишається на службі — вона не звільняється і каже, що ще не вирішила, чи піде. Водночас заявляє, що не буде працювати «за нинішніх умов». Патрульна написала заяву до управління внутрішньої безпеки щодо погроз на свою адресу, за її заявою почалося розслідування. Вона також провела прес-конференцію в Одесі. Більше вона розказала в інтерв'ю Громадському.

Що каже керівництво патрульної поліції?

У Департаменті патрульної поліції переконують: погрози щодо патрульної перевіряє управління внутрішньої безпеки, але сама Мельник неохоче йде на співпрацю у розслідуванні: відмовляється зустрічатися, каже, що перебуває на лікарняному, але при цьому проводить прес-конференції. За словами першого заступника начальника департаменту патрульної поліції Олексія Білошицького, Мельник вже кілька днів під різними приводами відмовляється зустрічатися із комісією департаменту, яка перевіряє її заяви про порушення. Більше про скандал в Одесі та інші питання щодо роботи патрульної поліції Олексій Білошицький розповів в інтерв'ю Громадському.

Що кажуть інші патрульні?

Після посту Зої у соцмережах висловилися кілька начальників патрульної поліції, переважно із закликом не «розганяти зраду». Зокрема, начальник патрульної поліції Рівненської області Сергій Мерчук написав:

«Я офіційно заявляю — ніхто ніколи не давав подібних команд (а якби вони були б, то були послані тут і відразу далеко в неприємне місце).Точно, що від моїх теперішніх командирів знаю, що їх не буде, бо це принципові бійці! Я не знаю схем, я їх не розвиваю, патрульні не носять гроші за призначення, звання, за роботу на вулицях, якщо хтось знає — пишіть мені, по кожній ситуації будемо вникати і розбиратись, тому що за всіх майже 500 патрульних я не розпишусь».

«Не кіпішувати» щодо закидів на адресу патрульних закликав і начальник патрульної поліції Києва Юрій Зозуля

«Справи 33-х поліцейських знаходяться в суді по корупції. Більше сотні матеріалів розслідувань, які зайшли до нас з ознаками корупції, але без необхідної доказової бази для притягнення працівників до кримінальної відповідальності. Більше тисячі звернень різного формату: офіційні звернення, заяви в інші органи типу ДВБ, ГПУ, ДБР, пости в фб, дзвінки від знайомих — і по кожному перевірка. Так, поліцейські іноді беруть хабарі, а ми завжди на це реагуємо і робимо все, що від нас залежить, щоб вони постали за це перед законом». 

Водночас Мельник переконує: це флешмоб, організований керівництвом проти неї. У скандал довкола заяв патрульної втрутився й блогер Олексій Мочанов, який назвав її «вівцею» та «мусором». Щоправда, особисто вибачився, але зазначив, що робота в патрульній поліції — не для жінок.

У соцмережах також з'явилися й інші образливі та сексистські дописи щодо патрульної. 

Ми звернулися до Української асоціації представниць правоохоронних органів з проханням прокоментувати справу Зої Мельник. Керівниця асоціації Катерина Павліченко була здивована запитом Громадського, зазначивши, що Мельник не є членкинею організації: «Ми не обговорюємо те, що зараз відбувається у соцмережах з приводу цієї ситуації, наразі невідомо, чи будемо ми висловлюватися на її підтримку. Можливо, це питання будемо обговорювати на найближчому засіданні нашої організації».

Автори: Ксенія Сітінська, Володимир Нечепуренко, Дмитро Реплянчук
Поділитись: