«Скільки ще вам треба реформ?» Кулеба заявив, що з 2008 року НАТО нічого не зробило для вступу до нього України

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вважає, що з Бухарестського саміту НАТО 2008 року, де вперше було підтверджено майбутнє членство в ньому України, Альянс не зробив нічого для досягнення цієї мети.

Про це він розповів в інтерв’ю турецькому інформагентству «Анадолу».

«З 2008 року, якщо ви спитаєте мене, що було зроблене НАТО для виконання рішення [Бухарестського саміту], дам вам дуже чесну відповідь: нічого. З 2008 року НАТО не зробило жодного кроку для виконання того рішення», — сказав Кулеба.

Він наголосив, що Україна відтоді «пережила багато складних моментів», зокрема Революцію гідності 2014 року, а також закріпила юридично й політично свій шлях євроатлантичної інтеграції.

«Зараз уже не йдеться про план [дій щодо членства] як такий. Ідеться про часові межі. І визнання того факту, що Україна багато чого досягла на шляху реформ… Тож моє питання до НАТО таке: скільки ще вам потрібно реформ? Надайте нам чіткий перелік», — цитує Кулебу «Анадолу».

Глава українського МЗС підсумував: запевнення з боку НАТО, зокрема президента США Джо Байдена, в тому, що Україна колись буде членом Альянсу — «це добре»: «Погано, що НАТО досі не дало нам ані найменшого уявлення про часові межі цього процесу».

Зближення України й НАТО

План дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) — це програма з п'яти пунктів, де розглядаються політичні та економічні питання країни, її оборона та військовий потенціал, ресурси, безпека та правові питання.

Українська влада неодноразово просила у НАТО надати їй ПДЧ. У 2008 році на саміті Альянсу в Бухаресті план мали отримати Україна та Грузія, але в підсумковій заяві зустрічі йшлося лише про наміри НАТО надати ПДЧ.

Попри це, зближення між Україною та Альянсом продовжується. У 2018 році НАТО офіційно визнав наміри України набути повноправного членства в Альянсі. У 2020 році Україна отримала статус партнера в межах Програми розширених можливостей НАТО.