Випробування Чаусом. Як викрадення в Молдові українського екссудді стало інструментом політики та загрозою для Маї Санду

Викрадення в Кишиневі українського екссудді Миколи Чауса розслідують спецслужби Молдови — МВС, Служба інформації та безпеки (СІБ), а також парламентська спецкомісія, яку створили з ініціативи фракції Партії соціалістів Республіки Молдова (ПСРМ). Ті ж соціалісти звинуватили президентку Маю Санду в тому, що вона знала про підготовку викрадення Чауса.
Наші партнери з видання NewsMaker разом з експертами розбиралися, які політичні наслідки, зокрема для Санду, може спричинити цей інцидент.
Кіно
Депутати від ПСРМ активно діляться в соціальних мережах мініфільмом під назвою «Чаус-KI. Хороші люди для викрадення». Це «кіно» опублікувало на своїй сторінці у Facebook якесь «медійне агентство». Контактних даних цього «агентства» на сторінці в соцмережі немає, як і вебсайту.
У фільмі йдеться про те, як президент України Володимир Зеленський не справляється з управлінням країною, а в розпал його «іміджевої кризи» електорат звертає увагу на політичних опонентів. У цьому контексті згадується експрезидент України Петро Порошенко, проти якого, як зазначає закадровий голос, Зеленський організував одразу кілька атак, одна з яких пов'язана із суддею Чаусом.
«Єдиним шансом Зеленського на депортацію судді може стати секретна операція, організована під прикриттям лояльного політичного лідера в Кишиневі», — йдеться у фільмі, і на екрані з'являються кадри протокольної зйомки візиту в Україну тоді ще прем'єр-міністра Маї Санду.
Окрему увагу у фільмі приділили ексраднику Маї Санду Владиславу Кульмінському. Автори називають його одним з учасників переговорів про викрадення Чауса та «сірим кардиналом Маї Санду, який пов'язує її із зовнішнім командним пунктом і відчиняє двері західних канцелярій».
Потім із посиланням на якісь «злі язики» автори фільму заявляють, що Кульмінський був координатором, призначеним Санду для операції, яка завершилася викраденням опонента Зеленського в Кишиневі.
Далі у фільмі демонструють записи з камер відеоспостереження, на яких видно сам момент викрадення Чауса, заяви його адвоката, запис брифінгу глави МВС Павла Войку та фото автомобіля з дипномерами, на якому Чауса, ймовірно, вивезли з Молдови.
У фільмі окремо наголошується, що Мая Санду контролює СІБ, а також, що СІБ у ситуації з викраденням Чауса «не поворухнула й пальцем», а Мая Санду мовчала. Автори фільму також порівнюють реакцію Санду в цій ситуації з її реакцією на незаконну висилку з Молдови турецьких учителів.
Зазначимо, що Мая Санду коментувала викрадення Чауса. Вона назвала неприпустимим той факт, що в Молдові викрали людину, і зажадала від МВС і Служби інформації та безпеки якнайшвидше з'ясувати ситуацію.
«Неприпустимо, щоб у Молдові зникали люди, незалежно від того, чи є вони громадянами країни, незалежно від того, чи доведена їхня вина у скоєнні злочину. [...] Прошу керівництво МВС, головного відомства, відповідального за безпеку громадян, а також СІБ прояснити це тривожне зникнення на території Молдови іноземного громадянина», — написала Санду у Facebook.
Влад Кульмінський, якого автори фільму назвали координатором спецоперації з викрадення Чауса, сказав у коментарі NewsMaker, що це «чергова легко спростовна вигадка місцевих і закордонних піарників Ігоря Додона», які вже допомогли йому здобути «легко прогнозовану перемогу на виборах президента».
«Смішні вигадки піарників і поширення чуток з надією ще раз обдурити виборців — остання надія Ігоря Додона та Партії соціалістів. Посинілими руками вони чіпляються за важелі влади, які від них вислизають. На дострокових парламентських виборах партію та її лідера напевне усунуть від влади, попри відчайдушні спроби її утримати. Цього не варто боятися, зміна влади в політиці — природний процес», — сказав Кульмінський.
Викрадення і політика
Зазначимо, на тій самій сторінці «медійного агентства» у Facebook опублікували фрагмент лайву лідера «Нашої партії» Ренато Усатого, в якому він заявив, що Мая Санду зобов'язана відкликати молдовського посла в Україні та вручити ноту протесту українському послу в Молдові. Усатий також звернув увагу на те, що Санду звинувачує в історії з викраденням Чауса тільки МВС і жодного слова не говорить про керівництво СІБ та України.
У головному управлінні розвідки Міністерства оборони України тим часом відкинули можливу причетність своїх співробітників до викрадення Чауса. У коментарі hromadske представник цього управління Андрій Черняк заявив, що в управлінні вважають подію «провокацією російських спецслужб, спрямованою на дискредитацію військової розвідки України й на те, щоб посварити два братні народи».
Політолог Корнеліу Чуря, коментуючи політичні наслідки викрадення Чауса, зазначив, що у внутрішній політиці Молдови це стане міною уповільненої дії, яку використовують проти Маї Санду.
«Вона фігурує в цій історії, оскільки саме до неї українська влада зверталася щодо висилки Чауса. Сила удару по Санду залежатиме від зібраних доказів: це може бути щоденна критика її дій, яка не завдасть відчутної втрати, а може бути і звинувачення в державній зраді. Ця бомба проти неї працюватиме впродовж наступного періоду», — вважає політолог.
Говорячи про зовнішньополітичні наслідки, Чуря зазначив, що сенсу сваритися з українськими партнерами немає.
«Вони діяли нахабно. Важливо довести, що у викраденні були замішані українці, і щоб українська сторона принаймні вибачилася. Якщо вони перепросять, приводу висловлювати ноту протесту не буде», — вважає експерт.
На його думку, є привід і підстави для розслідування причетності президента до зникнення судді Чауса. Для цього, за словами Чурі, і була створена парламентська комісія.

Директор Інституту європейської політики та реформ (IPRE) Юліан Гроза в коментарі NM звернув увагу на синхронність появи заяв представників ПСРМ та інформації в афілійованих нею ЗМІ.
«Спроба перекинути звинувачення із силових структур на кшталт поліції та СІБ на президента свідчить про те, що ситуації намагаються надати політичний контекст і спекулюють на тему можливої участі президента в цьому беззаконні, що є неправдою, з огляду на інформацію в публічному просторі та заяви компетентної влади Молдови й України», — сказав Гроза, наголосивши, що це спроба політичної атаки в контексті політичної нестабільності.
На його думку, це підтверджує спрямованість соціалістів на дострокові вибори, які стануть можливими після рішення КС щодо цього питання.
Юліан Гроза висловив упевненість, що адміністрація президента й МЗС вживають усіх заходів, щоб прояснити ситуацію та перевірити дані всередині країни й за її межами, працюючи з українською владою.
«Чинний прем'єр Ауреліу Чокой говорив із міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою. Я бачив і готовність сторін створити спільну групу, щоб з'ясувати всі обставини викрадення. Крім того, є аргумент, який лежить на поверхні: найближчим часом суд повинен ухвалити остаточне рішення про екстрадицію Чауса. Найімовірніше, воно буде на користь екстрадиції. У цьому контексті незрозуміла заява соціалістів і Додона про те, що цю операцію організувала українська влада. Навіщо їм це робити, якщо його й так екстрадували б?» — запитує експерт.
Говорячи про зовнішньополітичні ефекти для Молдови від викрадення Чауса, експерт припустив, що мета інформаційної кампанії, яку запустили після цього інциденту, — ускладнити двосторонні відносини з Україною.
«Які відносини з Києвом були в Додона під час його президентства, ми знаємо. А Санду, ставши президенткою, перезапустила ці відносини. Тому всю цю ситуацію можуть використовувати й для того, щоб створити дипломатичний скандал і зіпсувати щойно налагоджені відносини між Молдовою та Україною», — вважає Юліан Гроза.
Політичний експерт Діоніс Ченуша, зі свого боку, звернув увагу на інтерес деяких ЗМІ в Україні до історії з викраденням Чауса. Експерт нагадав, що у справі Чауса були заяви українського МЗС, але не було заяв від офісу Зеленського, який у 2019 році просив Санду допомогти у справі Чауса.
«З огляду на заяви, які виголосили до цього часу, Київ не причетний до викрадення. Але водночас журналісти з RISE Moldova стверджують, що вони знайшли слід українських спецслужб. Потрібно зачекати на результати розслідувань МВС, СІБ і парламенту, щоб розібратися в усьому», — зазначив Ченуша.
Реакція президентки Санду, на думку експерта, «була цілком очікуваною, оскільки інцидент із Чаусом — це справжнє порушення прав людини».
Водночас Ченуша зазначив, що в заяві Санду «був відсутній будь-який натяк на діалог з українською стороною».
«Тобто Санду всім дала зрозуміти, що в неї винятково хороші відносини з Києвом, але водночас вона не наважилася публічно заявити, що викрадення обговорюється на рівні президентів Молдови та України», — сказав Діоніс Ченуша.
Він нагадав, що президентка має розширені повноваження саме у сфері безпеки. За словами експерта, можна тільки припускати, що Кишинів і Київ ведуть діалог на рівні адміністрацій президента, але не афішують це. Ченуша також зазначив, що в України є справи, важливіші за цей інцидент — воєнний стан на кордоні з Україною, на Донбасі та в Криму.
Говорячи про внутрішню політику, експерт зазначив, що соціалісти намагаються дискредитувати Санду й заробити бали, зокрема на тлі негативу, який «розповсюджують проти України та Зеленського прокремлівські ЗМІ».
«Тобто ми бачимо спробу пов'язати із Санду негативну інформацію про Зеленського. Все це частина передвиборчої кампанії», — підсумував експерт.
За підтримки «Медиасети».
Авторка: Олександра Батанова, NewsMaker
- Поділитися: