Словаччина другою в ЄС зареєструвала «Спутник V». Через 86 днів після прибуття першої партії й відставки прем’єра

Міністерство охорони здоров’я Словаччини в середу, 26 травня, дозволило в екстреному порядку вакцинувати проти коронавірусу російською вакциною «Спутник V». Її постачання в Словаччину призвело до політичної кризи й відставки прем’єр—міністра.

Про це повідомляє словацьке видання Dennik N.

МОЗ Словаччини вирішив рекомендувати до використання «Спутник V» після результатів перевірки якості 200 тисяч доз препарату, отриманих ще в лютому. Вони засвідчили відповідність препарату заявленим вимогам.

«Спутник V» почнуть використовувати не пізніше як із 7 червня. Його рекомендуватимуть людям від 18 до 60 років. Міністр охорони здоров’я Словаччини Владімір Ленґварський зазначив, що до того часу планується дозволити людям обирати вакцину для щеплення.

Як передає словацьке видання Teraz, міністр фінансів і колишній прем’єр-міністр Ігор Матович, який і привіз першу партію «Спутник V» у Словаччину, уточнив, що всього країна замовила два мільйони доз вакцини.

Водночас, за словами Ленґварського, препарати, які ще не надійшли, будуть використовувати лише тоді, коли їх схвалить Європейське агентство з лікарських засобів (EMA). Глава МОЗ Словаччини зазначив, що вакцинуватися «Спутником» не буде.

«Спутник V» і політична криза у Словаччині

1 березня прем'єр-міністр Словаччини Ігор Матович оголосив про прибуття 200 тисяч доз російської вакцини «Спутник V». З цієї нагоди прем'єр навіть зібрав пресконференцію в аеропорту міста Кошице, куди привезли вакцину, де дякував Росії за швидке доставлення та співпрацю.

Після цього Матовича разом із тодішнім міністром охорони здоров'я Мареком Крайчі критикували за закупівлю «Спутника V» до затвердження європейськими регуляторами. Міністр закордонних справ Іван Корчок навіть заявив, що російська вакцина є інструментом гібридної війни, яка роз'єднує країну.

Зрештою, зі словацького уряду відтоді пішли шестеро міністрів, зокрема й Крайчі, який намагався своєю відставкою вирішити конфлікт. Це загрожувало розпадом урядової коаліції й проведенням дострокових виборів.

Врешті Матович оголосив про свою відставку. Водночас він не пішов з уряду, а обмінявся посадами з міністром фінансів Едуардом Хеґером. Таким чином він виконав вимогу членів коаліції, що допомогло уникнути дочасних виборів у країні.

У Словаччини вакцинація розпочалася, як і в решті країн ЄС, у грудні 2020 року. Країна використовує зареєстровані EMA препарати — Pfizer / BioNTech, AstraZeneca, Moderna і Johnson & Johnson. У травні Словаччина призупинила використання AstraZeneca для першої дози.

Станом на 25 травня у Словаччині ввели понад 1,6 мільйона доз вакцини. Майже 775 тисяч людей (або 14% населення) повністю вакцинувалися проти коронавірусу.

Словаччина стала другою після Угорщини країною ЄС, яка схвалила використання «Спутника V». В Угорщині його використовують із лютого 2021 року. У Словаччині раніше висловлювали претензії щодо якості отриманої російської вакцини.