Соціолог: говорити про деполітизацію силовиків — робити гарну міну при поганій грі

З 2014 року в Україні не з’явилися інструменти захисту поліції від впливу політиків, тому говорити про деполітизацію правоохоронців ще рано.

Про це в ефірі програми «Нині вже» на Громадському заявив Денис Кобзін, директор Харківського інституту соціальних досліджень, який займається дослідженням довіри населення до поліції.

Він зазначив, що декларації про деполітизацію силовиків правильні, проте на практиці цього немає. Кобзін навів приклад — керівник Міністерства внутрішніх прав Арсен Аваков — є одним з керівників великої парламентської партії, яка входить до правлячої коаліції.

«Відповідно, говорити про деполітизацію зараз — робити гарну міну при поганій грі. Я вважаю, що деполітизація це справа майбутнього. Те, як поліція відпрацює на президентських виборах не так важливо, як вона відпрацює на парламентських виборах. Тому що його політична сила («Народний фронт» — ред.) на парламентські вибори піде, скоріш за все, і там це буде тестом», — сказав він.

Кобзін наголосив, що поліція зараз не є аполітичним органом.

«Питання в тому, які запобіжники створені для того, аби на неї не могли впливати політики. З 2014 додаткових запобіжників та інструментів захисту поліції від політиків не створили. У нас поліцейський не захищений, тому йому набагато простіше на щось закрити очі на виборчій дільниці, ніж зіштовхнутися з якоюсь могутньою політичною фігурою, наприклад, з народним депутатом чи кимось ще вище.

Директор Харківського інституту соціальних досліджень зазначив що Україна навіть не розпочала роботу в цьому напрямку.

Зазначимо, що Аваков та керівники Нацполіції заявили, що поліція немає жодних політичних інтересів під час передвиборчої кампанії.

Раніше Кобзін заявив, що реформа поліції почнеться, коли вона припинить оцінювати сама себе.

Нагадаємо, ввечері 21 лютого у Сумах поліцейські прибули до офісу партії БПП та затримали двох людей нібито за незаконне використання приміщення, саме приміщання силовики опечатали, а затриманих доставили до відділу поліції.

У прокуратурі Сумської області у зв'язку з інцидентом відкрили кримінальне провадження за ч. 2 ст. 365 (перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу), ст. 170 (перешкоджання законній діяльності політичних партій) та ч. 1 ст. 371 (завідомо незаконні затримання) КК України.

Також 21 лютого у низці регіонів правоохоронці провели обшуки, зокрема за місцем проживання співробітника штабу Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина».

Як повідомили Громадському у ДБР, обшуки також проводили у Хмельницькій та Івано-Франківській областях, підозрюють діяльність незаконної групи щодо підкупу виборців.

Заступник голови СБУ Віктор Кононенко під час брифінгу заявив, правоохоронці проводять у низці регіонів України більше 30 обшуків для недопущення створення так званих «виборчих пірамід». Він наголосив, що в жодному партійному офісі обшуки не проводили.