«Спадкоємець Кернеса». Що означає обрання мером Харкова Терехова

Поки в Харкові підраховують результати виборів мера, невелику перемогу можуть святкувати в Києві. Лідерство Ігоря Терехова і його наступне офіційне проголошення мером може мати стратегічну мету для Офісу президента.
Банкова хоч відкрито й не підтримувала виконувача обов’язків мера на виборах, проте мала певні важливі домовленості на майбутнє. У Зеленського сподіваються на зворотній зв’язок — реалізацію президентських проєктів у Харкові як знак подяки і підтримку на наступних президентських виборах.
А от чи зміниться щось для харків’ян, які здебільшого проігнорували вибори міського голови? І чи продовжить «справу Кернеса» той, кого ледь не за «спадкоємця» видавали? У цьому розбирається hromadske.
«Не Кернес»
Перемога вже у першому турі. Таке завдання ставили у виборчому штабі Терехова. Благо, соціологія показувала позитивні результати — близько 60% готові були підтримати тимчасового міського голову.
Проте була одна проблема — явка виборців.
«Головне завдання в тому, аби люди прийшли віддати свій голос», — казала напередодні виборів у розмові з hromadske Вікторія Китайгородська, депутатка міськради та голова міського осередку партії «Блок Кернеса Успішний Харків». Саме над розв’язанням цієї проблеми останнім часом і працював виборчий штаб Терехова.
Екзитполи показали, що Терехов набирає понад 50% голосів, і, відповідно, може розраховувати на перемогу у першому турі. Проте інша цифра — явка виборців, менша за 30%, — вказує, що не так вже багато «своїх» вдалося переконати прийти на дільницю.

І це перший і важливий чинник, який дозволяє казати, що Терехов — не Кернес. Хизуватися широкою підтримкою харків’ян він не може навіть попри перемогу на виборах. Хоча напередодні виборів Китайгородська переконувала hromadske: «Ігор Олександрович — продовжувач традицій Геннадія Адольфовича. А харків’яни його дуже любили».
Робити з Терехова «продовжувача традицій» Кернеса та такого собі «спадкоємця» почали ще рік тому. А от уже під час виборчої кампанії акцент був дещо зміщений.
«У цей час Терехов демонстрував харків’янам, що місто може жити з ним і без Кернеса. Що жодних змін на гірше не відбувається», — каже hromadske депутат міськради Анатолій Родзинський.
Увесь цей час Терехов відкривав дитячі та спортивні майданчики, зустрічався з робочими колективами, з’являвся на футбольних матчах команди Олександра Ярославського «Металіст» (не плутати з іншим клубом «Металіст 1925», який грає в українській Прем’єр-лізі). Разом із тим уся ця активність відбувалася саме на спадку Кернеса.
«Усе, що відкривається зараз, було започатковано за Кернеса. Є вітринний проєкт, як-от зоопарк, частина якого була відкрита наприкінці літа. Поки не можна сказати, що ним був започаткований і реалізований масштабний проєкт. Єдине, чим запам’ятався, — закупівля автобусів у Туреччині», — каже hromadske депутат міськради Дмитро Булах.

Натомість Китайгородська переконує, що Терехов узявся за розв’язання численних проблем харків’ян. Згадує і про інфраструктуру, і про ЖКГ, ремонти в житлових будинках. Про що вона не говорить, то це про те, що всі ці проблеми так само є спадком Кернеса. Та й сам Терехов протягом тривалого часу був заступником Кернеса. І відповідав саме за господарські питання. Тож опозиційні депутати міськради сумніваються, що вже після проголошення офіційних результатів виборів переможець зможе щось кардинально змінити в місті.
Також співрозмовники hromadske звертають увагу, що восени минулого року Терехов публічно намагався копіювати стиль керування Кернесом. Проте в цьому вони — геть різні.
«У чому принципова різниця — Кернес був авторитарним. До того ж не просто авторитарним. Він людей принижував. Його шалено боялися. І це працювало як інструмент управління», — каже hromadske політолог Володимир Фесенко.
Натомість харків’яни, які особисто знають і Терехова, і знали Кернеса, іншої думки. Вони переконують, що Кернес міг ображати підлеглих на публіку. Та й то лише тих, хто «проштрафився». А в особистому спілкуванні він хоч і був авторитарним, натомість людей не ображав. А от у Терехова все навпаки. Щоправда, Китайгородська описує свого лідера як навдивовижу позитивну людину: «Він дуже відкритий, об’єктивний, доступний».
Різниця виявляється і в стилі проведення переговорів. Терехов намагається зі всіма домовлятися. Кернес — диктував свої вимоги.
Проте головна відмінність — у політичній вазі двох очільників Харкова.
«Кернес для місцевих еліт, насамперед для своїх прихильників та політичних партнерів, був напівбогом. А Терехов навіть для представників “Блоку Кернеса” є рівним серед рівних. Він — один із них. Багато хто його не сприймає як політичного лідера», — пояснює один із харківських політиків.

Дружба з Києвом
Очолити Харків Терехову вдалося не без допомоги Києва. Рік тому стати секретарем міськради йому вдалося внаслідок сумнівної процедури. Відповідне подання від Кернеса піддавали сумніву через підпис останнього.
«Я оскаржував рішення про реєстрацію Кернеса міським головою. Наша компанія була представником одного кандидата в мери, потім інший кандидат апелював. Там було все зрозуміло. Підпис був не Кернеса. Але всі суди були програні», — згадує депутат міськради Анатолій Родзинський.
Зрештою ця історія призвела до того, що Київ отримав важіль впливу на Терехова. Рік тому у трикутнику «Терехов-Аваков-Офіс президента» відбувся розподіл влади в Харкові та області.
Менш ніж за рік цей трикутник розпався. «Усі ті домовленості обнулился з відставкою Авакова», — каже в розмові з hromadske представник президентської команди.
Услід за Аваковим свою посаду голови облради втратив і його ставленик Артур Товмасян, який обрався за списком «Слуги Народу».
І хоч Терехов має давні взаємини з Аваковим — працював його заступником в облдержадміністрації — надалі буде триматися осторонь опального ексміністра.
«Терехов розуміє, що з темою Авакова треба буде дуже обережним. Авакову не довіряють в ОП, і тому краще тримати дистанцію», — каже політолог Володимир Фесенко.
А от із Банковою навпаки може розпочатися новий етап відносин. Ближчий. Для Офісу президента ця співпраця стратегічно важлива. З двох причин.
Перша — президентська команда розраховує зайти у Харків зі своїми проєктами.
«Ми програємо великі міста: Київ, Харків, Одеса, Дніпро, Львів. А це — третина виборців. У нас одна з проблем — комунікаційна, що в містах-мільйонниках немає “Великого будівництва”. І там людям видається, що ми нічого не робимо. Натомість у цих містах розвинені соцмережі, Телеграм-канали. І виходить, що нас там “фігачать”, що мер молодець: він усе робить, а ми нічого не робимо», — розповідає представник президентської команди.
Тож після виборів Офіс президента сподівається на початку реалізації проєктів в Харкові під вивіскою «Великого будівництва».
Друга причина — наступні президентські вибори. І предмет домовленості, що Терехов підтримає Зеленського. У Харкові навіть почали говорити про можливий вступ новообраного мера до президентської партії.
Проте Китайгородська це спростовує: «Ігор Олександрович — кандидат від “Блоку Кернеса Успішний Харків”. Він є і буде в цій політичній силі. Багато інсинуацій зараз від наших опонентів».

Проте щодо майбутньої підтримки Тереховим Зеленського на президентських виборах є питання. Головне — чи виконає новообраний мер обіцянку.
«Офіс президента сподівається на бонуси від Терехова. Кернес у таких ситуаціях дуже класно всіх дурив — президентів та кандидатів, того самого Порошенка», — каже один із депутатів харківської міськради.
«У ці гарантії (від Терехова, — ред.) ніхто не вірить. Але краще, коли він їх дає, ніж не дає», — підсумовує представник президентської команди.
Саме в межах цієї співпраці ще до виборів у Терехова з’явився заступник Сергій Кузьмін. Він протягом певного часу керував ДАБІ. І це призначення здивувало депутатів міськради.
«Одні кажуть, що це від Єрмака, інші — від Кирила Тимошенка, треті — від іншого міністра. До Харкова він має лише те відношення, що десь колись після дитинства навчався в юракадемії», — каже депутат міськради Анатолій Родзинський.
«Парашутист», — підсумовує ще один депутат міськради Харкова. І додає, що за Кернеса подібного не було.
Ба більше, у Харків заходять ще й будівельні компанії. «Такого не було. Це, може, й на краще, бо конкуренція. Але з іншого боку — це таке поступове захоплення», — каже співрозмовник hromadske з міськради.
Одна з проблем Терехова, яку згадували вище, — відсутність такого впливу, як мав Кернес. Відповідно новообраному меру потрібно шукати додаткові «опори», тобто осіб, на яких він зможе спиратися надалі. Одним з таких може бути Павло Фукс. Він — один із тих, хто брав участь у минулорічних домовленостях щодо розподілу влади в Харкові. І представляв інтереси Кернеса-Терехова.
Іншою такою «опорою» може бути Олександр Ярославський. «Зв’язок із Ярославським може бути потрібен для рівноваги», — пояснює політолог Володимир Фесенко.
І певна співпраця з цим «харківським олігархом» вже помітна. Так, протягом виборчої кампанії Терехов з’являвся на футбольних матчах «Металіста» поруч із Ярославським. «Це був один з виборчих “слонів” Терехова», — пояснює один із депутатів міськради. Надалі Ярославський може бути зацікавлений у співпраці як із «Металістом», так і за інфраструктурними проєктами в Харкові.
Китайгородська в розмові з hromadske можливу співпрацю свого лідера з Ярославським коментує винятково як любов очільника міста до футболу. Самого ж Ярославського називає великим інвестором у Харків.
«Є такий проєкт “Екополіс ХТЗ”. Це на кшталт “Силіконової долини”, де інноваційним підприємствам буде надаватися можливість освоювати нові технології. Це серйозні проєкти. Я можу сказати, що Олександр Владленович є інвестором у місто Харків», — згадує Китайгородська.
«Кіт у мішку»
Спілкування з представниками політичного середовища Харкова не дає змогу прогнозувати, якого ж мера у майбутньому побачать містяни. Гра у продовження «ідей Кернеса» може закінчитися одразу після виборів. Усе-таки геть інші постаті і за масштабами, і за можливостями, і за підтримкою харків’ян.
Єдине, в чому всі одностайні, що грати у політику Терехов не буде. Якщо Кернес брав на озброєння проросійські наративи, то його наступник-спадкоємець взагалі не має політичного забарвлення. І може легко змінювати політичну орієнтацію.
«Усе залежить від того, з ким він домовиться, хто матиме на нього вирішальний або відчутний вплив», — пояснює один із депутатів міськради.
Найближчим часом вирішальний вплив може мати Офіс президента. Зокрема, і через минулорічну історію з сумнівними документами. Проте в разі зміни політичної кон’юнктури Терехов може легко переорієнтовуватися на інших впливових осіб.
- Поділитися: