Спалах поліомієліту в Україні, оголошений у 2021 році, офіційно подолано — ВООЗ

Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила спалах поліомієліту в Україні, виявлений у жовтні 2021 році, офіційно завершеним.

Про це повідомляють Європейське регіональне Бюро ВООЗ та Міністерство охорони здоров’я України.

Початок спалаху зафіксували в маленької дитини у жовтні 2021 року після завезення вірусу, який з’явився в Пакистані та був пізніше виявлений також у Таджикистані.

У грудні паралізувало другу дитину, а ще 19 дітей, які тісно з нею контактували, отримали позитивні тести, але без розвитку симптомів.

МОЗ оголосило завезений вірус поліомієліту місцевою надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоров’я та розгорнуло заходи в координації зі світовою спільнотою, розповів очільник відомства Віктор Ляшко.

Зазначається, що в жовтні 2021 року було негайно розпочато епідеміологічне розслідування з відстеженням контактів та забором проб із навколишнього середовища в літньому таборі, у школі та в житлових будинках у районі, де виявили вірус.

У грудні МОЗ затвердив план заходів, який передбачав, зокрема, проведення прискореної кампанії з вакцинації дітей віком від 6 місяців до 6 років, які не отримали необхідних доз вакцини у межах планової імунізації.

Повномасштабна війна знизила темпи та масштаб надолужувальної кампанії з вакцинації, спричинила масове переміщення населення та призвела до руйнування інфраструктури охорони здоров’я та порушення логістичних маршрутів постачання медичної продукції, зауважили у ВООЗ.

Та, попри це, після грудня 2021 року випадки виявлення поліовірусу в Україні не реєструвалися.

Керівник Бюро ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт наголосив, що зупинення розповсюдження поліовірусу в умовах війни «є надзвичайним досягненням, що ілюструє відданість української влади справі добробуту населення».

Що таке поліомієліт?

Це гостре інфекційне захворювання. Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, інфіковану їжу та воду.

Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована дитина і дорослий. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти віком до п’яти років. Тому перше щеплення діти отримують у перші місяці життя.

Єдиний шлях убезпечити себе та своїх дітей від наслідків цієї хвороби — вакцинуватися, оскільки специфічного лікування не існує.

Здебільшого хвороба спершу протікає непомітно, що погіршує шанси хворого на одужання. Інкубаційний період становить 2-35 діб, частіше 7-14 діб.

Класифікують такі види хвороби: з ураженням центральної нервової системи (ЦНС) та без її ураження. Але навіть нетиповий поліомієліт (без ураження ЦНС) здатний дуже нашкодити хворому.

Де, коли та кому варто вакцинуватися проти поліомієліту?

Вакцинувати проти поліомієліту дитину потрібно з народження. Щеплення обов’язково слід проводити комплексно, не пропускаючи жодного — для збільшення відповіді імунної системи:

  • 1 доза — 2 місяць життя дитини;
  • 2 доза — 4 місяць;
  • 3 доза — 6 місяць;
  • 4 доза — 18 місяць;
  • 5 доза — 6 років;
  • 6 доза — 14 років.

Безкоштовна вакцинація проти поліомієліту проводиться у вашого сімейного лікаря чи педіатра в державних медичних закладах, а також приватних, що уклали договори з Національною службою здоров’я України.