Турецькі спецслужби з 2016 року викрали щонайменше 31 людину в низці країн, зокрема в Молдові, Казахстані та Україні. Їх вважають пов’язаними з проповідником Фетхуллахом Гюленом, якого влада Туреччини звинувачує у підготовці спроби держперевороту.

Про це повідомляє Die Welt з посиланням на 5 доповідей правозахисних організацій для ООН.

Зокрема йдеться про швейцарський Фонд виховання, навчання та інтеграції. За його інформацією, турецькі спецслужби викрадали людей у Пакистані, Малайзії, Косово, Габоні, М’янмі, Казахстані, Молдові та Україні.

Також фонду відомо про невдалі спроби викрадення. Так, у 2016 році в Цюріху троє турецьких агентів не змогли вивезти в Анкару швейцарсько-турецького бізнесмена. У 2018 році викраденню завадила поліція Монголії.

За даними правозахисників, після викрадення люди піддавалися тортурам у турецьких тюрмах.

Турецька влада не приховує, що повертає ймовірних прихильників Гюлена у країну. Так, за словами міністра внутрішніх справ Туреччини Сулеймана Сойлу, у країну повернули 100 людей з 20 іноземних держав.

Нагадаємо, в липні 2018 року працівники поліції та СБУ затримали турецького журналіста Юсуфа Інана, який мав посвідку на проживання в Україні і жив у Миколаєві разом з дружиною-українкою та двома дітьми. Згодом стало відомо, що Інана вивезли в Туреччину, де йому закидають зв’язки з Гюленом.

Спочатку правоохоронці не розкривали причин затримання журналіста, згодом стало відомо, що його посвідку на проживання в Україні скасували. Потім у Генпрокуратурі підтвердили, що Інана депортували до Туреччини за запитом, який Анкара надіслала ще в 2017 році.

15 липня 2016 року влада Туреччини заявила про спробу державного перевороту. Тієї ночі в сутичках загинуло близько 250 людей — цивільних, путчистів, поліцейських.

Уперше в країні оголосили надзвичайний стан 20 липня 2016 року. Після цього режим НС подовжували багато разів і скасували через два роки.

Десятки тисяч турецьких журналістів, учителів, лікарів, військових та суддів потрапили до в’язниці, ще більше — позбулися роботи, оскільки їх звинуватили в причетності до спроби держперевороту.

Анкара вважає, що переворот організував рух проповідника Фетхулаха Гюлена (FETO), який проживає в США.

Поділитись: