Спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі прилетіла у Вірменію. З якою метою?

Ненсі Пелосі прибула у вірменський Єреван, 17 вересня 2022 року
Ненсі Пелосі прибула у вірменський Єреван, 17 вересня 2022 року«Радіо Свобода»

Спікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі прибула з візитом до вірменської столиці Єревану на тлі загострення конфлікту між Вірменією з Азербайджаном.

Про це повідомляє «Радіо Свобода».

Так Ненсі Пелосі стала найвищим представником США, який відвідав Вірменію після оголошення незалежності країни.

Візит триватиме до 19 вересня. За цей час Пелосі зустрінеться з прем'єр-міністром Вірменії Ніколом Пашиняном, спікером Національних Зборів країни Аленом Симоняном та іншими високопосадовцями.

«Візит делегації Конгресу до Вірменії є потужним символом твердої прихильності Сполучених Штатів до мирної, квітучої та демократичної Вірменії, а також стабільного та безпечного кавказького регіону», — написала Пелосі у Twitter перед візитом.

Спікерка зазначила, що під час зустрічей з вірменськими посадовцями делегація США передасть «рішучу та постійну підтримку Сполучених Штатів, як голови ОБСЄ в Мінську та давнього друга Вірменії», щодо довгострокового врегулювання конфлікту в Нагірному Карабасі.

Візит Пелосі відбувається на тлі чергового загострення конфлікту між Вірменією та Азербайджаном, яке почалося в ніч проти 13 вересня.

Нагадаємо, 2 серпня Ненсі Пелосі також відвідала Тайвань, який Китай вважає своєю територією. Це обурило КНР і той у відповідь провів свої найбільші військові навчання навколо самоврядного острова.

Що за конфлікт між Вірменією та Азербайджаном?

Обидві країни претендують на територію Нагірного Карабаху, що на Південному Кавказі. У 2020 році конфлікт за цей регіон загострився до бойових дій, що тривали 44 дні.

У підсумку влада Вірменії змушена була погодитися на невигідну угоду. Вона, з-поміж іншого, передбачає, що Єреван має віддати Азербайджану фактично весь так званий пояс безпеки навколо Нагірного Карабаху — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни, котрі мали захищати власне невизнану «Нагірно-Карабаську Республіку».

Ті райони «НКР», які Баку зайняло під час бойових дій, також залишаються під контролем Азербайджану. Крім припинення вогню, країни домовилися про те, що в Нагірному Карабаху щонайменше на 5 років залишаться російські миротворці, натомість Вірменія свої сили виведе. Повний текст угоди читайте тут.

Та у липні 2022 року президент Азербайджану Ільхам Алієв звинуватив росію та Вірменію у порушенні угоди, зокрема щодо виведення вірменських військових. Алієв скаржився, що Азербайджан порушував це питання перед росіянами, але ті, попри обіцянки, не допомогли.

Ситуація у регіоні все загострювалася і у серпні влада невизнаної «Нагірно-Карабаської республіки» оголосила про початок часткової військової мобілізації. В ОБСЄ висловили «надзвичайну стурбованість» повідомленнями про загострення, закликали Вірменію та Азербайджан вжити всіх необхідних заходів для деескалації та відновлення діалогу.