Китай закінчив військові навчання довкола Тайваню. Каже, що тепер проводитиме їх регулярно

Китай завершив свої чотириденні навчання поблизу Тайваню, які розпочав у відповідь на візит на острів спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі. У КНР заявили, що такі навчання тепер будуть регулярними.

Про таке пише The Guardian з посиланням на державне телебачення КНР.

В етері китайського телебачення заявили, що китайські військові тепер будуть проводити «регулярні» навчання біля Тайваню, і що може відбутися «історичне возз’єднання Китаю».

Китай розпочав військові навчання 4 серпня у шести точках навколо острова. У Міноборони Тайваню заявили, що китайські літаки та військові кораблі 6 серпня провели репетицію атаки на острів і перетнули середню лінію — неофіційний буфер, що розділяє КНР і Тайвань.

Сполучені Штати називали такі кроки «значною ескалацією зусиль Китаю змінити статус-кво»«Вони провокаційні, безвідповідальні та підвищують ризик прорахунків. Вони також суперечать нашій давній меті підтримувати мир і стабільність через Тайванську протоку, чого очікує світ», — заявляли в Білому дому.

Що передувало?

2 серпня Тайвань, який Китай вважає своєю територією, відвідала спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі, що обурило КНР. Це перший візит посадовця такого рівня за 25 років. У відповідь Китай призупинив співпрацю зі США за низкою напрямів, а також анонсував санкції проти Ненсі Пелосі та її найближчих родичів.

Напередодні цього візиту Китай почав військові навчання біля острова. Уже після відбуття Пелосі сили КНР випустили кілька ракет у бік вод поблизу північно-східного та південно-західного Тайваню, перетнули неофіційну лінію розмежування між островом і материковим Китаєм тощо.

Що сталося між Тайванем і Китаєм?

Китайська Народна Республіка (Китай) контролює материкову частину країни та два адміністративні райони — Гонконг і Макао. А Китайська Республіка, відома як Тайвань, визнає себе незалежною від Китаю. Свою столицю та адміністрацію на Тайвані заснували в 1949 році, коли Комуністична партія взяла під контроль материкову частину, а опозиційні до них сили відступили на Тайвань і заснували там свою владу.

Континентальний Китай і Тайвань дотримуються принципу «одного Китаю»: кожен вважає себе єдиним справжнім Китаєм, а свого суперника — тимчасово непідконтрольною територією. Щоб установити дипломатичні відносини з КНР, інші країни мають розірвати дипломатичні відносини з Китайською Республікою — і навпаки.

Нині Тайвань має офіційні дипломатичні відносини з 15 країнами світу, більшість із яких — у Південній Америці. А втім, невизнаний статус Тайваню не заважає регіону займатися торгівлею з іншими країнами. Також у частині країн Тайвань має культурні представництва, які де-факто є посольствами.

США скасували дипломатичне визнання Тайваню на користь КНР у 1979 році. Відтоді Сполучені Штати не підтримують дипломатичні відносини з Тайванем, але зобов’язуються забезпечувати захищеність острова від зовнішніх загроз — зокрема постачають острову зброю та військову техніку. Менше з тим, президент США Джо Байден заявляв, що має намір підтримувати Тайвань.