Співзасновник, сценарист та продюсер «Студії 95 квартал» Борис Шефір сподівається, що його брат Сергій Шефір, який вирішив піти з «Кварталу» у політику, займе головну посаду при президенті Володимирі Зеленському.

Перед інавгурацією новообраного президента Володимира Зеленського, Громадське розпитало Шефіра про майбутнє Кварталу та нові обличчя в політиці.

Розкажіть, як ваш настрій. Ви тут залишитеся, зайдете в Раду?

В Раду не зайду. Я тут, серед своїх друзів. Уся ця квартальна тусовка в окремій загородці, нам висловили честь. Який настрій? Насторожений. Не скажу, що святковий. Ми втрачаємо свого товариша на цілих 5 років. Але ми радіємо.

Що буде потім: почесний прийом, особистий прийом для друзів ввечері?

Володимир Олександрович не звільниться до вечора. Він прийматиме всіх цих послів до глибокої ночі, тому ми організуємося без нього. Якусь одну всеосяжну п'янку влаштувати складно і нецікаво. Ми розіб’ємося на маленькі компанії, десь посидимо, вип'ємо шампанського, побажаємо нашому другу і директору успіхів.

Ваш брат, Сергій, можливо, займе якісь посади. Ви залишаєтеся з «95 Кварталом» чи маєте плани на політичне майбутнє?

Я залишаюся з «Кварталом». Політика це не моє, по-перше. А по-друге, хтось мусить залишитися. Тому я залишаюся з «Кварталом». Буду триматися 5 років, поки не повернеться Володимир Олександрович. Треба «Квартал» зберегти. Нас сьогодні 300 працівників і 2,5 тисячі причетних.

Багато працівників культури кажуть, що тепер може статися така ситуація.. Ну от у нас є Держкіно, є пітчинги, ви теж на них проходили, я знаю, від студії «95 Кварталу», що тепер ці привілеї будуть віддані одній компанії.

Віддавайте всі привілеї мені, ми будемо знімати хороше кіно. Ні, звісно. Ви що? Ми не для цього йшли в політику. Про що ви кажете?

Тобто, ваші колеги по цеху можуть не перейматися, що ця ніша буде зайнята?

Ми виграли двічі грант, один раз зняли, нічого не отримали, жодного прибутку, хоча зібрали рекордні збори. Вдруге просто відмовилися і повернули гроші державі. Треба передивлятися умови пітчингу. Ніде у світі не повертаються пітчингові кошти, а ми повинні повернути державі. Ми знімаємо, а ще й залишаємося зі збитками.

Як «95 Квартал» долучився до всієї церемонії? Ви ж майстри робити шоу.

Вирішили не робити велике шоу з цього.

У скільки це обійшлося?

Це все за державні кошти.

Скільки був бюджет?

Я не знаю. Тут є якісь норми, тут все держава. 95 квартал після перемоги вже не брав участь ні своїми ресурсами, ні своїми творчими силами. Ми зробили свою справу, а далі справа держави.

А свою справу що ви маєте на увазі? Перемогу здобули?

Нам зараз в Афінах оголосили, що відбувається нагородження за кращу виборчу кампанію. І там у нас купа нагород як найкреативніша виборча кампанія у світі. Ми цю кампанію вигадали. Всі вважають, що ми її затіяли ще коли фільм почали знімати.

У 2015-му.

Хай вважають. «Квартал» постійно, коли треба, вигадував борди, гасла. Все це вигадувалося за участі авторів «Кварталу».

На тих самих гонорарних умовах? На зарплатах?

Нічого додатково не платили, тому в нас дуже малобюджетна кампанія. Ви знаєте, друга. Перша найдешевша у Смешка (кандидат в президенти Ігор Смешко, ред.), друга у нас. Нічого ми авторам не платили, це була дружня підтримка. Ми відразу сказали: грошей немає. Чутки про те, що нам постачають якісь олігархи гроші сильно перебільшені. Усе це робилось на дружніх засадах. Володимир Олександрович казав: треба зробити те-то і те-то, ми сідали, штурмували.

Учора ви йому допомогли, а завтра він вам. Чи як?

Золоте правило бізнесу, ну звісно ж.

Я маю на увазі, коли він буде президентом.

А ви хочете сказати, що він нам завтра щось підсуне, якісь замовлення? Ми нині 15 років у бізнесі. Хоча б один «відкат» хтось у телебізнесі отримав від нас? Не знайдете жодну людину.

Знаєте про «бухгалтерію» Партії регіонів? Там за 2012-й один мільйон «Кварталу». А потім пишуть: не взяли. Була така історія? Це ще за часів Януковича?

Так, я цей мільйон отак в сумці тримав. Ми тоді були зовсім маловідомою командою. Партія Регіонів попросила нас поїхати на концерти за партію, тоді так було прийнято. Сказали: мільйон. Для нас це були шалені гроші, ми погодилися. Вже почали обговорювати умови концерту, сказали: ось лозунги, ось виступи. Потім сказали: ми могли просто дати концерт і сказати - голосуйте за гідних. Ми ні за кого агітувати не будемо. Хоча ми тоді були симпатиками Партії регіонів.

Потім ви розчарувалися?

Так. Це не наше кредо. Ми сказали, що не поїдемо в такий тур і ніколи не будемо так себе поводити. Вони сказали: поверніть гроші. Ми принесли їм і все. На цьому наша співпраця закінчилася, і мільйон у нас перекочував, полежав кілька ночей.

Розкажіть про вашого брата. Він йде в політику. Він покидає вас і «Квартал»?

Так.

Ким він себе бачить, ким він буде?

Якусь посаду обійме. Я сподіваюся, що найбільшу.

Голови Адміністрації президента?

Можливо. Мені не сказали, чесно. Я не можу зараз сказати.

А хто ще з кварталівців йде в політику?

Ваня Баканов, голова партії («Слуга народу», ред.).

Андрій Богдан.

Андрій Богдан не у «Кварталі» і ніколи не був. Він ніколи не був юристом «Кварталу». Він був юристом виборчої кампанії. У нас там дві кампанії, які запропонували свої послуги безкоштовно. Ми ж провели волонтерську кампанію.

У бізнесі нічого безкоштовно не буває.

Взагалі нічого безкоштовного ніколи не буває. Це якраз той випадок, коли це ніби безкоштовно, але це і внесок. Будь-який волонтер теж безкоштовно приходить. Та це його вклад, він досить матеріальний, він не безкоштовний.

І ще хто?

Трофімов (виконавчий продюсер «95 Кварталу» Сергій Трофимов, ред.), наш дуже сильний кризовий менеджер.

Яку він посаду має обійняти?

Він поки працює в регіонах по організації наступної виборчої кампанії.

Парламентської?

Так. Якщо в нас заберуть нашу Машу (Марія Левченко, помічниця Зеленського, ред.), нашого виробника-помічника Володимира, це буде катастрофа, тому що я про не розумію, хто потім влізе у все це. І все. Ми так багато людей не віддамо. Тем небагато і здатні.

Нагадаємо, у Верховній Раді України 20 травня відбувається інавгурація новообраного президента України Володимира Зеленського. Також Зеленський оголосив про розпуск парламенту.

Поділитись: