Глава Міністерства закордонних справ України Вадим Пристайко сподівається, що розведення військ на Донбасі, поблизу населених пунктів Золоте й Петрівське, відбудеться за 7-10 днів. Розведення поблизу Золотого, за його словами, вже почалось. Під час інвестиційного форуму в Маріуполі він розповів журналістам про те, чи цікавий Донбас іноземному бізнесу, про умови зустрічі у «нормандському форматі» та про телефонну розмову Зеленського і Трампа.

Чи може Донбас бути цікавий іноземцям зараз?

Думаю, що так, тому що умови, які створює український уряд для розвитку бізнесу, повинні зацікавити.

У людей, які живуть тут, безліч планів — починаючи від інфраструктури та розвитку малого бізнесу. Тут зростає новий цікавий клас креативних молодих людей. Я був тут у 2014 році, це була зовсім інша картина. Я впевнений, що для іноземних гостей це буде цікаво.

Ще немає пропозицій від іноземних інвесторів?

Є багато пропозицій. Сподіваюся, в кінці дня ви зможете показати глядачам контракти, які будуть підписані. Вони вимірюються десятками.

А які країни тут сьогодні є?

Європейські країни. Це на них розраховано. Але це не донорська конференція. Наш план був, у першу чергу, залучити український бізнес. Вже потім — тих, хто цікавиться за кордоном. Нам зайві євро або долари не завадять.

Як вам безпекова ситуація в Маріуполі?

Я зараз поїду в Широкине. В Маріуполі дуже подобається. Люди задоволені, багато культурних заходів, вистав, з дітьми гуляють. Я хочу подивитися, яка ситуація на лінії дотику.

Є інформація, що у вас конфлікт із помічником президента Андрієм Єрмаком у баченні перемовин з Росією. Мовляв, ви наполягаєте на тому, що якщо зустріч у «нормандському форматі» не відбудеться, то ми вимагатимемо від ЄС санкцій. Чи є між вами конфлікт?

«Нормандський формат» буде, але я би не ставив питання так — «нормандський формат» або санкції. Ми говоримо трохи про інше — якщо нам не вдасться досягти успіху у Мінську, нам треба повертатися до ідеї місії з підтримання миру. Тобто нам потрібна третя сила, це правда.

Що стосується відносин з Єрмаком — я поважаю те, що він робить. Це паралельний трек із тим, що робить МЗС. Я не бачу конфлікту.

У нас є різне бачення, ми можемо сперечатися, дискусії відбуваються. Для цього є президент, щоб він отримував різні думки.

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко на виїзному засіданні уряду в Маріуполі, 28 жовтня 2019 року
Фото:

пресслужба Кабінету міністрів України

Ви вважаєте, що Росія «дотисне» цю зустріч на тих умовах, на яких вона хоче? Бо дати ще немає. Чи це проблема для України?

Я думаю, що Україна дотисне проведення форуму в тому форматі, якого ми хочемо. Ми сподіваємося, що це відбудеться наступного місяця.

Зустріч уже декілька разів переносилася з технічних причин. Ми робимо все необхідне, щоб вона відбулася. 

Президент хотів приїхати, пояснити людям, що ми контролюємо безпекову ситуацію. Кроки, які ми маємо зробити для зустрічі в «нормандському форматі», не є загрозою для людей, які перебувають там.

В чому полягає основна проблема? Де Росія або Україна не йдуть на компроміс?

Ми домовилися про дві речі — «формула Штайнмаєра» і розведення військ. Із трьох місць ми розвели повністю в одному — у Станиці Луганській, будуємо там міст. Можете поїхати подивитися, наскільки він стає сучасним. Друге питання — ми розводимо в Золотому. Залишилося Петрівське, зараз ми будемо починати. Це всі умови, про які ми, як радники президентів, домовилися. Я не бачу інших причин для росіян не знайти часу для зустрічі.

Ми правильно робимо, що йдемо на кроки мирного врегулювання? Чи нам потрібна більш жорстка позиція? 

В нас є жорстка позиція. Це альтернативний варіант тому, який ми зараз робимо. Ми впевнені, що, попри зміну уряду в Україні, ми маємо бути чесними з нашими іноземними партнерами. Якщо вони підписалися 5 років тому, ми маємо використати всі можливості, які відкриває Мінський процес. 

Якщо цей процес не є ефективним, маємо повернутися назад і сказати українцям: ми спробували все, давайте рухатися іншим шляхом.

Президент готовий до зустрічі з Путіним? 

Думаю, що так. Він чітко усвідомлює, що можна і як можна досягти. 

Ви були свідком телефонної розмови. Там була жорстка позиція?

Не можу розповісти. На мою думку, є відчуття людини, яка знає, що вона це робить від імені народу великої країни.

Після свідчень у Конгресі США Трамп заявив, що не знайомий із Тейлором (тимчасовим повіреним у справах США в Україні). Чи можуть його відкликати?

Я ціную посла Тейлора, працював з ним раніше. Я думаю, це один із найкращих американських дипломатів і точно людина, яка уявляє, що таке Україна і що нам потрібно. Я як міністр не хотів би, щоб зараз поміняли Тейлора.

Ми знали про те, що військова допомога переглядається. Говорили президенту про те, що в МЗС у кінці фінансового року щоразу є затримки. Ми з конгресменами говорили. Всі говорили, що є допомога, яку, можливо, треба збільшити, деякі напрямки об’єднати. Ми не бачили грандіозної трагедії.

Що це за гроші? На що вони мали йти?

Допомога складалася з двох великих частин. Одна — якою керує Пентагон, інша — якою керує Держдеп. 

Оця частина Держдепу — взагалі не було мови про те, що вона затримується. Це багаторічний план. Ми не знали деталей. Ця допомога надсилається переважно на закупівлю озброєння. Але в більшості вони використовується в США.

Як цей скандал закінчиться для України?

Цей скандал має закінчитися там, де він почався — у Конгресі й адміністрації США. Ми не хочемо бути втягнуті у внутрішні питання.

Ви були присутні при цій телефонній розмові (Зеленського і Трампа)?

Був.

Що ви радили Зеленському?

США — наш найбільший партнер. Треба зробити все можливе, щоб цей партнер залишався найпотужнішим. Разом із тим, ми не збираємося переходити жодні червоні лінії.

Коли ви дізналися, що допомога була заморожена?

Ми не говорили, що вона заморожена. Ми знали, що є проблеми. Питання допомоги вирішувалося протягом року. Для нас весь цей хайп навколо був трохи незрозумілим.

Коли вона відновилася, ми так само спокійно це сприйняли, це не був прорив. Ми знали, що вона буде розблокована в кінці фінансового року.

Є два фрагменти, з яких один — Пентагон, інший — Держдеп. Вони по-різному використовуються, тому я не хотів би складати. Ми говоримо про контракти десь у 200 мільйонів американських доларів, які використовуються на придбання озброєння. Це Пентагон. У Держдепа інший напрямок. Та допомога, яка в Держдепі, залишається на наступний рік, вона взагалі не стосується цього року. 

Ми кожен рік сподіваємося, що американська сторона збільшить обсяги допомоги. Офіційно це відбувається так — Конгрес США виділяє допомогу деяким країнам, зокрема Україні. Наша задача — пояснити, чому нам зараз треба більше. 

Українські чиновники будуть давати свідчення в Конгресі?

Ми можемо щось розповісти, якщо нас просять. 

Ми з вами взагалі не маємо до цього відношення, нехай вони самі розберуться. Ми не будемо туди їздити, не будемо коментувати.Я знаю, що вас не задовольняють коментарі уряду, але так і буде залишатися.

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко на виїзному засіданні уряду в Маріуполі, 28 жовтня 2019 року
Фото:

пресслужба Кабінету міністрів України

Коли буде призначено посла України до США?

Як тільки американська сторона дасть дозвіл на конкретну людину. Вже є відправлений запит на людину, обрану президентом України. Як тільки прийде — президент підписує указ.

Коли буде зустріч Зеленського і Трампа?

Продовжується підготовка. Дати, які вам називалися — це були правдиві дати, які ми просто опрацьовували з американською стороною, починаючи з липня цього року.

А зустріч у «нормандському форматі»?

Є попередня дату, яку я вам зараз не хочу говорити, не всі сторони на неї погодилися. Ми не хочемо зірвати цей дуже тонкий процес.

Може бути до кінця року?

Я сподіваюся, що він буде до кінця наступного місяця. 

До самої «Нормандії» буде розведення на тій ділянці, яку ми погодили. В Золотому відбувається прямо зараз. Ми стартуємо з сьогоднішнього дня. 

Чому ми затрималися? Це не просто відведення, воно має бути перевірене і підтверджене бійцями. Ми дали їм час на підготовку, так домовилися з ними. Вони мають підготуватися і доповісти і нам, і Росії, і Німеччині, і Франції, що відведення завершено.

Як бути селищам, де половина в «сірій» зоні, а половина під контролем України?

Це проблема. Ми вживаємо всіх заходів із забезпечення безпеки. Не забувайте, що «сіра» була і до цього. Дуже багато селищ розташовані в сфері беззаконня. Ми не кинули «сіру» зону. Це не таке далеке відведення, щоб ми не могли зайняти назад.

Для наших міжнародних партнерів важливо те, що скаже ОБСЄ. Ми дозволяємо їм побачити і сказати, що відведення правдиве.

Відведення тільки почалося. Вчора спостерігачі готувалися, привезли додаткові наряди. Ми більше не втручаємося. Ми хочемо, щоб цей процес був абсолютно нейтральний і прозорий. Але ми так само бачимо щоденну інформацію про обстріли. Наприклад, в Золотому останній обстріл був 18 числа. Це 10 днів тому. 7 днів ми витримали, передали, що ми готові, дали день на підготовку. Далі буде Петрівське. 

Ми очікуємо зустріч у «нормандському форматі», ми відмовляємося від певних міжнародних заходів. 

Всі наступні кроки обговорюються, в першу чергу, з нашими безпековими організаціями. Збройні сили, поліція, Нацгвардія, прикордонники. Всі наші рішення з оцінки безпекової ситуації мають бути прийняти нашими безпековими органами. 

Далі ми радимося з громадами, з депутатськими корпусами, щоб це стало рішенням України. Цей мирний шлях не завжди приємний, але ми маємо це зробити. Якщо є консенсус, ми рухаємося далі. Але це те, що ми пообіцяли 5 років тому — що ми припинимо війну — згідно з Мінським процесом.

Якщо ми в Золотому розведемо сьогодні-завтра, ми зможемо перейти до Петрівського. Я сподіваюся, ще 7-10 днів. Якщо це відбудеться і не буде обстрілу, тоді буде відкритий весь шлях до «нормандської» зустрічі.

Поділитись: