В Офісі генерального прокурора України заявили про завершення досудового слідства у провадженні щодо підозрюваних організатора та замовника нападу на радницю міського голови Херсона Катерини Гандзюк — Олексія Левіна (Москаленка) та Владислава Мангера.

Про це під час онлайн-брифінгу повідомив заступник генерального прокурора Олексій Симоненко.

На брифінгу зазначили, що фігурантам та адвокатам вже повідомили про завершення досудового слідства. Тепер сторона захисту має ознайомитися з приблизно 50 томами справи, після чого обвинувальний акт скерують до суду.

За інформацією Офісу генерального прокурора, справу розслідуватиме суд за місцем скоєння злочину, якщо не буде змінено підсудність.

Відповідаючи на питання hromadske в Офісі генерального прокурора заявили, що наразі слідством не встановлено інших осіб, яким би могли повідомити про підозру.

Також прокурори наголосили, що слідчі розслідують ще два провадження, на які вийшли, розслідуючи вбивство Гандзюк: підпал і незаконна вирубка лісу та діяльність озброєної злочинної групи на Херсонщині, яка займалася залякуванням людей та пошкодженням їхнього майна.

В Офісі генерального прокурора також попросили не маніпулювати інформацією щодо завершення слідства, говорячи про нібито злиття справи. За словами прокурорів, наразі зібрана достатня кількість матеріалів, яка дозволяє передати справу до суду.

«Є багато людей, які зацікавлені у тому, щоб ця справа розслідувалася тривалий термін. Кримінально процесуальний кодекс вимагає розслідування саме у розумні строки. Тому слідчі та прокурори дійшли до висновку, що зібрано достатньо доказів, додаткових доказів після відновлення слідства», — пояснив Симоненко. 

Також в ОГП зазначили, що провадження щодо правоохоронців, які могли саботувати розслідування на початку знаходиться в ДБР, а питання про те, чи надав Левін нову інформацію і хто міг попереджати його про приїзд слідчих в Болгарію — залишили без відповіді, аби не розголошувати інформацію слідства.

Водночас, активісти «Хто замовив Катю Гандзюк?» засудили завершення розслідування і прийшли під Офіс президента з протестом. До них вийшла прессекретарка глави держави Юлія Мендель з прокурорами у справі, аби відповісти на питання активістів

Батько Катерини Гандзюк Віктор Гандзюк у коментарі hromadske зазначив, що вважає передчасною передачу справи до суду і не вірить, що процес доведуть до кінця з такою доказовою базою: «Я дуже засмучений та обурений. Є дуже великі сумніви, що процес буде доведений до кінця при цій доказовій базі. А моє бачення особисте, я його не приховую — такі люди мають бути ізольовані від суспільства назавжди».

А от адвокати Мангера задоволені передачею справи до суду в такому вигляді.

«Нам відкриті для ознайомлення всі 50 томів справи. Ніяких доказів провини Мангера так і не з'явилося. Ну що ж, скоро чекайте цікавих нових публікацій з матеріалами справи», — написав захисник Мангера Дмитро Ільченко.

Раніше суд продовжив терміни досудового слідства до липня, однак обидва підозрюваних відмовилися співпрацювати зі слідством. Після оголошення вироку п’ятьом фігурантам і укладеної угоди з Ігорем Павловським, провадження щодо Мангера та Левіна об’єднали в одне та призупинили у зв’язку з розшуком останнього.

24 січня працівники правоохоронних органів Болгарії разом із представниками Офісу генерального прокурора та Служби безпеки затримали Левіна та згодом екстрадували до України.

Раніше слідство встановило, що влітку 2018 року Олексій Левін отримав замовлення від голови Херсонської облради Владислава Мангера на організацію нападу на радницю міського голови Херсона Катерину Гандзюк, яка нібито заважала Мангеру впроваджувати схеми щодо незаконної вирубки лісу, а також підривала його авторитет в області. Скільки коштів за організацію злочину він отримав, у підозрі наразі не вказано. Але, за попередньою інформацією, у підозрі Мангеру йшлося про надання замовником 5,6 тисячі доларів за напад на Гандзюк.

Надалі, за даними слідства, Левін залучив до злочину іншого фігуранта справи — Сергія Торбіна, а він знайшов виконавців. Домовленість про напад відбувалася у дворі офісу ще одного фігуранта — Ігоря Павловського, який, як стверджує слідство, знав про підготовку злочину. Роль Левіна підтверджується показами інших фігурантів, а також даними слідства.

Правоохоронці вважають, що Левін надав Торбіну 5 тисяч доларів на реалізацію нападу на Гандзюк. Коли вже затримали виконавців, Торбін просив і отримав від Левіна ще 2 тисячі доларів для переховування.

Слідство окремо встановило, що Левін вже після виїзду з України фінансував родичів фігурантів, щоб ті мовчали. За інформацією слідства, підозрюваний замовник Мангер разом з Левіним запропонували Торбіну два варіанти нападу: облити кислотою або зламати руки та ноги. Безпосередньо з Торбіним контактував Левін.

16 березня Левіна доставили до України. У коментарі hromadske він заявив, що не має жодного відношення до злочину проти Катерини Гандзюк та буде доводити це в українському суді. Також Левін додав, що подаватиме скаргу проти Болгарії до Європейського суду з прав людини.

Нагадаємо, 31 липня 2018-го херсонську активістку та радницю міського голови Катерину Гандзюк облили кислотою. Вона виконувала обов'язки керівника справами виконавчого комітету Херсонської міської ради. Жінка з опіками потрапила в реанімацію. 4 листопада Катерина Гандзюк померла в лікарні

Вирок у справі вже отримало п’ятеро осіб, які зізналися у скоєному та пішли на угоду зі слідством. Ще один обвинувачений Ігор Павловський, якому інкримінують приховування злочину також пішов на угоду зі слідством, але порушив її умови. Павловського знову затримали та взяли під варту за іншою підозрою — створення злочинної організації на Херсонщині.

Поділитись: