Справа кримських «диверсантів»: на півострові судять українця Євгена Панова

16 квітня в окупованому Криму українцю Євгену Панову, фігуранту так званої «справи диверсантів», зачитали обвинувачення у намірі здійснити диверсії на території Криму, а також зберіганні й контрабанді вибухівки. Так званий «Верховний суд» почав розгляд справи проти українця по суті. Громадське нагадує історію «кримських диверантів».

Призначені «диверсантами»: за що затримали та в чому звинуватили українців

На початку серпня 2016 року Управління ФСБ Росії в Криму заявило, що попередило низку диверсій на території окупованого півострова. Їх начебто готували троє українців за завданням Головного управління розвідки Міністерства оборони України.

10 серпня ФСБ повідомило, що затримало Євгена Панова, Андрія Захтея та Редвана Сулейманова. Російські силовики стверджували, що під час затримання від вогневого контакту загинув співробітник спецслужби.

40-річний Євген Панов народився в Енергодарі Запорізької області. До війни на Донбасі працював водієм на Запорізькій АЕС. Але навесні 2014-го вийшов на блокпост на в’їзді в Енергодар, а потім поїхав воювати у лавах 23-ї мотострілецької бригади.

Андрій Захтей – будівельник, родом з Борислава Львівської області. Був двічі засуджений: в 1998 році — за грабіж, а в 2008-му — за шахрайство та підробку документів. У 2011 році, за інформацією народного депутата та екс-радника міністра внутрішніх справ України Антона Геращенка, він нібито взяв кредити, а також гроші в борг у Бориславі та втік до Москви. Звідти перебрався в Євпаторію.

28-річний Редван Сулейманов родом із Сімферополя. Після строкової служби в армії в 2011 році залишився служити за контрактом. На його сторінці «ВКонтакте» місцем роботи вказано Сімферопольський слідчий ізолятор. Після анексії півострова Сулейманов відмовився переходити на бік окупантів і переїхав до Запоріжжя, де займався будівельними підрядами.

11 серпня 2016 року ФСБ оприлюднило відео зізнання. На ньому в затриманих помітні сліди побоїв. Так, Євген Панов на відео каже, що за дорученням Головного управління розвідки України сприяв підготовці терактів у Криму — нібито мав забрати на своєму авто «терористів» після виконання ними завдання ГУР у Криму.

«Мені відомо, що групи двома частинами 6 — 7 числа (серпня 2014 року, — ред.) у складі 2 і 3 людей за допомогою плавзасобів були перекинуті на територію Республіки Крим в район села Рисове. Мені була поставлена задача прибути в місто Армянськ для евакуації частини групи після виконання завдання», — казав у своїх свідченнях Панов.

Захтей, за версією ФСБ, був нібито водієм «диверсантів». Під час допиту він розповів, що повинен був зустріти чотирьох людей з якимось вантажем на кладовищі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ З таксиста в «диверсанти»: в окупованому Криму засудили українця Захтея

Редван Сулейманов на допиті розповів, що його завербувало ГУР України з жовтня 2015 року, аби передавати інформацію про рух російської військової техніки територією Криму.

«Павло Миколайович пояснив мені, що моє завдання —збирати на території Криму військову інформацію і передавати йому. За цю інформацію мені мали платити 3 — 4 тисячі гривень на місяць», — розповідав Сулейманов.

Пізніше Сулейманов нібито мав закласти муляж бомби і повідомити про підготовку вибуху російським силовикам. Він стверджує, що 30 липня це зробив. Після цього йому подзвонили з української розвідки і, підключивши через конференц-зв'язок російську поліцію, повідомили:

«Ми з братами переходимо з малого на великий джихад, рівно о 12 годині ми висадимо в повітря центральний аеропорт Сімферополя, а також центральний автовокзал Сімферополя, Ялти, Севастополя і Керченську переправу».

Незабаром після цього дзвінка Сулейманова, як сам він стверджує на допиті, затримали російські силовики.

Усі троє затриманих були заарештовані, проте за різними статтями.

Євген Панов Фото: Артем Го/Медиазона

Вибивання свідчень

Андрій Захтей та Євген Панов неодноразово заявляли про тортури з боку співробітників ФСБ та СІЗО. Так, Захтей у своїй заяві до Слідчого комітету Росії писав:

«Шрами у мене на руках з'явилися від того, як співробітники ФСБ сильно стягнули мої зап'яски наручниками. Катували мене два дні струмом. Спочатку пристібали клеми до ніг і до сідниць, вмикали струм, вимагали зізнатися у скоєнні злочину. Я говорив, що я — звичайний таксист і приїхав на місце перестрілки за дзвінком клієнта, але мене продовжували катувати. Потім клеми причепили до геніталій, від болю я кілька разів утрачав свідомість».

Захтей стверджував, що на голові у нього весь цей час був мішок, тож, хто саме його катував, він не бачив.

Євген Панов також каже, що звертався до Слідкому РФ. Писав про тортури, які почалися одразу при затриманні на пункті пропуску через адміністративний кордон з окупованим Кримом в районі Армянська, ймовірно співробітниками ФСБ. За словами Панова, після затримання його побили люди в масках, одягли на голову мішок і привезли в автомобілі до невідомого приміщення, де до вечора катували.

Панов заявив, що свідчення вибили у нього під тортурами: він підписував усі документи, які давали співробітники ФСБ, а на камеру говорив те, що вони диктували.

«Били залізною трубою по голові, спині, нирках, руках, ногах, затягували наручники ззаду до оніміння рук, підвішували за наручники. Згинали мої ноги в колінах, застібали наручники попереду трохи нижче колін і вставляли під коліна залізну палицю, після чого двоє чоловіків, взявшись із двох сторін, піднімали цю палицю і мене. У цей час я відчував дикий біль. Також на мій статевий орган одягали хомут і затягували його до посиніння, при цьому запитували: «Кого ти приїхав підривати?». Я не міг відповісти на це питання, оскільки у мене не було такої мети, і я не розумів, чому вони так вважають», — повідомив Панов.

Крім того, Панов розповідає, що з мішком на голові його виводили на вулицю нібито для розстрілу. Коли мішок ненадовго зняли, він устиг розгледіти двох чоловіків, яких може упізнати.

Як припускає Панов, тортури тривали до 9 серпня, коли його привезли в суд. Там з його голови зняли мішок і наказали підписати якийсь документ. Із суду, як розповідає Панов, його відвезли спершу в один ізолятор тимчасового тримання, а наступного дня — в інший. І тільки 11 серпня його доставили в Київський районний «суд» Сімферополя, де заарештували на два місяці за звинуваченням у підготовці диверсії.

І Захтей, і Панов, зверталися до керівника Слідкому РФ з проханням перевірити дії силовиків та притягнути їх до кримінальної відповідальності. Утім, чи була ця перевірка — не відомо.

Андрій ЗахтейФото: Артем Го/Медиазона

Угода зі слідством та вироки

Перший вирок так званий кримський «суд» виніс Редвану Сулейманову. 10 серпня 2017 року його визнали винним у завідомо неправдивому повідомленні про теракт і засудили до 1 року і 8 місяців позбавлення волі у колонії загального режиму. Також Сулейманова зобов'язали виплатити компенсацію за «збитки» — понад 3,5 мільйони рублів (близько 1,5 мільйонів гривень — ред.).

І вже 3 квітня цього року він вийшов на волю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Історія «кримських диверсантів»: вирок Редвану Сулейманову

Другий фігурант справи — Андрій Захтей пішов на угоду з російським слідством та повністю визнав свою провину, а також відмовився від адвоката за згодою, що було однією з умов ФСБ.

18 лютого 2018 року так званий «Верховний суд» Криму визнав Захтея винним у підготовці диверсії, незаконному обігу зброї та боєприпасів, а також виготовленні та збуті підроблених документів.

Захтея засудили до 6 років і 6 місяців колонії суворого режиму і штрафу 220 тисяч рублів (близько 105 тисяч гривень, — ред.)

Редван Сулейманов Фото: Антон Наумлюк

2,5 роки в СІЗО та закритий «суд»

Розгляд справи по суті проти третього з «диверсантів» — Євгена Панова почався тільки 16 квітня цього року, через 2,5 роки після затримання. Російське слідство звинувачує його у намірі здійснити диверсії на території Криму у складі організованої групи, а також у зберіганні та контрабанді вибухівки.

Панов свою провину не визнає. Від угоди зі слідством відмовився, попри неодноразові пропозиції.

Усі засідання по суті справи проти Панова відбуваються в закритому режимі. Таку постанову ухвалив на попередньому засіданні «суддя» Андрій Палій. Відтак до зали суду не може потрапити навіть матір підсудного Панова.

Адвокат Панова Дмитро Дінзе повідомив, що в доступних адвокатам і підсудному матеріалах справи виявився «секретний том». Це, за його словами, свідчить про те, що слідчий і начальник управління ФСБ Росії «допустили розголошення державної таємниці». За словами адвоката, це тяжкий злочин співробітників ФСБ, і їх повинні притягнути до кримінальної відповідальності за розголошення державної таємниці.

Якщо «суд» врешті визнає Панова винним у скоєні інкримінованих йому злочинів, йому загрожує позбавлення волі на строк від 15 до 20 років або довічне ув'язнення.

4 квітня міністерство закордонних справ України висловило черговий протест РФ щодо незаконного утримування під вартою Євгена Панова.

«Заручник агресії РФ. Боремось за визволення», — написала у своєму Twitter речниця МЗС Мар’яна Беца.