Справа на 157 млрд гривень: голові правління Полтавського ГЗК повідомили про підозру

Слідчі дії на території гірничо-збагачувального комбінату
Слідчі дії на території гірничо-збагачувального комбінатуНацполіція України / Офіс генпрокурора

Голова правління Полтавського гірничо—збагачувального комбінату отримав підозру в незаконному видобуванні надр на понад 157 мільярдів гривень.

Про це повідомили Офіс генпрокурора та Нацполіція.

Правоохоронці не називають, про яке підприємство йдеться, але з деталей справи випливає, що це Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат. Це також підтверджують джерела «Української правди».

Як зазначається, комбінат належить до групи компаній, власником яких є народний депутат VII та VIII скликань Ради.


Доповнено 27 вересня. Ferrexpo, до якої належить Полтавський ГЗК, у ЗМІ пов'язують із бізнесменом Костянтином Жеваго, який був депутатом з ІІІ по VIII скликання Верховної Ради включно. Представники Полтавського ГЗК наголошують, що Жеваго не є власником Ferrexpo, а найбільшу частку у компанії (49,5% голосуючих акцій) має компанія Fevamotinico S.a.r.l.

У розслідуванні 2017 року «Центр протидії корупції» зазначав, що одноосібним власником цієї фірми є компанія The Minco Trust. «Саме через цей траст, згідно з електронними деклараціями за 2015 та 2016 роки, [депутат] Жеваго володіє британською Ferrexpo PLC», — йшлося у розслідуванні.


За даними слідства, комбінат мав ліцензію на видобування залізистих кварцитів. Відходи, які утворюються в процесі збагачення корисних копалин, мали зберігатися у спеціально відведених сховищах. Але фігуранти обробляли їх, а отриманий щебінь — продавали.

Згідно з висновком експертного дослідження, такі відходи також належать до корисних копалин загальнодержавного значення, тобто на їх використання треба отримати відповідну ліцензію. Причому службовці ГЗК знали про це, адже до 2015 року у них така ліцензія була.

Слідство встановило, що за 2015-2021 роки було незаконно видобуто понад 20 мільйонів кубометрів корисних копалин — це приблизно 164 тисячі вагонів. Сума завданих збитків становить понад 157 мільярдів гривень.

«За ці кошти можна придбати щонайменше 4 нових комплекси Patriot», — зазначає Офіс генпрокурора.

Правоохоронці повідомили про підозру голові правління комбінату за статями про незаконне видобування корисних копалин (ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 240 ККУ) та зловживання повноваженнями (ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364-1 ККУ).

Наразі вирішується питання щодо обрання йому запобіжного заходу та арешту майна для відшкодування збитків.

Інший епізод

Раніше ДБР повідомило про підозру керівництву Полтавського ГЗК за фінансові оборудки за цією справою. Слідство встановило, що посадовці комбінату заволоділи майже 400 мільйонами гривень від продажу копалин без ліцензії, а готівку виводили через конвертцентри та розподіляли між учасниками схеми.

Причому щебінь продавали за штучно заниженою вартістю: тонну збували «своїм компаніям» за 30-50 грн, а потім реалізовували породу вже за ринковою ціною, майже в 10 разів дорожче.

За цим епізодом 6 людей отримали підозри за ч. 5 ст. 191 та ч. 3 ст. 209 ККУ: директор ГЗК, його довірена особа, головний бухгалтер і начальник відділу збуту компанії, а також керівництво фірми-прокладки, через яку відбувались махінації.