«Справа, щоб залякати інших»: адвокати та телеканал «Белсат» про вирок журналісткам у Білорусі

Катерина Бахвалова (Андрєєва) та Дарія Чульцова
Катерина Бахвалова (Андрєєва) та Дарія ЧульцоваTUT.by

Білоруські журналістки «Белсату» Катерина Бахвалова (Андрєєва) та Дарія Чульцова вже три місяці за ґратами. Їх підозрюють в «організації, підготовці дій, що грубо порушують громадський порядок». Начебто їхній стрім призвів до порушення громадського порядку, зокрема до порушення руху громадського транспорту. Тепер їх засудили до двох років колонії, але адвокати вирок оскаржуватимуть.

15 листопада 2020 року журналісти проводили стрім із квартири багатоповерхівки на «Площі змін», де проходила акція пам'яті загиблого протестувальника Романа Бондаренка.

Після розгону протестувальників силовики увірвалися у квартиру й затримали журналісток. Спочатку Катерину та Дарію засудили до семи діб адмінарешту за те, що вони нібито брали участь у незаконних протестах. З 20 листопада їм обрали запобіжний захід — тримання під вартою. Упродовж майже трьох місяців вони залишаються в СІЗО.

Слідство вважає, що журналістки організували дії, які грубо порушують громадський порядок, що спричинило порушення роботи транспорту, а також брали участь у цих діях, пише TUT.by. Вони начебто озвучували інформацію з «деструктивних акаунтів у соціальних мережах» і здійснили збір учасників протесту «з метою створення масовості для можливості протистояння діям співробітників правоохоронних органів».

Крім того, що журналісток засудили до двох років колонії, суд зобов'язав знищити чотири щоденники, наклейки, біло-червоно-білу тканину, а техніку та жилети з написом «Преса» — конфіскувати.

Катерина Бахвалова (Андрєєва) та Дарія ЧульцоваTUT.by

Що кажуть на телеканалі?

Катерина та Дарія працюють на недержавному телеканалі Білорусі «Белсат», який створили за підтримки МЗС Польщі. Заступник директора телеканалу Олексій Дікавіцький нам у коментарі розповів, що цією справою влада вирішила боротися з незалежними медіа у країні.

«Зараз у Білорусі немає незалежної соціології, але є приблизні дані, що торік 70% громадян не довіряли державним ЗМІ, водночас зріс рівень довіри до недержавних медіа... Замість того, щоб щось робити з держЗМІ, влада вирішила боротися з незалежними», — сказав він.

За словами Дікавіцького, судовий процес був «підготовлений безладно, усі звинувачення розсипалися». Так, обвинувачення викликало свідків, які говорили те, що не могло бути звинуваченням, каже заступник директора.

«Ми сподівалися, що під тиском суспільства, міжнародної реакції їх звільнять. Але мали рацію ті, хто говорив, що цей суд спеціально проводять, аби показати, що немає доказів, але ми можемо засудити», — зазначив Дікавіцький, додавши, що цією справою хочуть залякати інших журналістів.

Також він запевнив, що адвокати готуватимуть апеляцію, а також розповів, що ще дев'ять журналістів та незалежних медійників очікують на рішення суду у своїх справах.

Що каже захист?

Адвокат Катерини Бахвалової (Андрєєвої) Сергій Зікрацький нам у коментарі розповів, що захист впевнений у невинуватості журналісток і розглядає вирок як незаконний.

Захист сподівався на виправдальний вирок, але адвокати розуміли, «що не було жодного виправдального вироку щодо протестів». Засудження журналісток Зікрацький називає «дуже жорстким».

«Я цим не займався, але мої колеги кажуть, що за цією статтею (342 Кримінального кодексу) нікого ще так не карали після виборів. Це дуже жорстко», — зазначив адвокат.

На вирок суду захист буде подавати апеляцію до Мінського міського суду. Якщо апеляційний суд підтримає сьогоднішнє рішення суду, то вирок набуде чинності. Подальші дії будуть ще обговорюватися. Є можливість звертатися до Верховного суду та Комітету з прав людини ООН. За словами адвоката, були порушені права на протест та отримання інформації, тому він буде пропонувати звернутися до комітету ООН.

Також Зікрацький розповів, що до справи долучили висновки спеціалістів-лінгвістів, висновки психолого-лінгвістичної експертизи про те, що у словах журналісток не було закликів до дій. Але суд відхилив низку клопотань, зокрема про те, чому перестав їздити транспорт, де, коли, які маршрути зупинилися.

«Неважливо, коли вирок набере чинності, бо вони вже три місяці за ґратами: з 20 листопада, коли оголосили звинувачення та взяли під варту, і до сьогодні. Увесь цей час у них не було можливості зустрітися з рідними. Відхиляли всі клопотання про зустрічі. Сьогодні вони вперше зустрінуться з рідними», — сказав адвокат.