США оголошують нову допомогу для України, а ЄС анонсує ще один пакет санкцій: головне за день 28 вересня

У США повідомили про надання Україні нового пакета військової допомоги на 1,1 мільярда доларів, а Європейська комісія анонсувала новий пакет антиросійських санкцій. Зібрали головні новини за день 28 вересня.

Нова допомога

США повідомили про надання Україні нового пакета військової допомоги на 1,1 мільярда доларів. Ця підтримка піде на посилення українських сил у середньостроковій та довгостроковій перспективі завдяки закупівлі у військових постачальників нової техніки.

Зокрема, цей пакет передбачає ще 18 систем HIMARS, 150 броньованих багатоцільових машин, 150 тактичних машин для буксирування та іншу техніку. Цей новий пакет збільшує загальну допомогу США Україні майже до 17 мільярдів доларів з моменту вступу на посаду адміністрації Байдена.

Анонс санкцій

Європейська комісія запропонувала восьмий пакет антиросійських санкцій. Він передбачає посилення боротьби з обходом санкцій, правову основу для обмеження цін на російську нафту та нові обмеження на торгівлю, які не дадуть росії заробити 7 мільярдів доларів. Тепер новий пакет санкцій мають погодити держави-члени в Раді ЄС.

Також у Євросоюзі розширять географічне охоплення санкцій, які застосовуються щодо окупованого Криму, на всі тимчасово непідконтрольні території України. Це зокрема передбачає заборону на імпорт до ЄС продуктів, що походять із Криму чи Севастополя.

Ситуація на фронті

Генштаб ЗСУ ввечері розповів, що упродовж 28 вересня підрозділи Сил оборони України відбили атаки російських військ у районах 11 населених пунктів. Окупаційні війська зі свого боку продовжили обстріл позицій наших військ уздовж лінії зіткнення, удари по цивільній інфраструктурі та будинках мирного населення.

У Генштабі також підрахували, що Збройні сили впродовж 27 вересня знищили 400 російських солдатів та низку їхньої техніки, зокрема 6 танків та 8 бойових броньованих машин. Найбільших втрат окупанти зазнали на Краматорському та Донецькому напрямках.

Водночас британська розвідка повідомляє, що росія продовжує жорсткі спроби просунутися в районі Бахмута на Донбасі, навіть стикаючись із проблемами на своїх північних і південних флангах. Імовірно, це пов’язано з політичним тиском, оскільки росія використовує сили, які могли би посилити інші фланги.

Підозра Ковтонюку

Правоохоронці повідомили про підозру заступнику міністра охорони здоров'я у 2016-2019 роках Павлу Ковтонюку за статтею про службову недбалість. За даними слідства, у 2018 році Ковтонюк підписав акт прийому-передачі програмного забезпечення для реєстру живих донорів гемопоетичних стовбурових клітин Prometheus: айтівці нібито отримали гроші, але своїх зобов'язань так і не виконали.

Ковтонюк зі свого боку пояснив, що й справді підписав ті документи. Він запевнив, що документи були належним чином завірені, а закупка проведена згідно з законом. Чоловік каже, що здивований підозрою, а швидкість її вручення та медійність «викликають багато питань».

Розслідування щодо Трухіна

В Національному антикорупційному бюро та Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі завершили розслідування за підозрою народного депутата Олександра Трухіна у підкупі поліцейських, щоб піти з місця ДТП. Йому загрожує штраф або обмеження волі від двох до чотирьох років чи позбавлення волі на той самий термін.

Повістки кримським татарам

Представниця президента України у Криму Таміла Ташева розповіла, що після оголошення мобілізації в росії окупанти встигли роздати приблизно 1,5 тисячі повісток кримським татарам на окупованому півострові. Це воєнний злочин.

російська влада незаконно примушувала кримчан служити у своїх збройних силах ще з 2015 року — щонайменше 34 тисячі людей потрапили до військ рф, зазначила Ташева.

Підозри за псевдореферендуми

Служба безпеки України оголосила підозри ще 16 людям, причетним до організації російських псевдореферендумів на окупованих територіях. Серед фігурантів — ватажок «ДНР» денис пушилін, «голова військово-цивільної адміністрації» Запорізької області Євген Балицький, «голова військово-цивільної адміністрації» Херсонської області Володимир Сальдо та його заступник Кирило Стремоусов.

Усім оголосили підозри в колабораційній діяльності. За це загрожує від 5 до 10 років ув'язнення з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років з можливою конфіскацією майна.