США розширили санкції проти Ірану після його відмови виконувати ядерну угоду

Президент США Дональд Трамп оголосив про запровадження нових економічних санкцій проти низки галузей економіки Ірану після того, як країна заявила, що тимчасово припиняє виконання ядерної угоди 2015 року.

Про це йдеться у повідомленні Білого дому.

Нові санкції США стосуватимуться видобувної галузі Ірану, зокрема видобутку та виробництва товарів із заліза, сталі, алюмінію та міді.

Санкції стосуватимуться іранських компаній, що працюють у цих секторах економіки, а також всіх компаній у світі, які купуватимуть в Ірану сталь, мідь, алюміній, залізо та вироби з них. Мінфін США зможе блокувати активи таких компаній на території США.

Метою нових санкцій має стати обмеження отримання експортної виручки Іраном від продажу металів та виробів з них. Аналогічні санкції США уже запровадили проти нафтової галузі Ірану.

8 травня влада Ірану повідомила, що тимчасово, терміном на 60 днів, призупиняє виконання ядерної угоди. Іран оголосив своє рішення після того, як держсекретар США Майк Помпео здійснив позаплановий візит до Іраку.

Нагадаємо, 8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати вийдуть з угоди щодо іранської ядерної програми й відновлять санкції проти Ірану. Іран назвав вихід США з ядерної програми «незаконним».

Раніше прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив про розкриття «таємних документів», згідно з якими Іран порушив ядерну угоду та продовжував розробляти зброю. Після чого Ізраїль перевів війська в стан підвищеної боєготовності через активність Ірану в Сирії.

У зв’язку з відновленням США санкцій, про припинення комерційних проектів в Ірані заявила французька енергетична компанія Total, а також дві найбільші європейські авіакомпанії. Водночас, Єврокомісія заявила про виділення Ірану фінансової допомоги у розмірі 18 мільйонів євро.

Крім цього, уряд Ірану підписав договір про військове співробітництво з режимом Асада у Сирії.

У 2015 році Іран уклав угоду зі США і провідними країнами про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, в тому числі — заборони на міжнародну торгівлю нафтою.

Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки.

Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї