США офіційно виключили Туреччину з програми створення винищувачів 5-го покоління F-35 у зв’язку з купівлею Анкарою російських зенітних комплексів С-400.

Про це йдеться в заяві Білого дому.

«На жаль, рішення Туреччини щодо придбання російських систем ППО С-400 робить неможливим подальшу участь цієї країни в програмі F-35. Програма F-35 не може співіснувати разом з російською платформою для збору розвідданих, що використовуватиметься для вивчення передових можливостей (американських літаків — ред.)», — наголосили в адміністрації президента США Дональд Трампа.

Водночас у заяві зазначається, що США продовжують співпрацювати з Туреччиною задля пошуку рішення у сфері протиповітряної оборони цієї країни.

У Білому домі наголосили, що Туреччина понад 65 років є надійним союзником, але купівля С-400 підриває зобов’язання, які беруть на себе країни НАТО.

США продовжать активно співпрацювати з Туреччиною, але враховуючи обмеження, які є через купівлю російських комплексів ППО.

Під час брифінгу заступниця міністра оборони США Еллен Лорд заявила, що через виключення з програми F-35 Туреччина втратить близько 9 мільярдів доларів. Ці гроші країна могла отримати завдяки своєму внеску в програму.

«Туреччина, на жаль, абсолютно точно втратить робочі місця та можливості для економічного розвитку в майбутньому через це рішення», — сказала вона.

Крім того, турецькі пілоти та інструктори, які проходили навчання в США в межах програми F-35, тепер повернуться додому.

12 липня Міноборони Туреччини повідомило про поставку першої партії комплектуючих для С-400 на авіабазу Мюртед у провінції Анкара.

15 липня президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Анкара готова налагодити із Росією спільне виробництво систем протиповітряної оборони.

Контракт на постачання Туреччині чотирьох російських систем С-400 «Тріумф» на суму близько $2,5 млрд підписаний ще у 2017 році.

Поділитись: