Туреччина планує організувати спільне з Російською Федерацією виробництво систем протиповітряної оборони.

Про це повідомив в ефірі місцевого телеканалу NTV президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.

«Ми отримуємо наші С-400. Дехто говорив, що ми не зможемо їх отримати, що ми не зможемо їх у себе розмістити. Деякі говорили, що це буде неправильно. На сьогоднішній день восьмий літак прибув. У квітні 2020 роки ми поставимо кінцеву точку. Ми стаємо однією з небагатьох країн у світі в системах протиповітряної оборони. Мета — спільне виробництво з Росією», — сказав турецький лідер.

Це не перша заява Ердогана про можливе налагодження російсько-турецького виробництва систем ППО. У травні 2019 року турецький лідер говорив, що з Росією обговорюється питання про можливість налагодити спільне виробництво не тільки С-400, але і наступного покоління комплексів — С-500. Однак, Кремль цю інформацію не підтверджував.

Раніше Міноборони Туреччини повідомило про поставку першої партії комплектуючих для С-400 на авіабазу Мюртед у провінції Анкара напередодні, 12 липня. США виступили проти цього, пояснивши, що американські винищувачі F-35 можуть стати уразливими для російських систем протиповітряної оборони.

Контракт на постачання Туреччині чотирьох російських систем С-400 «Тріумф» на суму близько $2,5 млрд підписаний ще у 2017 році. США вимагають від Туреччини, аби та відмовилася від придбання російських зенітно-ракетних комплексів до 31 липня. Інакше США обіцяють припинити співпрацю у виробництві винищувачів F-35 та навчанні турецьких пілотів керуванню ними та ввести санкції проти Туреччини. Ердоган переконаний, що США навряд чи підуть на серйозні заходи, як от припинення постачання винищувачів-бомбардувальників п'ятого покоління F-35. На сьогодні Туреччина очікує 100 американських винищувачів.

Нагадаємо:

  • 7 червня США скоротили підготовку турецьких пілотів F-35 через закупівлю Анкарою С-400 у Росії.
  • Американські чиновники наполягають на скасуванні угоди на С-400 на 2,5 млрд доларів між Росією і Туреччиною, пояснюючи це тим, що винищувачі F-35 можуть стати уразливими для російських систем протиповітряної оборони. Як альтернативу Вашингтон запропонував Анкарі американську систему Patriot, проте влада Туреччини не стала скасовувати домовленостей із Москвою.
  • На початку квітня США припинили поставляти Туреччині деталі для F-35.
  • 2 серпня 2017 року президент США Дональд Трамп підписавтак званий закон «Про протидію противникам Америки за допомогою санкцій» (CAATSA). Серед іншого, він передбачає санкції для партнерів російського «Рособоронекспорту» за суттєві угоди. Так, за цим законом міністерство фінансів США 20 вересня 2018 року ввело санкції проти департаменту підготовки військ і постачання Центральної військової ради Китаю та його керівника Лі Шанфу за угоди із Рособоронекспортом. Причиною стала угода про купівлю Китаєм 10 російських винищувачів Су-35 та ракетних систем С-400.
Поділитись: