США розглядають можливості нанесення ударів по Ірану — The Wall Street Journal

У вересні 2018 року Рада національної безпеки США на чолі з радником президента Джоном Болтоном доручила Пентагону розробити список можливих варіантів удару по Ірану.

Про це повідомило The Wall Street Journal з посиланням на неназваних посадовців.

За словами співбесідників видання, цей запит викликав занепокоєння в Пентагоні та в Держдепартаменті.

Зазначається, що приводом для цього став обстріл кварталу в Багдаді, в якому зокрема розташоване посольство США в Іраку. ЗМІ не висвітлювали широко цю атаку, бо внаслідок неї ніхто не загинув, а також не було завдано великої матеріальної шкоди. У США впевнені, що за цією атакою стоять бойовики, пов’язані з Іраном.

Після цієї атаки Болтон провів низку зустрічей, на яких обговорював «рішучу відповідь» на неї. Тоді ж Пентагон отримав запит щодо можливості нанесення ударів по Ірану.

Як повідомляє видання, незрозуміло, чи знає президент Дональд Трамп про цей запит та наскільки серйозні наміри має РНБ.

За даними WSJ, Пентагон почав роботу над цим планом, проте невідомо, чи отримав вже його Білий дім.

Речник РНБ Гаррет Маркіз не підтвердив і не спростував цю інформацію.

«Ми продовжуємо перегляд статусу наших співробітників після спроб нападу на посольство в Багдаді і консульство в Басрі. Ми розглядаємо повний спектр заходів для забезпечення їхньої безпеки і наших інтересів», — сказав він.

Раніше держсекретар США Майк Помпео заявив, що Вашингтон готовий посилити тиск на Іран.

Нагадаємо, 8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати вийдуть з угоди щодо іранської ядерної програми й відновлять санкції проти Ірану.

Іран назвав вихід США з ядерної програми «незаконним».

ЄС занепокоєний виходом США з ядерної угоди та заявою про нові санкції проти Ірану. В ООН «глибоко розчаровані» виходом США з ядерної угоди.

У зв’язку з відновленням США санкцій, про припинення комерційних проектів в Ірані заявила французька енергетична компанія Total, а також дві найбільші європейські авіакомпанії. Водночас, Єврокомісія заявила про виділення Ірану фінансової допомоги у розмірі 18 мільйонів євро.

5 листопада 2018 року набули чинності відновлені санкції США проти Ірану, які були скасовані у межах угоди 2015 року. Вони торкнуться експорту нафти, судноплавства та низки галузей економіки. Під відновлені санкції потраплять понад 600 компаній та фізичних осіб з Ірану.

Водночас у США заявили, що ці обмеження не поширюватимуться на вісім країн. Їм дозволили купувати іранську нафту в обхід санкцій.

12 листопада у МАГАТЕ заявили, що Іран дотримується умов ядерної угоди 2015 року.

Наприкінці листопада президент Ірану закликав мусульман об’єднатися проти CША.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вихід США з ядерної угоди з Іраном призведе до гонки атомного озброєння — МЗС Британії

У 2015 році Іран уклав угоду зі США і провідними країнами про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, в тому числі — заборони на міжнародну торгівлю нафтою.

Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки.

Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.