Влада США погодила дозвіл на купівлю іранської нафти для 8 країн світу після поновлення дії заборони на торгівлю з Іраном у зв’язку із відновленням режиму санкцій.

Зокрема, дозвіл на купівлю нафти пошириться на Японію, Індію та Південну Корею. Крім цього, санкції на купівлю нафти в Ірану не стосуватимуться Китаю, проте переговори з цією країною все ще продовжуються.

Причина такого кроку — побоювання США, що набуття чинності на заборону купівлі нафти в Ірану, який є одним з найбільших у світі експортерів, може призвести до різкого стрибка цін.

Водночас, за даними джерел Bloomberg, країни, яким США дозволили купувати іранську нафту, зобов’язались скорочувати обсяги купівлі.

Нагадаємо, що напередодні у Єврокомісії оголосили про створення спеціального фінансового інституту, який допомагатиме обходити санкції США проти Ірану. Крім іншого, цій інститут мав запровадити спеціальну платіжну систему, яка б замінила американські. Пізніше експерти Bloomberg повідомили, що такі заходи будуть неефективними.

Нагадаємо, 8 травня президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати вийдуть з угоди щодо іранської ядерної програми й відновлять санкції проти Ірану.

Іран назвав вихід США з ядерної програми «незаконним».

ЄС занепокоєний виходом США з ядерної угоди та заявою про нові санкції проти Ірану.

В ООН «глибоко розчаровані» виходом США з ядерної угоди з Іраном.

Раніше прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив про розкриття «таємних документів», згідно з якими Іран порушив ядерну угоду та продовжував розробляти зброю. Після чого Ізраїль перевів війська в стан підвищеної боєготовності через активність Ірану в Сирії.

Білий дім підтримав заяву прем'єра Ізраїлю про те, що Іран порушив ядерну угоду.

Пізніше президент Франції Еммануель Макрон і президент США Дональд Трамп оголосили про намір розробити нову угоду щодо ядерної програми Ірану.

Президент Ірану Хассан Рухані попередив Сполучені Штати, що вони зіткнуться з «великим жалем», якщо Дональд Трамп вийде з ядерної угоди 2015 року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вихід США з ядерної угоди з Іраном призведе до гонки атомного озброєння — МЗС Британії

У зв’язку з відновленням США санкцій, про припинення комерційних проектів в Ірані заявила французька енергетична компанія Total, а також дві найбільші європейські авіакомпанії. В той же час, Єврокомісія заявила про виділення Ірану фінансової допомоги у розмірі 18 мільйонів євро.

Крім цього, уряд Ірану підписав договір про військове співробітництво з режимом Асада у Сирії.

У 2015 році Іран уклав угоду зі США і провідними країнами про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, в тому числі — заборони на міжнародну торгівлю нафтою.

Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки.

Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.

Поділитись: