Стипендії, безкоштовні борделі та інші креативи: як влада і бізнеси заохочують людей вакцинуватися

9-річний Фінн Вошберн показує свій слід від вакцини Pfizer-BioNTech, коли його мати, Кейт Елслі, робить селфі, Сан-Хосе, Каліфорнія, 3 листопада 2021 року.
9-річний Фінн Вошберн показує свій слід від вакцини Pfizer-BioNTech, коли його мати, Кейт Елслі, робить селфі, Сан-Хосе, Каліфорнія, 3 листопада 2021 року.AP / Noah Berger

Днями президент Володимир Зеленський оголосив, що всі вакциновані українці отримають по тисячі гривень, які можна буде витратити на конкретний перелік послуг — найімовірніше, йдеться про культурні заходи, мандрівки чи спорт.

У низці українських міст вже є подібні ініціативи, що мають на меті заохотити людей до вакцинації: так, у Франківську можна отримати 100 грн на проїзд громадським транспортом та квитки на футбол, а в Мукачеві серед вакцинованих обіцяли розіграти автівку, велосипеди й самокати. Крім того, до кінця року служба таксі Uklon разом із МОЗ надаватиме знижки на поїздки вакцинованим пасажирам.

Хочеться вірити, що для України (в якій частка повністю вакцинованих громадян поки що не перевищує 20%) заява президента стане ще одним приводом зробити щеплення — навіть попри гарантії того, що ви не потрапите до реанімації у важкому стані. Тим паче, низка країн вже розпочала щеплення бустерною дозою препарату, а в середньому у світі принаймні один етап вакцинації пройшли 52% людей. Тож уряди держав, місцева влада та бізнеси продовжують вдаватися до творчості, щоб спонукати дедалі більше людей захистити себе й інших від коронавірусу.

Усе для молодшого покоління

Нині в США повністю вакциновано майже 58% людей. Заохочувальні «призи» для тих, хто отримав щеплення, тут були від самого початку кампанії з вакцинації. Але нещодавно до них додалася нова аудиторія: на початку листопада у США дозволили вакцинувати від коронавірусу препаратом Pfizer/ BioNTech дітей віком від 5 до 11 років — і, за підрахунками Білого дому, щеплення вже встигли зробити понад мільйон юних американців.

У Луїзіані та Чикаго вакциновані діти можуть отримати подарункові картки Visa на суму 100 доларів. У Нью-Йорку, крім карток, є змога дістати ще й квитки на бейсбольні матчі місцевих команд. У місті Сан-Антоніо штату Техас батькам вакцинованої американської малечі видають подарункові сертифікати на 100 доларів, які можна використати в мережі продуктових магазинів.

9-річний Кемерон Вест отримує щеплення від COVID-19 в Енглвуді, штат Нью-Джерсі, 8 листопада 2021 року.AP / Seth Wenig

Втім, чи не найцінніший приз — можливість взяти участь у розіграші стипендій коледжів або університетів Нью-Йорка (50 місць) та Огайо. В останньому стипендії на суму 10 тис. доларів отримають 150 студентів, а ще п’ятьом дістанеться по 100 тисяч доларів. У Міннесоті така опція доступна для підлітків 12-17 років, проте там стипендії здобудуть лише п’ятеро.

У штаті Мен дітей віком від 5 до 17 років залучають до інформаційної кампанії з вакцинації: їх просять записати 30-секундні відеоролики про переваги вакцинації від коронавірусу та про небезпеки відмови від неї, які мали б переконати їхніх однолітків вакцинуватися. Суми призів для переможців, які можна буде витратити на навчання кіномистецтву — 50 тисяч, 25 тисяч і 10 тисяч доларів за перші призові місця.

А у Західній Вірджинії серед лотів — 100 довічних ліцензій на рибалку чи полювання. І, на додачу, грант на 50 тисяч доларів для школи, в якій буде найбільша частка вакцинованих серед дітей та персоналу, а також святкова вечірка за участі губернатора штату Джима Джастіса і його англійського бульдога (не питайте). До речі, переможця за цією пропозицією вже обрали: кошти разом із псом Бейбі та його господарем 16 листопада вирушили до однієї з початкових шкіл Прінстона.

Ініціативи 18+

В Австрії наразі вакциновано 63% населення, водночас доволі потужний рух антивакцинаторів, який підтримує, зокрема, і права популістська Партія Свободи. Її очільник Герберт Кікль нещодавно заявляв про «жахливі зв’язки між вакцинацією та появою злоякісних пухлин». 12 листопада влада Австрії на тлі погіршення епідеміологічної ситуації оголосила, що запроваджує карантин для невакцинованих мешканців двох регіонів, у яких кількість випадків інфікування найбільша.

Австрійці креативно підійшли до заохочень, і вхід в один із віденських борделів відтепер безкоштовний для тих, хто хоче зробити щеплення у розташованому всередині пункті вакцинації (точніше, вакцинованим у закладі FunPalast видають ваучери на 40 євро — це якраз вартість вхідного квитка). Протягом одного дня послугою вакцинації в борделі користується близько 150 людей. Утім, в адміністрації наголошують: якщо ви хочете тільки зробити щеплення, а в інших послугах, які пропонує заклад, не зацікавлені — ваучер пізніше можна використати для відвідування фітнес-центру.

Медичний персонал стоїть біля мобільної групи вакцинації проти COVID-19, створеної Міністерством охорони здоров’я в північному місті Салоніки, Греція, 26 жовтня 2021 року.AP / Giannis Papanikos

У Греції ще влітку людям 18-25 років після введення першої дози вакцини почали пропонувати ваучери на 150 доларів. Щоправда, використати ці гроші можна лише на певні категорії товарів чи послуг — насамперед на подорожі, проживання в готелях чи кемпінгах, відвідування концертів, походи в кіно абощо.

У деяких країнах, як-от у Сербії та Швеції, грошовий стимул для вакцинованих доволі символічний — 25 і лише 10 євро відповідно. Однак влада стверджує, що це лише приємний бонус, а не спроба переконати антивакцинаторів. І, зрештою, попри те, що в самій Сербії показники вакцинації поки що не дуже високі (44%), слід віддати їй належне: саме ця країна задала тренд на грошове заохочення до щеплень.

Натомість у Гонконгу після вакцинації можна ще й спробувати виграти в лотереї цінні призи: приватну вечірку на літаку, щоденний обід у форматі «шведський стіл» у конференц-центрі Гонконга упродовж року, або ж навіть квартиру. Ініціативу щодо житла запустила низка приватних компаній: до них із такою ідеєю звернулася влада Гонконга. Охочих виявилося багато — на двокімнатну квартиру вартістю понад 1,4 млн доларів США претендували більш як два з половиною мільйона гонконгців. Виграв її врешті-решт 35-річний шеф-кухар.

Класика жанру — вакцинація за їжу

У жовтні влада Південної Австралії зауважила, що штат відстає від запланованих темпів вакцинації (обидва щеплення тоді отримали тільки 58% людей) та вирішила спонукати австралійців робити щеплення за допомогою додаткових бонусів. Обрали їжу (це здалося найоптимальнішим): у більш як 20 клініках із пунктами вакцинації впродовж вихідних можна було безкоштовно скуштувати смажені сосиски. У міністерстві охорони здоров’я пообіцяли максимально «карнавальну» й радісну атмосферу в пунктах вакцинації, безкоштовний обід із сосисками та можливість отримати щеплення негайно — навіть без попереднього запису.

Куди ж без ковбасок і в Німеччині! Заради такого бонусу мешканці міста Зонненберг на півдні Тюрінгії стояли в чергах за своєю дозою вакцини. А в Берліні в одному з центрів вакцинації вирішили — крім «їстівного» заохочення — ще й влаштувати цілу вечірку та запросити діджея. Все заради того, щоб якомога більше молоді приходило вакцинуватися ввечері.

Медсестри з лікарні Святого Томаса сидять на вершині Національної стіни пам'яті жертвам COVID-19 у Лондоні, 27 квітня 2021 року.AP / Frank Augstein

У Британії ж, аби заохотити молодь вакцинуватися, пропонували безкоштовну доставку фаст-фуду, яку таблоїд Daily Mirror прозвав kebabs for jabs («кебаби за уколи»).

Пригощали стравами національної кухні й у пунктах вакцинації деяких регіонів Румунії. Тим, хто отримав щеплення, на бухарестському ринку безкоштовно роздавали мічі — своєрідні румунські міні-кебаби, які подаються з гірчицею та хлібом. А в місті Орадя, що на північному заході Румунії, у книжковій крамниці вакцинованим містянам пропонували каву та безкоштовні книжки.

В Ізраїлі «репертуар» їстівних бонусів різниться залежно від регіону: в арабських кварталах міст зазвичай роздавали хумус, для ортодоксальних євреїв приготували безкоштовний човлент, а в Тель-Авіві можна було отримати піцу або ж морозиво для дітлахів.