Стрілянина в Княжичах: у чому обвинувачують фігурантів справи?

Місце перестрілки в селі Княжичі Київської області, 4 грудня 2016 року
Місце перестрілки в селі Княжичі Київської області, 4 грудня 2016 рокуСоколовська Інна/УНІАН

Три роки тому в перестрілці в селищі Княжичі загинули п’ятеро правоохоронців. П’ятеро силовиків наразі перебувають на лаві підсудних, суд триває.

Які обставини цієї трагедії та що саме інкримінують фігурантам — hromadske проаналізувало деталі з обвинувального акту та записало інтерв’ю із Олександром Орловим — батьком загиблого в тій перестрілці Сергія Орлова.

Передісторія

20 вересня 2016 року у Києві невідомі, переодягнуті у форму СБУ, напали на бізнесмена Олексія Фролова і відібрали у нього 2,4 мільйона гривень та 20 тисяч доларів США.

Слідство встановило, що це могла зробити група під керівництвом Юрія Бурляя та Миколи Клочкова — колишніх спецпризначенців батальйону «Миротворець» та працівників полку патрульної служби поліції особливого призначення «Київ». На групу вийшли через залишений чек в автомобілі, на якому ті тікали з місця злочину. Також слідство з’ясувало, що подібний злочин група скоїла у липні 2016-го.

У жовтні-листопаді 2016-го головне управління поліції Києва дізналося, що ця ж група ймовірно готує нову крадіжку — в будинку №22 по вулиці Шептицького (Корнійчука) у селищі Княжичі. Йшлося про понад 1 мільйон доларів США.

Андрій Крищенко, очільник поліції Києва, дозволив тодішнім начальнику карного розшуку Леоніду Куряті та начальнику Шевченківського райвідділу поліції Герману Приступі проводити негласне спостереження за групою та за будинком. Документально дозвіл на спостереження не оформили, запевняють слідчі.

Також слідство встановило, що 30 листопада Герман Приступа нібито зустрічався із очільником ймовірної банди Юрієм Бурляєм. Але про що вони говорили — невідомо.

Засідка

2 грудня 2016 року Андрій Крищенко доручив управлінню оперативної служби спостерігати за будинком №22 по вулиці Шептицького (Корнійчука). Відповідальними за засідку були Курята та Приступа.

3 грудня близько 3 години співробітники Відділу кримінальної поліції Шевченківського управління поліції, управлінь карного розшуку, оперативної служби, КОРДу та полку поліції особливого призначення № 1 зайняли позиції для спостереження. Начальнику відділу управління КОРД Віталію Валецькому та старшому інспектору 3 відділу з проведення спеціальних операцій управління КОРД Андрію Курті видали табельну зброю — автомат АКМС і пістолет Форт 14.

Частину співробітників поліції розмістили в будинку №30 по вулиці Тихій. Його власнику, Олександру Голіцину, Курята та Приступа сказали, що злочинці планують пограбувати саме його.

Засідку також встановили на провулку Корельському в Києві — там, нібито, збиралися злочинці.

Опівночі 4 грудня співробітники Управління оперативної служби Нацполіції Юліан Рудько та Олександр Маніца зайняли недобудову по вулиці Шептицького (Корнійчука). З неї вони спостерігали за будинком № 22. Частина співробітників розташувались на в’їздах у Княжичі, очікуючи ймовірних грабіжників, які мали приїхати на автомобілі Мерседес-Віто чорного кольору.

За даними слідства, засідку встановили: без оформлення необхідних документів та на території, яка не підконтрольна поліції Києва.

hromadske

Переговори розвідників

Про результати спостереження співробітники Управління оперативної служби (УОС), зокрема Рудько та Маніца, доповідали начальнику відділу УОС Олександру Меліхову та начальнику УОС Ігорю Іващенку. Далі цю інформацію передавали решті керівників.

В тому числі їм було відомо, що приблизно з 00 годин до 1 години 4 грудня ідентифіковані на той момент ймовірні злочинці Віталій Омельченко, Володимир Іваник, Андрій Єгоров та Костянтин Березовський проникли в будинок №22. Слідство встановило, що керівництво задіяних в операції підрозділів вирішило їх не затримувати.

Вже коли Мерседес-Віто дістався Києва, близько 5 години ранку, Леонід Курята дав усну вказівку співробітникам КОРДу штурмувати автомобіль. Але на той час в ньому нікого не було. Проте ймовірних злочинців затримали поряд, на АЗС.

Затримка розвідників

О 1:54 у будинку 22 по вулиці Шептицького (Корнійчука) спрацювала сигналізація. Ймовірні злочинці втекли. О 2 годині 8 хвилин до будинку на автомобілі Део-Ланос прибула група реагування №2 Броварського Управління поліції охорони в Київській області — водій Микола Кондратьєв та молодший інспектор Сергій Орлов. Вони побачили, що до будинку хтось вліз, та викликали на допомогу групу реагування №3. До неї входили водій Валентин Гаценко, молодші інспектори Євген Куртєв і Дмитро Білогуб та черговий Роман Совгира.

Під час обстеження території в недобудові група реагування затримала Юліана Рудька та Олександра Маніцу. Ті не зізнались, що вони — працівники поліції. Їх розмістили на задньому сидінні Део-Ланоса.

Про затримання підлеглих стало відомо Олександру Меліхову. Він доповів про це Ігорю Іващенку та Леоніду Куряті. Але далі ця інформація не пішла. Слідство вважає, що ті свідомо не попередили про затримання голову поліції Києва Андрія Крищенка.

Місце перестрілки в селі Княжичі Київської області, грудень 2016 рокунадане hromadske батьком загиблого

«Надо є*шить їх»

Проте, згідно з даними слідства, Ігор Іващенко дав усну згоду на застосування зброї для звільнення затриманих. Після цього Леонід Курята зателефонував заступнику начальника відділу кримінальної поліції Роману Мариновському та передав вказівку: «Є**ште їх». Мариновський, у свою чергу, дозволив застосовувати зброю своїм підлеглим. У суді Леонід Курята запевняв, що не мав на увазі відкриття вогню.

Близько 04:20 до будинку №22 на автомобілі Фольксваген Транспортер під’їхали Олександр Меліхов та поліцейські Віталій Валецький та Андрій Курта. В цей же час бійці взводу №3 Полку поліції особливого призначення №1 під керівництвом Миколи Шосталя, а також Михайла Радченка і Романа Мариновського наблизились до будинку по цій же вулиці з протилежної сторони. Мариновський вистрілив чотири рази з пістолету в сторону автомобілів охорони. Шосталь зробив щонайменше три постріли з автомату. Одночасно з цим Курта та Валецький також почали розстрілювати автомобілі охорони.

За даними слідства, Віталій Валецький усвідомлював, що в автомобілях знаходяться поліцейські. Але, тим не менш, зробив до двадцяти пострілів у вікно водійських дверей. Крім цього, він та Курта щонайменше двічі вистрелили у співробітників Броварського відділу поліції охорони Гаценка та Білогуба, які знаходились за цим автомобілем.

Загалом автомобіль обстрілювали з п’яти сторін більше семи людей, запевняє Олександр Орлов — батько загиблого Сергія Орлова.

З його слів, у Део-Ланос стріляли не лише Валецький, Курта, Мариновський та Шосталь, а й Андрій Пилипчук, Олексій Гайдамака, Андрій Слюсаренко, Анатолій Лімаз, Олександр Наумчук та Олександр Меліхов. Але у справі вони проходять як свідки. Також Олександр Орлов запевняє, що зі зброї загиблого співробітника Державної служби охорони стріляла невстановлена людина.

hromadske

У Ланосі загинули четверо людей — співробітники ДСО Євген Куртєв і Сергій Орлов та розвідники Юліан Рудько і Олександр Маніца. Також загинув і КОРДівець Віталій Валецький. За попередніми даними слідства, його поранив представник ДСО Білогуб, але вбила його, ймовірно, куля Гайдамаки, припускає Олександр Орлов. У кримінальній справі, що слухається у Броварському суді, обставини смерті Валецького не розглядаються.

Що інкримінують?

Андрію Курті та Роману Мариновському інкримінують убивство та перевищення службових повноважень, Леоніду Куряті — організацію вбивства та перевищення службових повноважень. Їм загрожує від 10 до 15 років або довічне позбавлення волі.

Іншим двом фігурантам — Ігорю Іващенку, Олександру Меліхову — лише перевищення службових повноважень. У разі доведення провини їм загрожує позбавлення волі на строк від семи до десяти років з позбавленням права працювати у правоохоронних органах на строк до трьох років.

Питання без відповідей

Паралельно зі стріляниною в Княжичах розслідується справа банди, яку підозрювали у пограбуванні. У ній вісім обвинувачених і четверо потерпілих. Однак серед перших немає Голікова, який був нібито помічений слідством під час пограбування будинку в Княжичах.

Напередодні пограбування заступник командира полку «Київ» звернувся до Андрія Крищенка з проханням видати зброю та автомобіль Бурляю та Клочкову. Потерпілим досі не пояснили навіщо.

Також слідство з’ясувало, що заднє ліве колесо Ланоса було пробите ще до того, як в нього сіли поліцейські. Хто це зробив — невідомо.

Водночас у вересні 2017 року на той час генеральний прокурор Юрій Луценко анонсував ще 8 підозр у цій справі. Рідні загиблих наголошують на необхідності покарання найвищих посадовців, які організовували операцію.