Стрілянина у Княжичах: як тривало розслідування протягом року
Змоменту трагічної стрілянини між правоохоронцями вселищі Княжичі Київської області минув рік.Тієї ночі, 4грудня 2016року, убиті двоє поліцейських розвідників, двоє співробітників поліції охорони і командир спецпідрозділу КОРД. Упродовж цього часусуд обрав запобіжні заходи першим підозрюваним уцій резонансній справі.
З моменту трагічної стрілянини між правоохоронцями в селищі Княжичі Київської області минув рік. Тієї ночі, 4 грудня 2016 року, убиті двоє поліцейських розвідників, двоє співробітників поліції охорони і командир спецпідрозділу КОРД. Упродовж цього часу суд обрав запобіжні заходи першим підозрюваним у цій резонансній справі.
Генеральна прокуратура 30 серпня вручила підозри двом колишнім та одному чинному поліцейським: екс-керівникові карного розшуку поліції Києва Леоніду Куряті, екс-заступникові начальника карного розшуку Шевченківського райвідділу поліції Києва Роману Мариновському та старшому інспекторові спецпідрозділу КОРД Андрію Курті. Також генеральний прокурор Юрій Луценко анонсував іще вісім підозр у справі.
За словами глави Нацполіції Сергія Князєва, начальник поліції Києва Андрій Крищенко фігурує у кримінальній справі про стрілянину у Княжичах, а результати службового розслідування щодо Княжичів мають гриф «таємно».
Що інкримінують підозрюваним
За версією слідства, підозрюваний Курята керував спецоперацією в Княжичах. Він віддавав накази Мариновському, який, своєю чергою, передавав їх безпосередньо бійцям.
«Курята віддав наказ на застосування зброї Мариновському. Мариновський передав його іншим підлеглим, зокрема, Валецькому (загиблий КОРД-івець — ред.) і Курті, які його виконували. Унаслідок цих дій загинуло п’ятеро осіб, у тому числі й сам Валецький. Установлено, що він особисто здійснив близько 23 пострілів. Звісно, від такої кількості пострілів було найбільше поранень і загиблих», — сказав у коментарі Громадському прокурор Микола Наливайко.
Куряті інкримінують, зокрема, організацію умисного вбивства чотирьох правоохоронців. На засіданні прокурори представили короткий відрізок радіопереговорів поліцейських у Княжичах. На аудіозаписі чутно, як Курята віддав наказ, нецензурно вилаявшись: «еб**те».
Колишній керівник карного розшуку поліції Києва Леонід Курята Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
«Їх попередньо проінструктували: у випадку, якщо буде команда застосовувати зброю, застосовувати її на ураження», — стверджує прокурор.
Адвокати ж переконані, що йшлося виключно про затримання ймовірних злодіїв: «Серед військових є свій професійний жаргон, у тому числі, з ненормативною лексикою. У сфері жаргону військовослужбовців слово «еб...те» означає «працюйте». «Працюємо, захоплюємо, приймаємо» — ось що це значить», — сказала адвокатка Тетяна Батюсь.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Півроку без правди: чому досі не названі винні в перестрілці правоохронців у Княжичах
Сам Курята заявив, що керував спецоперацією саме затримання організованої злочинної групи: «Жодного наказу про застосування зброї не було. Була команда на затримання ймовірних підозрюваних, ні в якому разі не йшлося про умисне вбивство».
Суд узяв екс-керівника карного розшуку Києва Куряту під домашній арешт, зобов’язавши носити електронний браслет. Під час засідання судді Наталії Васильєвій стало зле, тому обрання запобіжного заходу щодо інших підозрюваних відклали на кілька днів.
Засідання продовжилося 4 вересня. На лаві підсудних — КОРДівець Андрій Курта. Підтримати товариша по службі прийшли близько 20 спецпризначенців. Не минуло й 30 хвилин, як адвокати заявили відвід судді Віталію Писанцю.
Старший інспектор спецпідрозділу КОРД Андрій Курта Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
Після короткої перерви місце біля адвоката зайняв третій підозрюваний — колишній слідчий столичної поліції Роман Мариновський. Сторона захисту одразу заявляє, що в матеріалах справи є документи з грифом «для службового користування», тому просить зробити засідання закритим для преси.
«Це зашкодить не лише справі, це зашкодить суспільству. Якщо ми оприлюднимо матеріали... я прошу подбати про безпеку нашого народу», — переконувала адвокатка Марина Танчук.
Суддя частково погодився і попросив журналістів вийти із зали «лише на час дослідження доказів». Але за 10 хвилин залу покинув і сам суддя: адвокат заявила йому відвід.
Колишній слідчий столичної поліції Роман Мариновський (ліворуч) Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
Запобіжний захід КОРД-івцю Курті змогли обрати лише ввечері 6 вересня. Суд узяв його під цілодобовий домашній арешт на два місяці й зобов’язав здати документи для виїзду за кордон. За словами слідчих, а також керівництва спецпідрозділу, до рішення щодо запобіжного заходу Курта не був відсторонений від посади старшого інспектора КОРДу й продовжував працювати.
За версією слідства, він зробив не менше трьох пострілів по автомобілю, де перебували співробітники ДСО і поліцейські розвідники. Утім, кулі зі зброї Курти нікого не поранили і не вбили, відтак йому закидають замах на умисне вбивство та перевищення службових повноважень.
Курта, своєю чергою, стверджує, що стріляв у повітря.
Засідання суду у справі обрання запобіжного заходу КОРДівцю Андрію Курті (праворуч) Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
7 вересня третьому підозрюваному, Романові Мариновському, обрали запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту строком на 2 місяці. Позиція Мариновського і його захисту невідома, оскільки вони відмовилися від будь-яких коментарів.
28 листопада Печерський райсуд Києва призначив примусову психіатричну експертизу Роману Мариновському та Андрію Курті. Суд надав слідчому дозвіл на примусове залучення підозрюваних для психіатричної експертизи на строк не більше 2 місяців.
На питання, в якому статусі фігурує начальник поліції Києва Андрій Крищенко, прокурор відповів:
«Він затверджував цей план, але не перебував на місці подій, не керував операцією. Наразі йому не інкримінуються кримінальні правопорушення. Дійсно, можливо, є у нього якісь порушення, але цьому потрібно давати оцінку в рамках службових інструкцій, наказів. Поки це за межами кримінального провадження».
Сам Крищенко відмовився відповідати на питання щодо обставин стрілянини у Княжичах. «Цим займається Генеральна прокуратура, тому всі питання до них», — сказав він Громадському 6 вересня.
А вже на початку листопада глава Національної поліції Сергій Князєв в інтерв’ю Громадському уточнив, що Андрій Крищенко фігурує у кримінальній справі про стрілянину у Княжичах: «Він керував поліцією у той час, коли відбувалась ця спецоперація. Його дії чи бездіяльність також є об’єктом дослідження кримінальної справи».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Раніше злочинність була без гранат» — інтерв'ю з очільником Національної поліції
Прокурори під час судового засідання 6 вересня Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
Що сталося в Княжичах: версія поліції
За версією поліції, уночі 4 грудня 2016 року в селі Княжичі столичні оперативники за підтримки спецпідрозділу КОРД готувалися до затримання групи підозрюваних у серії пограбувань. У цей час наряд поліції охорони виїхав у той же район до одного з будинків через автоматичне спрацювання сигналізації. Близько 4-ї години між поліцейськими сталася перестрілка, унаслідок якої загинули п’ятеро правоохоронців.
Пізніше в МВС повідомили, що затримали чотирьох осіб на в’їзді до Києва зі зброєю і спецобладнанням. Радник голови МВС Антон Геращенко заявив, що йдеться про осіб, які могли готувати розбій у Княжичах, але втекли, почувши перестрілку.
Після проведеного службового розслідування з поліції звільнили 7 офіцерів, які обіймали керівні й оперативні посади.
Як повідомляли в поліції, звільнили керівника карного розшуку Києва, який «безпосередньо відповідав за підготовку й проведення операції, керівників оперативної служби, які не забезпечили належної комунікації та обміну інформацією між підрозділами, що перебували на місці події».
У Нацполіції також заявили, що ці посадовці, не оцінивши обстановку на місці події, доповіли керівництву недостовірну інформацію.
В Княжичах вночі 4 грудня 2016 року внаслідок перестрілки між співробітниками Держслужби охорони та поліцією загинули п’ять правоохоронців (архівне фото з місця події) Фото: Інна Соколовська/УНІАН
Мотив стрілянини слідству досі невідомий
У день перестрілки Антон Геращенко заявив, що смерть поліцейських сталася через «трагічне непорозуміння». Але через дев’ять місяців слідство так і не змогло відповісти на питання, у чому ж причина трагедії у Княжичах.
«У нас є докази, що вони бачили, хто там знаходиться, видимість була достатньою. Чесно кажучи, я їхні доводи взагалі не розумію, коли вони кажуть, що ніхто нічого не бачив. Всі докази свідчать про те, що був якийсь умисел. Для чого вони це зробили? Чесно кажучи, важко поки пояснити. Можливо, є якась інша мета. Але наразі це за межами доказової бази», — сказав прокурор Наливайко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Операція «ліквідація»: Що насправді могло статися під час поліцейської перестрілки в Княжичах
Однак прямої відповіді на питання, чи були причетні до пограбування будинку чинні співробітники поліції, які знаходилися на місці трагедії, не відповів:
«Звичайно, версія пограбування всіма можливими особами, у тому числі й тими попередніми розбійниками... Звичайно, всі версії відпрацьовуються».
У свою чергу, підозрюваний Мариновський запевняє, що учасники спецоперації у Княжичах не грабували будинок:
«Ми ж не в Чикаго в якихось там роках живемо, щоб працівники міліції зібралися стількома особами та хотіли вчинити якийсь квартирний чи розбійний напад. Те, що висловлює сторона обвинувачення — абсолютна нісенітниця. Поки ми нічого пояснювати не можемо. Будуть дебати, будуть потім різні нюанси. Там ви багато цікавого дізнаєтеся».
Підписуйтесь на наш канал в Telegram
- Поділитися: