Субсидії, касові апарати та військовий облік для жінок. Що зміниться з 1 жовтня

Субсидії, касові апарати та військовий облік для жінок. Що зміниться з 1 жовтня
hromadske

У жовтні слід очікувати не лише погодних змін, а й соціальних. В Україні перерахують субсидії, жінкам деяких спеціальностей доведеться стати на військовий облік, а бізнес почнуть штрафувати за відсутність касових апаратів. Які ще зміни принесе другий місяць осені — у матеріалі hromadske.

Військовий облік для жінок

З 1 жовтня 2023 року на військовий облік повинні стати жінки-медики та жінки-фармацевти, які з певних причин там не перебували. Ці заходи планують здійснити поступово, упродовж трьох років.

Ідеться про всіх жінок віком від 18 до 60 років, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з медичною діяльністю, чи працюють за такими спеціальностями: лікар, стоматолог, акушерка, сестра медична, фармацевт і провізор, наукова співробітниця, керівниця підрозділів в охороні здоровʼя тощо. Вони вже мали перебувати на військовому обліку.

Спершу в уряді говорили про військовий облік і для жінок низки інших спеціальностей. Але після пом’якшень законодавства вирішили, що вони можуть ставати на облік за бажанням.

У Міністерстві охорони здоров’я наголосили, що медикині та фармацевтки, які стануть на військовий облік, зможуть і надалі безперешкодно виїжджати за кордон. Жодних змін в умовах виїзду за кордон для жінок не буде.

В уряді наголошують, що взяття на військовий облік не дорівнює мобілізації. Облік необхідний лише для узагальнення даних про наявний резерв медиків у державі.

Обов'язкові касові апарати для бізнесу

З 1 жовтня повертається відповідальність за порушення у сфері застосування касових апаратів (РРО). Ці штрафи скасували ще на початку повномасштабного вторгнення рф.

Водночас від фінансової відповідальності за порушення цієї вимоги (окрім як під час торгівлі підакцизними товарами) звільнятимуть підприємців на окупованих землях, а також на територіях активних або можливих бойових дій.

При цьому встановлюється зменшений розмір штрафів (25% та 50% вартості товару замість 100% та 150% відповідно) за порушення з боку ФОП-платників єдиного податку (до закінчення воєнного стану, але не довше ніж до 1 серпня 2025 року) з певними винятками.

Перерахунок субсидій

У жовтні українцям перерахують житлову субсидію на новий опалювальний період 2023−2024 років (який триватиме з 1 жовтня до 30 квітня). Оскільки протягом опалювального сезону збільшуються суми в платіжках, збільшується і розмір житлової субсидії.

Через зростання тарифів на електроенергію кількість домогосподарств, які матимуть право на неї, може збільшитися приблизно на 20% (порівняно з минулим опалювальним сезоном), пояснила «Суспільному» директорка департаменту Пенсійного фонду України Олена Охріменко,

Житлову субсидію перерахують автоматично всім, хто вже є отримувачем — тобто звертатися до Пенсійного фонду варто лише тим, хто раніше субсидію не отримував. За даними Охріменко, на сьогодні субсидію отримують приблизно 600 тисяч домогосподарств.

Зазначимо, що, згідно з рішенням уряду, субсидію призначають, якщо витрати на комунальні платежі перевищують 15% середньомісячного сукупного доходу родини. Така норма діятиме до завершення воєнного стану та протягом 1 місяця після його скасування.

Увімкнені фари вдень

З 1 жовтня поза населеними пунктами у будь-який час доби водії зобов'язані вмикати денні ходові вогні або ближнє світло фар. Таке правило діятиме до 1 травня 2024 року.

Штрафу за вимкнені фари за містом у денний час не існує, але водії можуть отримати попередження.

Чи зростуть пенсії та зарплати?

У жовтні 2023 року перегляд та підвищення пенсійних виплат не планується. А втім, на вікову надбавку можуть розраховувати люди, яким протягом цього року виповниться 70, 75 та 80 років:

  • пенсіонери, які досягли 80-річного віку, — 570 грн;
  • від 75 до 80 років — 456 грн;
  • від 70 до 75 років — 300 грн.

Зазначимо, що наразі мінімальна пенсія становить 2093 грн. Переглянути її планують уже у 2024 році.

Підвищення мінімальної заробітної плати цьогоріч також не планується: вона поки залишиться на рівні 6700 грн (без урахування податку). Однак мінімалка може збільшитись уже з 2024 року.

А що з комунальними тарифами?

Вони не зростуть. За світло українці продовжать платити за тарифами, які зросли від 1 червня, — 2,64 грн/кВт-год. Ціна на газ також наразі залишиться незмінною і щонайменше до кінця квітня 2024 року становитиме 7,96 грн за кубометр (із ПДВ).

Підвищення цін на воду також не буде. Тарифи на водопостачання з липня мали зрости на третину, однак після критики з боку президента та уряду регулятор скасував власне рішення. Сума в платіжках за воду залишиться в середньому на рівні 194 грн/міс.