Пожежа в навчальному корпусі Одеського коледжу економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу, 4 грудня 2019 року
Фото:

Гіманов Олександр/УНІАН

Андрія Хаєцького — єдиного з підозрюваних у пожежі Одеського коледжу, де загинули 16 людей, — відправили у СІЗО без права на заставу. Так 22 травня вирішив Київський районний суд Одеси. Адвокатка Хаєцького та частина культурних діячів вважають це рішення незаконним. Сьогодні, під час розгляду апеляції, в Одесі та Києві вони вийшли на акцію із закликом дати свободу Андрію Хаєцькому.

Що трапилося? 

У грудні минулого року під час пожежі в одеському коледжі загинули 16 людей. В Одеській поліції повідомили, що розглядають три версії загоряння — аварійна робота електрообладнання, навмисний підпал й необережне поводження з вогнем.

18 травня колишньому співробітнику коледжу економіки Андрію Хаєцькому оголосили підозру в порушенні вимог пожежної безпеки, яке спричинило пожежу й загибель людей. Відповідна стаття передбачає позбавлення волі від трьох до восьми років. 22 травня Київський районний суд Одеси відправив Хаєцького у СІЗО без права на заставу. Однак вже сьогодні, 28 травня, після акцій активістів, Апеляційний суд Одеси відпустив Хаєцького на поруки.

Рятувальники працюють на місці трагедії в будівлі Одеського коледжу економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу, 6 грудня 2019 року
Фото:

Гіманов Олександр/УНІАН

Хто такий Андрій Хаєцький? 

Андрій Хаєцький — український поет, автор збірки віршів «Три крапки». Засновник проєкту вуличної поезії «Прямая речь» та вільного об'єднання поетів «Just poetry». На захист поета виступила із заявою українська громадська організація PEN Ukraine.

У 2017 році він влаштувався заступником директора з адміністративно-господарської роботи в Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу. Після звільнення пішов працювати у центр, що займається патріотичним вихованням молоді, при Одеській облдержадміністрації.

Андрій Хаєцький

Хто ще фігурує у цій справі? 

Андрій Хаєцький — єдиний підозрюваний, кого відправили в СІЗО. Інші троє — перебувають під домашнім арештом. Директорці Одеського коледжу Любові Кочерзі оголосили підозру через 5 днів після пожежі. Їй та завідувачці господарства Тетяні Фоміч слідство інкримінує службову недбалість, яка спричинила тяжкі наслідки. Третьою підозрюваною є Ірина Таранова — завідувачка денного відділення коледжу. Слідство каже: у день пожежі вона залишила без нагляду ввімкнений електроприлад на третьому поверсі. Через його аварійний режим роботи, за версією слідства, сталася пожежа.

Аргументи сторін

Захист Хаєцького подав апеляцію. Сьогодні її будуть розглядати в суді. Обидві сторони — і захисту, і прокуратури, — кажуть, що нададуть всі коментарі після закінчення розгляду.

Знайомі Хаєцького стверджують, що із коледжу він звільнився до трагедії — нібито ще 4 листопада (за місяць до пожежі — ред.) попередив керівництво про звільнення за станом здоров’я, а останній робочий день у нього був 18 листопада.

У повідомленні прокуратури Одеської області вказано, що Андрій Хаєцький працював у коледжі до 2 грудня. 

У самому коледжі кажуть, що точної дати звільнення Хаєцького не знають, бо всі дані згоріли під час пожежі. Але, кажуть, у Хаєцького мала залишитися трудова книжка з точною датою звільнення.

Акція солідарності з поетом та активістом Андрієм Хаєцьким «Свободу Андрію Хаєцькому» під будівлею МВС в Києві, 28 травня 2020 року. Хаєцькому закидають підозру у причетності до пожежі в Одеському коледжі, де 4 грудня 2019 року загинули 16 людей
Фото:

Тетяна Безрук/hromadske

Хаєцькому оголосили підозру в порушенні вимог пожежної безпеки. За словами прокурорки Юлії Тарасюк є декілька підстав, чому Хаєцького вважають підозрюваним:

«Посадова інструкція — раз, наказ про призначення — два. Акт з підписами, де особа (Хаєцький — ред.) зазначає, що приміщення, зокрема те, де сталася пожежа, готове до навчального року. І порушення, які були встановлені в ході експертизи і, внаслідок яких і сталися ті наслідки, зазначені в акті, що їх немає. Згідно з актом, все було нормально. І там стояв підпис Хаєцького».

Захист запевняє, що він не відповідав саме за пожежну безпеку, але повинен був організувати процес навчання відповідальних осіб. Таке навчання востаннє провели у вересні 2019 року. Про це свідчить квитанція про сплату за нього. «Нам під звукозапис суддя каже, що він знає змісту документів і знає, що відповідальна за пожежну безпеку Фоміч. Слідчий не з’ясував реально відповідальних осіб. Людина, яка прийшла і обіймала посаду, з якої звільнився Хаєцький, — Соловей (Тетяна Соловей — наступниця Хаєцького на посаді) — свідок.

За логікою слідчих, вона також повинна бути відповідальною особою», — написала у Facebook Юлія Токаєва, адвокатка Андрія Хаєцького. Також на фотографіях наглядової справи ДСНС, які вона надала Суспільному в Одесі, вказано, що відповідальною за пожежну безпеку є Тетяна Фоміч.

Прокуратура запевняє, що Андрій Хаєцький переховувався від правоохоронних органів та суду, через що його оголосили у розшук. Юлія Токаєва пояснює: «Слідчим були направлені три повістки на адресу, де, як було достеменно відомо органам досудового розслідування, він не проживає, а тому отримати повістки не має змоги. Дві повістки були на одну й ту ж саму дату 10.03 і запрошували як свідка, третя повістка була взагалі без дати. Весь цей час Хаєцький працював в організації при департаменті освіти та науки Одеської обласної державної адміністрації. Підозра Хаєцькому була внесена до ЄРДР 18.05.2020, а 21.05.2020 року ми разом з Хаєцьким прийшли самі без виклику до слідчого. Нам надали повідомлення про підозру, клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, додатки на 224 аркушах, і наступного дня ми самі йдемо до суду».

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись: