Колегія суддів у словацькому місті Пезінок виправдала мультимільйонера Маріана Кошнера у справі про вбивство журналіста Яна Куцяка та його нареченої Мартіни Кушнірової. Трагедія, що сталася у 2018 році, викликала масові протести й відставку тодішнього уряду.

Про це повідомляє Euronews.

Судді оголосили рішення щодо трьох обвинувачених у справі. Окрім Кошнера, вони виправдали і Альону Жужову, заявивши про недостатні докази прокурорів. Кошнера і Жужову звинувачували в організації вбивства Куцяка та його нареченої; журналіст готував розслідування про незаконну бізнес-діяльність Кошнера.

Цікаво, що Кошнера вже засудили до 19 років позбавлення волі в окремій справі. У лютому 2020 року суд визнав його винним у підробці боргових зобов’язань на 69 мільйонів євро. Бізнесмен наразі той вирок оскаржує.

А третього підозрюваного у справі Куцяка — Томаса Шабо — суд засудив до 25 років ув’язнення. Його визнали винним у пособництві в убивстві: чоловік був за кермом автівки, на якій утекли безпосередні виконавці вбивства.

Обвинувачення все ще може оскаржити рішення суду. Воно просило по 25 років ув’язнення для всіх трьох фігурантів справи.

Про яку справу йдеться?

У лютому 2018 року словацького журналіста Яна Куцяка і його наречену Мартіну Кушнірову застрелили в їхньому будинку неподалік від Братислави. На момент вбивства 27-річний Куцяк спільно з журналістами OCCRP розслідував участь італійської мафії «Ндрангета» у підприємницькій діяльності країни й вивчав її зв'язки з урядом тодішнього прем'єра Роберта Фіцо.

Вбивство журналіста спровокувало у Словаччині масові акції протесту — одні з найбільших із часів так званої «оксамитової революції» 1989 року, внаслідок якої тоді ще Чехословаччина ліквідувала комуністичний режим. Через політичну кризу, викликану протестами, уряд тодішнього прем'єра Фіцо пішов у відставку.

Як встановило слідство, вбивство замовили за 70 тисяч євро. У справі фігурували п'ятеро підозрюваних: безпосередній виконавець убивства (Мірослав Марчек), посередник (Золтан Андруско), пособник (Томас Шабо) і двоє організаторів (Маріан Кошнер і Альона Жужова).

Андруско пішов на угоду зі слідством і отримав 15 років ув'язнення у грудні 2019 року — це був перший вирок у справі. У січні 2020-го Мірослав Марчек зізнався у вбивстві Куцяка та його нареченої, а у квітні року його засудили до 25 років ув'язнення, як і просило обвинувачення.

Поділитись: