Суд відправив Медведчука під домашній арешт у справі про закупівлі вугілля у бойовиків. Прокуратура оскаржить рішення

Печерський суд відправив народного депутата від «Опозиційної платформи — За життя» Віктора Медведчука під цілодобовий домашній арешт до 7 грудня у справі за підозрою у державній зраді та сприянню тероризму.
Про це передає кореспондентка hromadske із зали суду.
Прокурори у справі нам у коментарі зазначили, що оскаржуватимуть рішення. Вони просили взяти під варту Віктора Медведчука, наголошуючи на ризиках втечі підозрюваного, переховування, тиску на свідків та експертів, знищенні або спотворенні речових доказів. Або ж обрати заставу у розмірі 1 мільярда гривень. Таку суму вони обґрунтували наявністю значних коштів та нерухомого, рухомого майна у депутата та його родини.
Версія слідства
Прокурори у суді наголошували на тому, що з метою фінансової підтримки терористичних організацій «ЛНР» та «ДНР», а також підривної діяльності в Україні військово-політичне керівництво РФ підшукувало на території України людей, схиляючи їх до співпраці.
Не пізніше жовтня 2014 року Владислав Сурков та інші керівники РФ вирішили залучити Віктора Медведчука, а той, маючи політичні амбіції, погодився.
У серпні 2014 на нараді за участі міністра енергетики Юрія Продана та представників «Центренерго» було вирішено рекомендувати держпідприємству «Укрінтеренерго» укласти контракти щодо закупки 1 мільйона тонн вугілля з Південно-Африканської Республіки. Це мало забезпечити безперебійну роботу тепло та електростанцій.
Але, як стверджує слідство, за посередництва Медведчука відбулася змова з вищими посадовцями України, які, використовуючи повноваження Нацбанку і правоохоронних органів, створили штучні перешкоди для постачання вугілля з ПАР.
За сприяння Медведчука організували незаконні схеми для постачання вугілля з тимчасово окупованих територій на держпідприємства України. Ці питання узгоджувалися, зокрема, з ватажками бойовиків.
До схеми, за даними слідства, також був залучений бізнесмен Сергій Кузяра. Йому також повідомили про підозру, суд відправив його під варту із можливістю внесення застави у 500 мільйонів гривень.

За час роботи цієї схеми, за даними правоохоронців, проросійських терористів загалом профінансували на понад 200 млн гривень.
Зокрема було обрано два недіючих підприємства на території окупованих територіях, які використовували у схемі постачання: ДП «Шахта ім. І. Кисельова» та ДП «Луганськвугілля». Їх перереєстрували на територію Києва, а потім на них відкрили рахунки в «Укрексімбанку», через які ПАТ «Центренерго» сплачувало постачання вугілля з окупованого Донбасу.
Позиція Медведчука та захисту
Сам Віктор Медведчук назвав дії правоохоронців незаконними, обвинувачення — безпідставними та нікчемними та додав, що статтю «державна зрада» шиють усім, хто не подобається владі.
Він також зазначив про закон про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей від 2014 року.
«Відповідно до закону передбачалось, що Кабінет міністрів, а також державні та інші структури мають право укладати договори, господарські угоди з підприємствами та органами в окремих регіонах Донецької та Луганської областей. У 7 статті цього закону вказано, що держава надає соціально-економічну допомогу. Цей закон діяв у повному обсязі до 21 березня 2015 року. Зверніть увагу: не Медведчук сприяв, а держава була зобов’язана та сприяла», — сказав Медведчук.
Також він наголосив на чотирьох обставинах, які нібито спростовують його причетність до злочину: дії закону; те, що «ДНР» та «ЛНР» у цей період не були оголошені терористичними організаціями; підприємства, які працювали на тій території, сплачували податки до державного бюджету України; відсутність заборони на законодавчому та нормативному рівні вантажів між неконтрольованими та контрольованими територіями.
Адвокати Віктора Медведчука наголошували на тому, що підозра необґрунтована, ризики не є доведеними, а також відсутні збитки. За словами захисту, протиправні дії могли вчиняти самі керівники державних підприємств, але Медведчук тут нібито ні до чого.
Друга підозра
Раніше стало відомо, що Медведчука та його однопартійця Тараса Козака підозрюють у державній зраді (стаття 111 Кримінального кодексу; максимальне покарання — до 15 років ув’язнення) та порушенні законів та звичаїв війни (стаття 438 Кримінального кодексу; максимальне покарання — до 12 років позбавлення волі).
Депутатів вважають причетними до трьох епізодів: замах на розкрадання природних ресурсів України, передання секретної інформації про Збройні Сили та організація підривної діяльності.
13 травня Печерський суд Києва відправив Віктора Медведчука під цілодобовий домашній арешт до середини липня. Згодом апеляція залишила цю ухвалу в силі, а Печерський суд продовжив її до 28 жовтня. У серпні Офіс генпрокурора заявив про завершення досудового розслідування у справі.
- Поділитися: