Колишня виконувачка обов'язків міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун звернулася до чинного очільника МОЗ Максима Степанова із застереженням, що на обіцяне ним підвищення зарплат медикам на 50% вже в липні у бюджеті не знайдеться грошей. Також вона попередила про негативні наслідки згортання реформи охорони здоров’я.

Про це Супрун написала на своїй сторінці у Facebook.

Як повідомляв раніше Степанов, за попередніми розрахунками, для підвищення зарплат медикам з липня додатково знадобиться 11 мільярдів гривень.

Супрун зазначає, що навіть без цієї додаткової виплати бюджет на медичні послуги у 2021 році необхідно буде збільшити щонайменше на 24 мільярди гривень.

«Цього року програма медичних гарантій працює з 1 квітня, а отже розрахована на три квартали. Її бюджет складає 72 мільярди гривень. Отже, щоб забезпечувати фінансування лікарень хоча б на рівні цього року, бюджет потрібно буде збільшити до 96 мільярдів. І це без індексації на інфляції», — пише Супрун.

Вона додає, що також МОЗ може знадобитися збільшити фінансування на закупівлі ліків, медичну освіту, лікування орфанних хворих або інші напрямки. Відтак, влітку, за словами Супрун, МОЗ доведеться подати до Міністерства фінансів запит на додаткові 30-40 мільярдів гривень.

«І це без вашої ініціативи виплатити додаткові гроші на зарплати. На жаль, у міністра фінансів не буде таких грошей для вас ... Ваша боротьба за бюджет 2021 року буде дуже непростою. Будь-які щедрі обіцянки для медиків можуть закінчитися розчаруванням і для них, і для вас. Про це міністр фінансів повідомить вас уже скоро, якщо ще цього не зробив», — написала вона.

Водночас ексвиконувачка обов'язків міністра представила свій план дій. Так, Супрун наполягає, що Степанов має зупинити виправляння реформи та її аудити, і «зосередитися на виправленні невдалої підготовки до її початку».

За її словами, помилка Степанова в тому, що міністр не проводив підготовку до впровадження важливого етапу медреформи.

Супрун пропонує створити цільову субсидію для місцевої влади на реорганізацію медичних закладів, які не були підготовлені до реформи.

«Ці кошти потрібно використати лише для тих 300+ закладів, які зазнали фінансових втрат, бо не були готові до оплати реально наданих ними послуг», — пише вона і додає, що при об’єднанні медзакладів доведеться піти на звільнення десятків головних лікарів.

При виконанні цих умов, на думку Супрун, вже до кінця року більшість із 300 «проблемних» закладів будуть об’єднані з більш потужними лікарнями під керівництвом більш вправних та добросовісних головних лікарів, а більшість робочих місць буде збережено.

9 травня міністр охорони здоров'я Максим Степанов повідомив, що його відомство ініціюватиме зміни до бюджету для того, щоб на 50% підвищити зарплату медпрацівникам із 1 липня.

Він зазначав, що протягом років незалежності над українськими медиками «проводять експерименти і думають, чи виживуть вони на цю заробітну плату».

За даними Держстатистики, зарплати медиків у березні зросли на 7,8% та залишаються одними з найнижчих в Україні — в середньому 8056 гривень на місяць.

Нагадаємо 5 травня Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов оголосив, що МОЗ за дорученням доручення президента Володимира Зеленського буде вносити зміни до чинної реформи охорони здоров’я, яку розпочала Уляна Супрун.

Тоді Степанов запевнив, що реформу модифікуватимуть з урахуванням інтересів і пацієнтів, і медиків.

Варто зазначити, що з 1 квітня в Україні розпочався другий етап медичної реформиДетальніше про нього читайте тут.

Поділитись: