У рф заявили, що експортуватимуть зерно, якщо Захід зніме санкції з постачання продовольства. В Україні відповіли

У росії переконують, що не перешкоджатимуть вивезенню зерна з території України та навіть нібито готові експортувати власне зерно — якщо Захід перестане блокувати постачання продовольства. В Україні назвали це виправданнями.

Про це на брифінгу 29 червня заявила офіційна представниця міністерства закордонних справ марія захарова, яку цитує TACC.

«росія готова експортувати десятки мільйонів тонн власного зерна, якщо з його вивезення буде знято західні заборони», — заявила захарова, наголосивши, що росія нібито не перешкоджає вивезенню зерна з України і «надає безпечні коридори для цього».

Посадовиця додала, що, мовляв, якщо Захід турбує настання голоду у світі, то він має «припинити блокувати постачання продовольства», і заявила, що «саме Вашингтон, Брюссель та Лондон роблять все, щоб штучно нагнітати ситуацію» з вивезенням зерна.

Що відповіли в Україні?

Речник українського МЗС Олег Ніколенко написав у Twitter, що в росії ніколи не бракує виправдань, і наголосив, що глобальну продовольчу безпеку підриває саме блокада росією морських портів України.

«Якщо українське зерно не буде звільнено — на світ чекає голод. Мільйони людей стали заручниками брудних ігор москви», — наголосив він.

Блокування портів

У Міністерстві закордонних справ України наголошують, що для безпечного розблокування українських портів необхідна міжнародна місія військово-морського флоту. Також стоїть питання, чи зможе вона відкривати вогонь, якщо рф вдасться до провокацій.

Туреччина, яка веде переговори з росією щодо розблокування українських портів, заявляла, що розглядають різні шляхи, якими українське зерно можна постачати світу — зокрема обговорюється механізм так званого зернового коридору за участі ООН, України, росії та Туреччини.

В МЗС зазначали, що станом на 21 червня не було конкретних домовленостей про проведення чотиристоронніх переговорів. Турецькі медіа писали, що на зустрічі мають узгодити механізм роботи зернового коридору. Імовірно, згідно з цим механізмом, через протоки Босфор і Дарданелли в найближчі 6-8 місяців на світові ринки поставлять 35-40 млн тонн українського зерна. Насамперед очікується вихід торгових суден, які стоять у порту Одеси.

Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу також повідомляв, що безпечний маршрут можна прокласти зонами, де немає мінного забруднення, тому необхідності розмінування чорноморського узбережжя для початку експорту немає.