Світовий банк не даватиме позики Уганді через закон про смертну кару за гомосексуальність

Ілюстративне фото
Ілюстративне фотоAP Photo/Brian Inganga

Світовий банк заявив, що його основним цінностям суперечить закон Уганди про смертну кару за гомосексуальність, а тому не даватиме нові позики цій країні.

Про це пише BBC.

«Ми віримо, що наше бачення щодо викорінення бідності на придатній для життя планеті може досягти успіху, лише якщо воно включатиме всіх, незалежно від раси, статі чи сексуальної орієнтації. Цей закон підриває ці зусилля», — йдеться у заяві Світового банку.

Там додали, що не представлять жодного нового фінансування Уганді. У відповідь на це рішення угандійська міністерка закордонних справ Окелло Ор'єм поставила під сумнів послідовність цього кроку порівняно з іншими країнами.

«Є багато країн Близького Сходу, які не терплять гомосексуалістів, вони фактично вішають і страчують їх», — сказала вона, повідомляє агентство Reuters.

Посол Уганди в ООН назвав рішення Світового банку «драконівським».

Цей закон про смертну кару засудили угандійські агітаційні групи, які подали до суду позов про скасування закону на тій підставі, що він є дискримінаційним і порушує права ЛГБТК+ людей. Але поки невідомо, коли почнуться слухання.

Що передувало?

Президент Уганди Йовері Мусевені у травні підписав закон, який запроваджує смертну кару або довічне ув'язнення за гомосексуальність, «вербування, просування та фінансування» одностатевої «діяльності».

Угандійський парламент ухвалив цей закон 21 березня. Він також передбачає смертну кару за передачу через одностатевий секс ВІЛ/СНІД. За «пропаганду» гомосексуальності в Уганді тепер ув'язнюватимуть на 20 років.

Становище ЛГБТ в Уганді

За даними The Guardian, до 2014 року в Уганді, яка є достатньо консервативною християнською країною, вже діяв подібний закон, який передбачав довічне ув’язнення за гомосексуальність.

Попередня версія закону викликала широку міжнародну критику та 1 серпня 2014 року була анульована Конституційним судом. Після скасування закону представники ЛГБТ продовжували зазнавати жорсткого осуду і навіть насилля.

Таке лише в Уганді?

За підрахунками The Guardian, у 72 країнах одностатеві стосунки караються законом. З них у 8 країнах передбачена смертна кара.

В Ірані, Судані, Саудівській Аравії та Ємені гомосексуальність досі карається смертною карою відповідно до законів шаріату. Те ж саме стосується деяких районів Сомалі та північної Нігерії. У двох інших країнах — Сирії та Іраку — смертні вироки виконують недержавні організації, зокрема «Ісламська держава».

Натомість найкраща підтримка прав ЛГБТК у Швеції та Нідерландах. За рейтингом Єврокомісії, абсолютна більшість жителів цих країн підтримують ті ж права для геїв, лесбійок та бісексуальних людей, що і для гетеросексуальних людей.