УКРАЇНА

Таємні листи СБУ: про що спецслужби попереджали Януковича

30 квітня, 2018 15:17
УКРАЇНА/Таємні листи СБУ: про що спецслужби попереджали Януковича
Зберегти
Вигляд
lead
У справі про державну зраду екс-президента Віктора Януковича прокурори представили листи від Служби безпеки України на адресу тодішнього керівництва держави, в яких попереджали про загрози з боку Росії.

Листи датовані січнем 2013-го і лютим 2014 років. Довгий час ці документи залишалися під грифом «цілком таємно», але місяць тому СБУ розсекретила їх, дозволивши долучити до матеріалів справи щодо президента-утікача. У розпорядженні Громадського опинилася частина цих листів.

Економічний і політичний тиск на Україну

15 січня 2013 року тодішній голова СБУ Ігор Калінін надіслав особисто Януковичу таємний лист, в якому розповідав про економічні та геополітичні загрози для України з боку Росії. Лист ґрунтувався на  інформації, зібраній Службою зовнішньої розвідки, Головним управлінням розвідки Міноборони та безпосередньо агентурною мережею СБУ.

«Протягом останніх років керівництвом РФ реалізовується стратегія, спрямована на відтворення статусу Росії як провідного геополітичного гравця. На думку провладних вчених-геополітиків, зазначене неможливе без поновлення політичного впливу на регіони «ближнього зарубіжжя». Особлива увага приділяється Україні», — йдеться в одному з листів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про що Порошенко розповів у суді над Януковичем

Тоді СБУ доповідало, що російська влада намагалася встановити комплексний політичний та економічний контроль над Україною. Для цього створила «єдиний центр» з координації цих питань.

На архівному фото зліва направо: колишній глава СБУ Ігор Калінін, колишній міністр внутрішніх справ України Віталій Захарченко, колишній генпрокурор України Віктор Пшонка та колишній президент України Віктор Янукович (на задньому плані) під час координаційної наради керівників правоохоронних органів, Київ, 13 листопада 2012 року Фото: Євген Малолєтка/УНІАН

Як приклад, СБУ наводила «домінування» російських компаній, зокрема, у сфері природних ресурсів, важкої промисловості, фінансовому секторі України. Також Росія намагалася отримати контроль над українськими земельними ресурсами та сільськогосподарською промисловістю.

«Водночас слід урахувати, що російський капітал значною мірою контролюється політичним керівництвом РФ і використовується останнім для досягнення політичних цілей», — зазначають у листі.

Для здійснення такого економічного впливу на Україну в Росії створили спеціальну міжвідомчу групу при президенті, яку координували помічник Путіна Владислав Сурков і тодішній керівник Служби зовнішньої розвідки РФ Михайло Фрадков.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Я ваші гроші не рахую, а ви не рахуйте мої» — про що говорив Янукович на прес-конференції у Москві

Передбачалося, що група створить базу для тиску на Україну в питанні вступу до Митного союзу і створення українсько-російських компаній на базі державних монополій України, щоб не допустити приходу туди західних інвесторів.

У гуманітарній сфері передбачалася активізація роботи з росіянами за кордоном, консолідація проросійських неурядових організацій, вивчення слабких сторін України, розширення мережі російських центрів, поширення російської мови й освіти.

Також ішлося про збір підписів для проведення референдуму щодо конфедеративного міждержавного об'єднання України й РФ.

Підготовка до анексії Криму

17 лютого 2014 року тодішній голова СБУ Якименко надіслав до Адміністрації президента таємний лист щодо підготовки російської агресії. Лист адресувався голові АП Андрію Клюєву. Слід зазначити, що документ направили напередодні початку найтрагічнішої фази протистоянь між активістами Євромайдану та силовиками.

У листі зазначається, що як урядові, так і недержавні структури Російської Федерації готувалися до активізації сепаратистських настроїв в Україні, формально пояснюючи це «захистом інтересів російськомовного населення».

«На практиці йдеться про спроби іноземної сторони інспірувати сепаратистські настрої й нав’язати думку про необхідність втручання Росії у внутрішні справи нашої держави», — повідомляється в листі СБУ.

Згідно з текстом документа, найактивнішою Росія була в Східному та Південному регіонах України, «де зосереджується основний проросійськи налаштований електорат».

«Додатковим спирятливим для Москви чинником є те, що місцевий проросійський політикум, відчуваючи послаблення позицій «Партії регіонів» на тлі масових протестів, демонструє ознаки відмежування від центральної влади під гаслами федералізації держави й орієнтації на Росію», — йдеться в листі.

Як приклад, СБУ наводило з’їзд представників облрад і Верховної Ради Криму, який відбувся 12 лютого 2014 року в Ялті. Там заявляли про необхідність «децентралізації та глибокої конституційної реформи». Того ж дня в Сімферополі відбувся з’їзд 23-х проросійських організацій, ініціатором виступив «Русcкий блок».

На архівному фото — колишній президент України Віктор Янукович (праворуч) вітає з призначенням на посаду голови СБУ Олександра Якименка, Київ, у четвер, 10 січня 2013 року Фото: Андрій Мосієнко/POOL/УНІАН

Згідно з документом СБУ, Росія відправляла в південні та східні області України політиків та чиновників, які мали підбурювати до проросійської діяльності, а також допомагати організаційно.

У грудні 2013-го — лютому 2014 року до Криму приїздили помічник президента Путіна Владислав Сурков, перший заступник Держдуми РФ Ігор Лебедєв, депутати Держдуми Олексій Журавльов і Дмитро Саблін та ще низка посадовців.

Наслідком візитів стало створення «Слов’янського антифашистського фронту». Його очільники мали «оголосити загальну мобілізацію в межах антифашистської кампанії», а також звернутися до президента Путіна із закликом «захистити російськомовних співвітчизників».

До організації залучили також кримські парамілітарні структури. Координував діяльність «антифашистського фронту» член Ради козацтва при президенті РФ Костянтин Затулін, він же мав привезти до Криму кілка сотень представників волгоградського козацтва для розхитування ситуації.

Особливу роль відігравала проросійськи налаштована організація «Український вибір» Віктора Медведчука. 29 січня 2014 року в Харкові відбувся з’їзд, який влаштували «Український вибір», «Велика Русь», «Русь єдина» та «Комуністична партія України».

«Ухвалено рішення створити єдиний центр для проведення спільної політики в напрямку децентралізації України й відокремлення Півдня та Сходу України як територій, що тяжіють до РФ», — йдеться у листі.

У СБУ тоді зазначали, що всі ці дії супроводжувалися ідеями федералізації України та зверненням до Росії по допомогу, зокрема, щодо військового вторгнення.

На архівному фото зліва направо: президент мотоклубу «Нічні вовки»  Олександр Залдостанов («Хірург»), депутат Державної Думи РФ Костянтин Затулін, голова Севастопольської міської державної адміністрації, керівник міської організації Партії регіонів Володимир Яцуба і командувач ЧФ РФ контр-адмірал Олександр Федотенков на площі Нахімова у Севастополі, Крим, 21 липня 2012 року Фото: Василя Батанов/УНІАН

Навіщо долучили ці листи?

Сторона обвинувачення долучила листи до справи Януковича як матеріальні докази. За словами прокурора Руслана Кравченка, Янукович тоді розумів загрози і усвідомлював, що його звернення до Путіна про введення російських військ на територію України становить особливу небезпеку.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Зрадник №1»: за що судять Януковича

Віктора Януковича обвинувачують у державній зраді та посяганні на територіальну цілісність. Ці статті передбачають довічне ув’язнення. За даними слідства, в березні 2014 року Янукович закликав керівництво Російської Федерації ввести регулярні війська в Україну. Відповідний лист-звернення він надіслав до Ради Федерацій Росії та до Адміністрації Володимира Путіна, стверджують у прокуратурі.

Останні чотири роки Янукович переховується на території Російської Федерації, тому судовий процес відбувається заочно.

Пов`язані новини