Президент Петро Порошенко надав свідчення на судовому засіданні із розгляду cправи про держзраду Віктора Януковича.

У середу, 21 лютого, президент Петро Порошенко свідчив на судовому засіданні з розгляду cправи про держзраду Віктора Януковича. Порошенко — перший президент України, який, перебуваючи на посаді, свідчить у суді.

Допит Порошенка відбувався в режимі відеоконференції, глава держави перебував в Адміністрації президента.

Під час допиту він пояснив, що через завантаженість графіку мав можливість узяти участь у суді лише в режимі відеозв'язку. Зокрема, зазначив, що після допиту в нього запланована зустріч з керівництвом МЗС Данії. На допит Порошенка відводилося 1,5 години: півгодини — стороні обвинувачення, година — адвокатам.

Про поїздку до Криму

Допит почався із запитань прокурорів. Перше стосувалося мети поїздки Порошенка в Крим у лютому 2014 року, далі — пряма мова свідка:

27 лютого 2014 року я прийшов до Кабінету голови Верховної Ради — виконувача обов'язків президента — Олександра Турчинова й запропонував негайно відрядити мене в Крим, де особисто провів би переговори з депутатами Верховної Ради Криму (ВР Криму), щоб зупинити руйнівні процеси, які почалися зі спроби оголошення незаконного «референдуму».

Я попросив видати мені доручення… відрядити як народного депутата до Криму і уповноважити від імені Верховної Ради проводити переговори.

Попри інформацію про те, що Сімферополь блокують війська і потрапити туди складно, я вирішив усе одно їхати. Прилетівши,  я побачив, що аеропорт очепили. Декілька осіб намагалися мене зупинити, були сутички. Я прорвався і потрапив до телекамер і журналістів, а вони (військові — ред.) побоялися потрапляти у зону дії камер.

Порошенко розповів, що перед журналістами зробив заяву, пояснивши, чому він прибув до Криму. Він вимагав створення робочої групи між Верховною Радою України та ВР Криму, щоб  «надзвичайно швидко вирішити всі питання, які можуть стояти на порядку денному».

За словами Порошенка, він домовився про зустріч з головою (на той час — ред.) Верховної Ради Криму Володимиром Костянтиновим. З аеропорту вирушив до ВР Криму:

Я вийшов з машини і пішки пішов до ВР Криму. Особисто переконався що вона зачинена, оточена так званими «зеленими чоловічками» — військовослужбовцями Російської Федерації і особами в камуфляжі, так званою «кримською самообороною», вони координувались офіцерами спецслужб РФ.

Щойно журналісти почали мене знімати, а це був би доказ того, що Верховна Рада Криму не працює і не ухвалює рішень, мою спробу потрапити до ВР Криму заблокували зазначені особи, включно з військовослужбовцями Росії.

Президента України Петра Порошенка допитали в якості свідка в Оболонському райсуді Києва через систему відеоконференцзв'язку у справі про державну зраду президента-втікача Віктора Януковича, 21 лютого 2018 року Фото: EPA-EFE/STEPAN FRANKO

Про загрозу життю і «зелених чоловічків»

Не потрапивши до ВР Криму, Порошенко спробував відшукати своє авто. За його словами, там було багато провокаторів, «була загроза життю», але місцеві його захистили. Відтак на таксі він вирушив за адресою, де запланували зустріч з Костянтиновим. Деталі зустрічі  Порошенко не повідомив.

Я особисто бачив військовослужбовців у зеленій формі — це були військовослужбовці збройних сил РФ, як зі складу ЧФ РФ, та регулярні сили, які перекидали починаючи від 20 лютого на територію України. Це те, що я бачив на власні очі.

Зі слів працівників аеропорту, я знав: у повітряному просторі — літаки без знаків розрізнення, які перекидали сили. Це мені повідомили вночі, коли я повернувся в аеропорт для вильоту.

Про незаконність «референдуму» в Криму

Стосовно так званого «референдуму» в Криму, Порошенко заявив, що його взагалі ніхто не оголошував: 

Це саме те, чому я намагався перешкоджати. Я наголошую, що ВР Криму не мала повноважень щодо оголошення так званого «референдуму». Маніпуляції з датами — спочатку 25 травня, потім 16 березня — свідчили про невпевненість, поспішність та незаконність дій російської влади, яка в такий спосіб намагалася легітимізувати свої дії.

Наостанок обвинувачення запитало про причини військової окупації півострова Крим. 

З точки зору міжнародного права країна-агресор Російська Федерація не мала жодних підстав діяти, як чинила вона від 20 лютого 2014 року, — відповів президент. — Гадаю, що буде можливість поставити це питання тим, хто ухвалював рішення щодо початку агресії проти України.

Порошенко нагадав, Резолюцією Генасамблеї ООН у 2014 році захоплення влади у Криму визнане анексією.

Про поїздку до Луганська 

Порошенко також розповів про поїздку до Луганська наприкінці лютого — на початку березня для зустрічі з професорами одного з університетів Луганська.

Зустріч з професорсько-викладацьким складом відбувалася у 200 метрах від захопленої будівлі СБУ. Після початку зустрічі вимкнули світло, молодики намагалися заблокувати початок зустрічі. Відчувалося, що їхні дії добре скоординовані.

Порошенко повідомив, що в березні-лютому він здійснив багато зустрічей, завдяки чому «вдалося зберегти цілісність країни».

Президента України Петра Порошенка допитали в якості свідка в Оболонському райсуді Києва через систему відеоконференцзв'язку у справі про державну зраду президента-втікача Віктора Януковича, 21 лютого 2018 року Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Запитання адвокатів Януковича й передчасне припинення допиту

Відтак допит почала сторона захисту Януковича. Перше питання стосувалося того, чому Порошенко особисто не прибув до зали засідання, що президент пояснив завантаженістю графіку. 

Майже всі наступні питання адвокатів сторона обвинувачення просила відхилити, вважаючи правовими й такими, що не стосуються суті кримінального провадження.

Переважна більшість питань захисту стосувалася законності рішення Верховної Ради України щодо дострокового припинення повноважень президента Януковича.

Я б не хотів ні тлумачити Конституцію, ні давати юридичні роз'яснення.— відповів Порошенко на одне з таких питань. — Якщо хтось мав сумніви щодо конституційності постанови, то міг оскаржити... Наскільки мені відомо, цього не сталося й постанова Верховної Ради чинна на сьогоднішній день.

Захист намагався з'ясувати «як довго президент України має бути відсутнім у Києві, щоб уважатися таким, що самоусунувся»?  Це питання головуючий суддя Оболонського районного суду Києва Владислав Дев'ятко відхилив.

А після питання «чому в той час, коли ви були в зимовій відпустці і протягом тижня ніхто не знав, де ви, ніхто не голосував жодних постанов про ваше самоусунення?» — передчасно припинив допит, оголосивши перерву у справі до 10:00, четверга, 22 лютого.

Нагадаємо, 18 лютого Порошенко наголосив на необхідності «юридично бездоганної доказової бази та неухильного дотримання всіх процесуальних норм» у справах Майдану.

Порошенко також попросив генерального прокурора Юрія Луценка проаналізувати, чим можна організаційно допомогти Департаменту спеціальних розслідувань, який веде справу Майдану.

Раніше на допиті у справі Януковича секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що після анексії Криму РФ планувала силою відновити владу Януковича в країні. Також Турчинов пояснив, чому російські військові захопили півострів Крим.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Утеча екс-президента, анексія Криму та контакти з Кремлем: що розповіли Аваков та Яценюк на суді про держзраду Януковича.

Раніше адвокати Януковича наполягали, щоб суд долучив до матеріалів справи фрагмент інтерв'ю секретаря РНБО Олександра Турчинова Громадському, де той розповідає про стан армії на початку війни, зокрема, під час анексії Криму.

Турчинов проходить одним зі свідків у справі про державну зраду Януковича.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Зрадник №1»: за що судять Януковича.

Поділитись: