Президент Росії Володимир Путін (праворуч) тисне руку прем'єр-міністру Росії Михайлу Мішустіну під час першої зустрічі з членами нового російського уряду, Москва, Росія, 21 січня 2020 року
Фото:

Дмитро Астахов/POOL

Президент Росії Володимир Путін затвердив склад нового кабінету міністрів, який очолив Михайло Мішустін. Приблизно половина чиновників залишилися на своїх місцях. Перш за все, це Сергій Лавров, який очолює МЗС з 2004 року, та Сергій Шойгу, глава Міноборони з 2013-го. Останній — один з довгожителів російського уряду, він починав як міністр МНС ще в 1994-му і пробув на цій посаді 18 років.

Натомість свої пости залишили віцепрем'єри Дмитро Козак, Олексій Гордєєв, Максим Акімов, Віталій Мутко і Ольга Голодець. Також пішли міністри освіти і культури — Ольга Васильєва та Володимир Мединський. Останній був відомий своїми неоднозначними заявами, в тому числі і щодо України. В цілому слідом за Медведєвим пішли п'ять віцепрем'єрів і 10 міністрів.

Чи можуть нові призначення вплинути на відносини з Україною, хто з нового уряду активно підтримував анексію Криму, хто може стати його «куратором» і з ким прем'єра Мішустіна пов'язує багаторічна дружба — розбиралася hromadske.

«Любі друзі» прем'єра

Багато хто з нових міністрів — люди маловідомі. Керівник програми «Російська внутрішня політика та політичні інститути» Московського Центру Карнегі Андрій Колесников вважає, що призначати таких людей — в стилі Путіна:

«В принципі, це уряд технократів першого або другого ряду. Це означає, що саме таким людям Володимир Путін найбільшою мірою довіряє», — каже Колесніков.

Водночас багато хто з нових міністрів має особисті зв'язки з прем'єром Мішустіним.

Так, колишній глава «Газпром-Медіа», а тепер — новий віцепрем'єр Дмитро Чернишенко дружить із прем'єром багато років, ще зі студентської лави. Пости віцепрем'єрів дісталися колегам Мішустіна по Федеральній податковій службі Дмитру Григоренку та Олексію Оверчуку.

Віцепрем'єрка Вікторія Абрамченко перейшла в уряд з посади керівника Росреєстра, а до цього, ще в середині 2000-х, вона встигла попрацювати із Мішустіним у Федеральному агентстві кадастру об'єктів нерухомості.

Ми працюємо щодня, аби ви першими дізнавалися про новини в Україні та світі. Фондуйте у нашу діяльність на Спільнокошті, hromadske дійсно потребує вашої підтримки.
Зустріч російського президента Путіна (третій ліворуч) з членами нового уряду, Москва, Росія, 21 січня 2020 року
Фото:

Дмитро Астахов/POOL

Новий куратор Криму

Серед нових в уряді осіб, на яких варто звернути увагу, Марат Хуснуллін — він також обійняв посаду віцепрем'єра.

З 2010 року Хуснуллін працював у команді мера Москви Сергія Собяніна. Він курирував будівництво, зокрема, такі великі проєкти, як реконструкція спорткомплексу «Лужники» до Чемпіонату світу з футболу 2018 року, створення парку «Зарядье» і будівництво метро.

Саме Хуснуллін стане в уряді новим куратором анексованого Криму. Ця інформація з'явилася 28 січня з посиланням на так званого «главу» півострова Сергія Аксьонова. Раніше куратором окупованого Росією півострова був Дмитро Козак, але він з 24 січня став заступником керівника адміністрації Путіна.

Про те, що Марат Хуснуллін давно хотів потрапити в Крим на керівну посаду, в коментарі Крим.Реаліі розповів лідер кримського відділення партії «Комуністи Росії» Леонід Грач.

На думку глави Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, одна з причин, чому саме Хуснулліна призначили куратором Криму — те, що він виходець з Татарстану та етнічний татарин.

«Те, що саме його бачать головним куратором окупованого Криму замість Козака, може говорити про те, що тут Москва не виключає можливості використання співзвучного з кримськими татарами етнічного походження Хуснулліна на різних міжнародних майданчиках», — заявив Чубаров.

Віцепрем'єр-міністр Росії, колишній заступник мера Москви Марат Хуснуллін, Москва, Росія, 2 грудня 2019 року

«Кільце ворогів» першого віцепрем'єра

Андрій Бєлоусов, який став першим віцепрем'єром, тісно пов'язаний з економікою. У 2006-2008 роках він був заступником глави Мінекономіки, потім директором департаменту економіки і фінансів. З 2012 по 2013 роки був міністром економічного розвитку. 2013 року призначений помічником президента, через п'ять років перепризначений на цю посаду. Працюючи в уряді Дмитра Медведєва, Бєлоусов все одно вважався членом президентської команди.

«Всі папери і економічні пропозиції, [що надходять президенту], замикаються на нього», — пояснював в коментарі The Bell неназваний федеральний чиновник.

Бєлоусов — жорсткий «державник» і вірить у «кільце ворогів» навколо Росії, підкреслював співрозмовник The Bell. За його словами, в 2014 році з економічного блоку лише Бєлоусов підтримав анексію Криму.

«Бєлоусов — прихильник дуже активного державного втручання в економіку. Він свято вірить в державні інвестиції. Ця лінія не нова, вона проводиться Путіним і урядом вже багато років, але це дуже акцентований меседж», — каже Андрій Колесников.

Чи зміниться щось для України?

Втім, якими б перестановками не займалися в Кремлі, у міністрів путінського режиму не може бути своєї думки з приводу зовнішньої політики, вважає російський журналіст Костянтин Еггерт.

«Навіть якщо Путін скаже, що завтра танки повинні піти на Київ, його все міністри підтримають», — зазначив Еггерт в коментарі hromadske.

Із ним згоден і політолог Аббас Галлямов. На запитання hromadske про те, чи можуть нові призначення в уряді Росії відбитися на Україні, він відповів, що це не має ніякого значення:

«Курс Росії по відношенню до України формулює саме Путін. Всі інші лише реалізують його волю».

Поділитись: