Президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт №3995 про зміни до Виборчого кодексу. Він виключає довідку про наявність чи відсутність судимості з переліку обов’язкових документів, які мають подавати під час реєстрації кандидати в депутати на місцевих виборах.

Законопроєкт вносить лише одну зміну — виключає пункт 9 частини першої статті 222 розділу XXXVII із Виборчого кодексу. Він передбачав подання під час реєстрації довідки про наявність чи відсутність судимості в деяких кандидатів.

Як пояснюють автори законопроєкту №3995 Роман Лозинський і Володимир Цабаль (фракція «Голос»), наявність цього пункту могла «суттєво перешкодити кандидатам у депутати на місцевих виборах бути зареєстрованими для участі в місцевих виборах».

Річ у тім, що, відповідно до чинного наказу Міністерства внутрішніх справ від 2016 року, довідку можуть видати протягом 30 днів. А реєстрація кандидатів завершується вже 25 вересня.

Крім того, як зазначають автори законопроєкту, довідку про несудимість не потрібно подавати учасникам місцевих виборів у територіальних громадах із населенням до 10 тисяч людей (село, селище, міськрада). Тому вимогу про надання такої довідки іншим учасникам виборів депутати вважають «несправедливою».

Зміни не означають, що про несудимість чи судимість кандидатів узагалі не буде нічого відомо. Цю інформацію вони й так мають вказувати в автобіографії.

А що з місцевими виборами?

Місцеві вибори в Україні пройдуть у неділю, 25 жовтня. Обиратимуть депутатів місцевих рад — сільських і селищних, міських, районних та обласних, районних у містах, — а також міського голову Києва та голів майже усіх міст, сіл і територіальних громад.

За чинним Виборчим кодексом, який запрацював з 1 січня 2020 року, місцеві вибори відбудуться за змішаною системою, залежно від кількості населення у населених пунктах. Депутатів обиратимуть:

  • в населених пунктах та ОТГ з кількістю виборців до 90 тисяч діятиме мажоритарна система. Обиратимуть депутатів відносною більшістю. 
  • в населених пунктах та ОТГ з кількістю виборців у понад 90 тисяч: пропорційна система з відкритими партійними списками.

На виборах сільських, селищних, міських голів також будуть застосовуватися дві різні виборчі системи, залежно від величини адміністративно-територіальних одиниць:

  • для виборів сільських, селищних, міських голів, а також старост: мажоритарна система відносної більшості з голосуванням в єдиному одномандатному окрузі;
  • для виборів міських голів у містах з кількістю виборців у понад 90 тисяч: мажоритарна система абсолютної більшості.

Українські громадяни, які хворіють на коронавірусну хворобу чи мають підозру на COVID-19, зможуть проголосувати на місцевих виборах вдома. Однак для цього необхідно подати заявку до 23 жовтня включно.

Поділитись: