ТОП-5 тижня: про видування ялинкових прикрас, вихід Росії із СЦКК та затримання чиновника Кабміну
А також про санкції Євросоюзу проти Польщі та 76 судів над кримськими татарами
ВИХІД РОСІЇ ІЗ СЦКК
19 грудня 75 російських військових залишили санаторій «Соляна Симфонія» в Соледарі на Донеччині. Там від 26 вересня 2014 року містився Спільний центр контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін (СЦКК).
Якщо простіше, то українські та російські військові під керівництвом двох генералів — російського та українського — спільно мали сприяти тому, щоб обстріли, які виникали вздовж фронту, припинялися, також домовлятися про відведення військ від лінії зіткнення у визначені ще у 2016 році в Мінську на черговій тристоронній контактній зустрічі місця.
Наприкінці жовтня 2016-го в інтерв’ю Громадському тодішній керівник української сторони в СЦКК генерал Борис Кременецький казав, що за допомогою спільних дій удавалося зупинити 70 відсотків обстрілів уздовж фронту.
Громадське пояснює, що могло стати причиною та в чому полягала робота спільного центру контролю та координації.
Що означає вихід росіян зі спільного центру координації припинення вогню?
Фото: Громадське
СУДИ НАД КРИМСЬКИМИ ТАТАРАМИ
Конвеєр політичних судів у Криму перед Новим роком увімкнули на повну потужність. 18 грудня у так званих «судах» окупованого Росією Криму розглядали 76 адміністративних справ. Судили кримських татар, які 14 жовтня вийшли з поодинокими пікетами, закликаючи Росію припинити репресії силовиків щодо кримських мусульман.
Їх звинувачують у порушенні статті 20.2 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ — «Порушення встановленого порядку проведення організації або проведення зборів, мітингу, демонстрації, ходи або пікетування». Активістам загрожує штраф від 10 до 20 тисяч рублів. Загальна сума штрафів у 76 справах, на яку можна очікувати, беручи до уваги кримську практику, близько 700 тисяч рублів (близько 350 тисяч гривень).
76 справ за день: як на півострові судять кримських татар за поодинокі пікети
Фото: Крымская солидарность
ЗАТРИМАННЯ ЧИНОВНИКА КАБМІНУ
Уранці 21 грудня СБУ затримало Станіслава Єжова — заступника голови протоколу уряду та перекладача прем’єр-міністра Володимира Гройсмана. Спецслужба звинувачує його в державній зраді та роботі на ФСБ Російської Федерації.
«Він працював як справжній шпигун. Працював достатньо ініціативно. Передавав інформацію, викрадав документи й передавав російським кураторам», — каже Андрій Петров, керівник департаменту контррозвідки СБУ.
Володимир Гройсман на своїй сторінці у Фейсбуці повідомив: «Спільно зі службою Безпеки України виявили в Секретаріаті КМУ чиновника, який тривалий час працював в інтересах ворожої держави».
Станіслав Єжов — особа не публічна, з офіційних джерел про нього відомо небагато. Докладніше — у матеріалі Громадського.
Російський шпигун чи кадровий дипломат: що відомо про затриманого Станіслава Єжова?
Фото: сторінка Станіслава Єжова у facebook
САНКЦІЇ ЄС ПРОТИ ПОЛЬЩІ
Польща стала першою країною в історії ЄС, на яку Євросоюз вирішив накласти санкції. Наслідки цього безпрецедентного кроку для Варшави можуть бути дуже серйозними. Розповідаємо, чому Брюссель наважився на такий крок, які саме санкції застосують і як вони вплинуть на Польщу та єдність усередині ЄС.
Брюссель проти Варшави: що означає рішення ЄС про санкції проти Польщі
Фото: EPA-EFE/RAFAL GUZ
ВИДУВАННЯ ЯЛИНКОВАХ ПРИКРАС
Напередодні новорічних свят українці дістають з горищ і комор коробки з різдвяними прикрасами. У містах посеред вулиць, що освітлюються тисячами гірлянд, виростають різдвяні ярмарки.
Навіть найзапекліші скептики починають трохи вірити в диво, прикрашають оселі й розповідають дітям, як десь далеко казкові ельфи роблять іграшки.
Насправді, ельфи працюють лише за 40 кілометрів від Києва. На перший погляд це звичайні люди, переважно жінки. На фабриці в селі Клавдієво-Тарасове майже 60 років виготовляють ялинкові прикраси, які потім розвозять по всій Європі.
«Ельфи-склодуви»: як у селі під Києвом видувають новорічні іграшки для всієї Європи (ФОТОРЕПОРТАЖ)
Фото: Анастасія Власова/Громадське
- Поділитися: