Дівчина робить селфі із людиноподібною роботом (гіноїдом) Софію у Києві, 11 жовтня 2018 року. Софія, розроблена гонконгською компанією Hanson Robotics і спроектована таким чином, щоб вчитися і адаптуватися до поведінки людей, а також співпраці з ними. Вона стала першою у світі роботом, що отримав громадянство будь-якої країни.
Фото: ВЛАДИСЛАВ МУСІЄНКО/POOL
А також велике інтерв'ю з Джамалою та міністром оборони Латвії.

РІДНІ ПОЛІТВ'ЯЗНІВ У КРИМУ

Вони приїхали до Києва з окупованого Криму, щоб розповісти про свою біду. П’ять матерів, дві дружини, батько і сестра — 9 близьких родичів кримських татар, затриманих на півострові. Їхні рідні — за ґратами в Сімферополі та Ростові-на-Дону, куди передають частину справ. Вони отримали строки від шести місяців до двох з половиною років.

Усіх звинувачують у тероризмі або причетності до забороненої в Росії організації «Хізб ут-Тахрір». Та справи сфабриковані, а деякі судді вимагають від прокурорів бодай якихось серйозних доказів. Уся їхня провина — сповідування ісламу, активна роль у житті громади, а тепер іще й участь у «Кримській солідарності» — організації, яка підтримує родини політв’язнів.

Загалом у політичних справах, пов’язаних з півостровом, затримали понад півсотні людей, 38 із них — кримські татари. Життя їхніх рідних — це щоденна боротьба: за можливість побачитися хай і через скло в судовій залі, за можливість утримувати родину. Вони показують речі, які нагадують їм, а тепер і нам, про тих, кого забрали.

Розділені: бути мамою, донькою, батьком політв’язня в Криму
Ліля Смаїлова
Фото: АНАСТАСІЯ ВЛАСОВА/ГРОМАДСЬКЕ

ЗНЯТТЯ АНАФЕМИ З ФІЛАРЕТА

Вселенський патріархат підтвердив, що Україні нададуть Томос. Також він зняв анафему з предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарета і предстоятеля Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) Макарія. Окрім того, патріарх визнав незаконною анексію Київської митрополії Російською церквою в 1686 році. Що це означає — пояснює Громадське.

Філарет без анафеми: що означає рішення Константинополя щодо предстоятеля УПЦ КП
Глава Української православної церкви Київського патріархату патріарх Філарет під час брифінгу біля Володимирського собору у Києві, 11 жовтня 2018 року. Вселенський патріархат канонічно відновив патріархів Української православної церкви Київського патріархату та УАПЦ Філарета та Макарія відповідно свого чину
Фото: ГОНТАР ВОЛОДИМИР/УНІАН

ІНТЕРВ'Ю З МІНІСТРОМ ОБОРОНИ ЛАТВІЇ

Латвія може приєднатися до миротворчої місії на Донбасі в разі, якщо її погодять, і країну запросять до участі в контингенті. Про це Громадському сказав міністр оборони Латвії Раймондс Бергманіс.

Він представляє консервативну партію «Союз «зелених» та селян», яка на останніх виборах до парламенту, що відбулися 7 жовтня, за попередніми даними, отримала близько 11% і має шанси ввійти до коаліції.

Громадське поспілкувалося з політиком напередодні виборів. Зокрема запитало, чи вважає Латвія себе захищеною в умовах російської загрози, коли Східну Європу турбує відданість НАТО цьому регіону.

Бергманіс — відома людина: колишній чемпіон світу з важкої атлетики, у 1990-ті неодноразово змагався за титул найсильнішої людини планети. На перших після відновлення незалежності Латвії Олімпійських іграх 1992 року ніс прапор країни. Після спортивної кар’єри став телевізійним ведучим, а в 2014-му пішов у політику. 

«Ми готові долучитися до миротворців на сході України» — міністр оборони Латвії
Міністр оборони Латвії Раймондс Бергманіс під час інтерв'ю Громадському, Рига, Латвія, 29 серпня 2018 року
Фото: Олександр Назаров/Громадське

ІНТЕРВ'Ю З ДЖАМАЛОЮ

12 жовтня співачка Джамала випустила довгоочікуваний альбом «Крила». Громадське зустрілося з Джамалою та дізналося, як змінив її шлюб і народження сина, а також перемога на Євробаченні, після якої люди стали покладати на неї великі сподівання за вирішення всіх негараздів в Україні.

«Я відчувала себе як міс Україна якась. Тому що ти виходиш і говориш про мир у країні. Ти відповідаєш конкретно за те, що відбувається у твоїй країні. Так, почекай, доріг немає. Що таке? На станції метро Лівобережна не встигли зробити ремонт. Джамала, в чому справа? Там собак убивають — (знову) Джамала. Постійно до тебе апелюють. Від цього дуже втомлюєшся. Неймовірне навантаження. Ти ж не президент. Ти просто написала пісню, яка на 2016 рік стала кращою в Європі».

Джамала стала гостею першого випуску нового проекту Громадського.

«Я записала 7 пісень за 7 днів»: Джамала про новий альбом, народження сина та анексію Криму | «Почую кожного»
Співачка Джамала та журналіст, автор проекту Почую кожного Олексій Тарасов в музеї авіації імені Антонова, Київ, 9 жовтня 2018 року
Фото: Олександр Кохан/Громадське

РОБОТ СОФІЯ В УКРАЇНІ

Людиноподібного робота Софію розробила гонконгська компанія Hanson Robotics, її активували 19 квітня 2015 року. Сьогодні, 11 жовтня 2018 року, Софія в Києві. Це її перший візит в Україну. Софія зустрілася з прем’єр-міністром України та відповіла кілька питань українських журналістів.

До Києва Софію привіз директор і фінансовий директор Hanson Robotics, засновник AngelVest Девід Чен і українсько-американський бізнесмен Марк Гінзбург.

«Ми хочемо створити роботів, які будуть все більше нагадувати людей і хоча наш прогрес очевидний, ми ще не досягли своєї мети. Адже багато хто з вас очікував, що Софія сама зайде в цю кімнату. А також очікували, що вона зможе танцювати. І хоча в неї є прототип, що може сам рухатись, сама Софія ще не може рухатись чи танцювати», — зазначив Чен.

Софія вміє адаптуватися до поведінки людей, імітувати людські жести, вирази обличчя та понад 60 емоцій. Марк Гінсбург розповів, що до кінця року в неї буде 118 емоцій. Софія відповіла питання на низку питань українських журналістів. Громадське публікує основні тези з прес-конференції робота Софії в Києві:

«Кохання між людиною і роботом можливе»: що розповіла робот Софія під час першого візиту в Україну
Школярі-винахідники, які займаються робототехнікою, розглядають людиноподібного робота (гіноїда) Софію у Києві, 11 жовтня 2018 року. Софія, розроблена гонконгською компанією Hanson Robotics і спроектована таким чином, щоб вчитися і адаптуватися до поведінки людей, а також співпраці з ними. Вона стала першою у світі роботом, що отримав громадянство будь-якої країни
Фото: ВЛАДИСЛАВ МУСІЄНКО/POOL
Поділитись: