Трамп: США накладають потужні економічні санкції проти Ірану у відповідь на ракетну атаку

США у відповідь на атаку Ірану негайно накладуть додаткові потужні санкції на економіку країни. Вони діятимуть доти, доки «режим Ірану не змінить свою поведінку». Деталей про ці заходи поки не повідомлялося.

Про це президент США сказав під час телевізійного звернення, передає CBS News.

Дональд Трамп додав, що Іран ніколи не матиме ядерну зброю, поки він буде президентом США. Він також назвав «головним терористом світу» Касема Сулеймані — іранського генерала, главу спецпідрозділу Аль-Кудс Корпусу вартових Ісламської революції, якого в ніч на 3 січня вбили внаслідок авіаудару США в Іраку.

За його словами, американські військові та громадяни Іраку внаслідок нападу не постраждали, а інфраструктура зазнала мінімальних пошкоджень.

Американський президент закликав своїх європейських колег «вийти з решток» іранської ядерної угоди 2015-го року, «яка й без того скоро втрачає чинність». При цьому, за його словами, слід укласти нову угоду. «Ми повинні всі спільно працювати для того, щоб укласти угоду з Іраном, яка зробить світ безпечнішим і більш мирним місцем», — додав Трамп.

Американський лідер додав, що США є головним виробником нафти й природного газу у світі. «Ми незалежні й не потребуємо нафти з Близького Сходу», — додав президент США, вочевидь натякаючи на залежність Тегерану від постачань нафти.

Трамп також оголосив, що звернеться до НАТО з проханням «стати залученішими» в Близький Схід.

«Ми хочемо, щоб у вас було майбутнє. Величне майбутнє, на яке ви заслуговуєте... США готові підтримати мирний процес», — звернувся наприкінці заяви Трамп до жителів та лідерів Ірану.

Під час звернення з Трампом були присутні віцепрезидент Майк Пенс і міністр оборони Марк Еспер. Після звернення президент США не відповідав на запитання преси.

Нагадаємо, в ніч на 8 січня Іран здійснив ракетний удар по американських військових об'єктах в Іраку у відповідь на вбивство США іранського генерала Касема Сулеймані.

Напруження між Сполученими Штатами та Іраном зросло після вбивства американськими військовими генерала сил спецпризначення «Аль-Кудс» Корпусу вартових Ісламської революції Касема Сулеймані.

Нагадаємо хронологію подій:

  • 29 грудня американські військові провели серію «точних оборонних ударів» по базах іракського шиїтського угруповання «Катаіб Хізбалла» в Іраку та Сирії. Вони заявили про причетність угруповання, яке пов'язують з Іраном, до атаки на американську військову базу в Іраку 27 грудня, внаслідок якої загинув один американський цивільний підрядник, а кілька військовослужбовців США та працівників з Іраку зазнали поранень.
  • 31 грудня в столиці Іраку Багдаді декілька тисяч протестувальників атакували посольство США, причиною став авіаудар американців по шиїтському угрупованню «Катаіб Хізбалла». Учасники демонстрації намагалися штурмувати дипломатичну установу.
  • 3 січня США завдали ракетного удару по міжнародному аеропорту Багдада в Іраку. Внаслідок цього загинули щонайменше семеро людей, зокрема командувач спецпідрозділу «Аль-Кудс», що належить до Корпусу вартових Ісламської революції Ірану, генерал Касем Сулеймані.
  • США заявили про причетність Касема Сулеймані до нападу на американську військову базу в Іраку та організації штурму посольства США в Багдаді. У Пентагоні додали, що мета авіаудару 2 січня — «стримування подальших наступальних планів Ірану».
  • Посольство Сполучених Штатів Америки в Іраку закликало американських громадян терміново залишити країну після ракетного удару США по аеродрому в Багдаді.
  • Сполучені Штати направлять додаткові 3000 солдатів до Близького Сходу після того, як вбивство іранського генерала Касема Сулеймані призвело до зростання напруження в регіоні. Ще раніше США оголосили про збільшення військового контингенту в регіоні на 750 осіб.
  • Президент США Дональд Трамп заявив, що іранського генерала Касема Сулеймані вбили, «щоб зупинити війну, а не щоб її розпочати». А президент Ірану Хасан Рухані назвав вбивство командира елітного підрозділу «Аль-Кудс» генерала Касема Сулеймані «величезною помилкою американців».
  • 4 січня тисячі жителів Багдада вийшли на церемонію прощання з Касемом Сулеймані та іншими вбитими іракськими діячами, вигукуючи антиамериканські гасла.
  • 6 січня центральні вулиці столиці Ірану Тегерана переповнилися натовпами людей, які прийшли на церемонію прощання з генералом Касемом Сулеймані, убитим в Іраку унаслідок ракетного удару США. Повідомлялося про «мільйони присутніх», утім інформацію підтвердити з незалежних джерел неможливо.
  • 7 січня Сполучені Штати відмовили у видачі візи міністру закордонних справ Ірану Мохаммаду Джаваду Заріфу, який мав відвідати засідання Ради Безпеки ООН у Нью-Йорку 9 січня.
  • Крім того, іранський парламент на відкритому засіданні ухвалив рішення внести Міністерство оборони США у свій список терористичних організацій. У квітні 2019 року США визнали терористичною організацією Корпус вартових Ісламської революції Ірану — вбитий генерал Касем Сулеймані був командувачем їхніх сил спецпризначення.
  • А в рідному місті Сулеймані Керман внаслідок тисняви під час церемонії прощання із вбитим іранським командувачем Касемом Сулеймані загинуло щонайменше 40 людей, ще 213 людей зазнали поранень. Похорони відбулися вранці 8 січня.