ENRU

«Трамп шукав мішень і обрав Україну», — американський журналіст

Дональд Трамп у своєму твітері звинуватив Україну у спробах зашкодити його президентській кампанії. Подібні звинувачення лунали і раніше, але з вуст лідера США прозвучали вперше. Трамп закидає Україні надмірну увагу під час виборчої кампанії до свого колишнього радника Пола Манафорта, який свого часу працював на Януковича. 

Френклін Фоер — відомий американський журналіст, який одним з перших узявся за справу Манафорта і нині відслідковує її перебіг для видання The Atlantic.

У розмові з Громадським Фоер пояснює, яку вагу має заява Трампа, чому він використовує саме Україну, аби відвернути увагу від звинувачень щодо проросійських зв’язків його зятя, який цього тижня доповідатиме в Сенаті, що може призвести до імпічменту глави Білого Дому.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що могло стати приводом для твіту Трампа про спробу України зашкодити виборам?

У середу, 26 липня, колишній очільник штабу Трампа Манафорт мав би свідчити на слуханнях Сенату в рамках розслідування у справі про втручання Росії у вибори президента США 2016 року, але повістку йому скасували.​

Колишній очільник штабу Трампа та колишній радник українського президента-втікача Януковича, Пол Манафорт (у центрі, архівне фото) Фото: EPA/JUSTIN LANE

Ви займаєтеся справою Манафорта, слідкуєте за ситуацією. Нині дізналися про твіт президента США, у якому він стверджує, що Україна буцімто шкодила його передвиборчій кампанії. Наскільки серйозно треба сприймати повідомлення американського президента? Чи це просто контраргумент на звинувачення у співпраці з Росією?

Саме так. На кожен закид Трамп озвучує звинувачення у відповідь. Приміром, кажуть, що він корумпований — твердить, що Гілларі така сама, ба навіть гірша. Наразі Трамп переживає найгірший тиждень президенства — його зятя схопили на ймовірній співпраці з росіянами. Тож ще ніколи він так відчайдушно не намагався відвести увагу. Він шукав мішень і обрав Україну. «Росія втручалась у вибори? Але ж те саме робила Україна». Можливо, він несправедливо обрав жертву. Але просто мусить підкинути нову тему, яку підхоплять і розкручуватимуть Fox News, Breitbart, the American right. Якщо зараз Україні некомфортно, далі буде ще гірше, оскільки Трамп не відхиляється від обраного курсу.

Що саме відомо про втручання України? Які є підстави так уважати? Александра Халупа — громадянка США українського походження — співпрацювала із штабом Клінтон. Нібито мала розмову з послом України у Вашингтоні. Український депутат оприлюднював інформацію про зловживання Манафорта в Україні, саме під час передвиборчих перегонів у США. Та все це озвучувалося і раніше. Як журналіст, який досліджував справу від самого початку, що ви можете сказати про роль України?

Можна сказати, що в цій справі Україна не відіграла жодної ролі. Ідеться про кількох осіб, які діяли незалежно одне від одного. Вони не були частиною якогось плану, спрямованого на підрив американської демократії. Це окремі персоналії, які діяли з власної ініціативи. Так, вони хотіли, щоб Трамп програв, хотіли щоб виграла Клінтон. Вони могли мати актуальну інформацію, що цікавила медіа. Та це не було змовою української влади заради впливу на виборчий процес. Лиш окремі елементи, які не складаються в загальну картину. Якщо порівнювати з діями Росії — узагалі ніщо. Адже американська розвідка дійшла висновку, що безпосередньо Володимир Путін прагнув впливати на виборчий процес, забезпечити перемогу Дональда Трампа, створити параною та спровокувати хаос в американській демократії.

Американський журналіст Френклін Фоер Фото: Олександр Попенко/Громадське

Тож так зване «українське втручання»​ по суті полягає лиш у тому, що деякі політики, чиновники, представники української громади в США під час виборів казали, що Манафорт працював на президента Януковича, відповідального за криваві події в Україні.

У цьому суть претензії: буцімто українці оприлюднювали данні, що містили негативну інформацію про Пола Манафорта. Але річ у тім, що історія правдива. І вона важлива. Адже Манафорт допоміг установити диктатуру в Україні, просував та формував імідж диктатора. Це об’єктивний факт, дуже важливий і цінний. До всього ми дізналися про нелегальні гроші, які він отримав і відмив. Отже я справді не розумію суті претензій Дональда Трампа. Він каже, що історія про Пола Манафорта є нелегітимною, адже про неї казали лише декілька українців. Це нісенітниця, але Трамп тим не переймається. Йому важливо знайти нову тему, змінити політичну дискусію.

Чому, на вашу думку, це відбувається зараз?

Тому що Трамп у відчаї. Цього тижня Манафорт мав свідчити перед Сенатом. Від нього хотіли почути, що відбувалося у Trump Tower — ідеться про зустріч з російським адвокатом з нерухомості та музичним продюсером, який нібито намагався лобіювати закон «Магнітського». Тож Трампові потрібно бодай щось. Усі аргументи лінії захисту вичерпано. І він вишукує щось, що може спрацювати, хай навіть це буде конспірологічна заява про змову з боку України.

Американський журналіст Френклін Фоер Фото: Олександр Попенко/Громадське

У чому суть історії з Джаредом Кушнером, зятем Трампа? Що наразі відомо?

Незважаючи, що все триває вже близько року, ми не знаємо. І це дуже погано. Ми постійно говоримо про Трампа, Росію, Манафорта, Україну. Постійно отримуємо нові свідчення, які виглядають, ніби сталося щось страшне, але невідомо, що саме. Інформація про зустріч у Trump Tower, це, по суті, уперше щось конкретне: з’явилися реальні росіяни, що реально пов’язані з урядом Росії. Вони нібито мали докази супроти Гілларі Клінтон і люди Трампа погодилися на зустріч. Нині здається, що зустріч ні до чого не призвела. Ми не знаємо, чому вони так прагнули тої розмови. Але, принаймні, тепер є докази, що заради дискредитації Гілларі, команда Трампа готова була співпрацювати з росіянами.

Увесь час виникають якісь нові деталі, звинувачення. То Трамп звільняє голову ФБР, щоб той не розслідував зв’язки з Кремлем, то з’ясовується, що зять Трампа Кушнер має якісь справи з росіянами. Щойно з’явилися чутки на CNN — так, чутки, але в авторитетному медіа — що Держсекретар США Тіллерон уже ситий Трампом по саме горло. Чи могли б усі ці свідчення про відносини з Росією справді призвести до серйозних наслідків?

Дональд Трамп не схожий ні на кого іншого в американській історії. Демократи відчайдушно прагнуть його звільнення. Ми ніколи не були в подібній ситуації, коли опозиція була настільки відвертою у прагненні, щоб президент пішов з посади. І все тільки погіршується. Ми не знаємо, що насправді коїться, не знаємо суті, але загалом усе виглядає жахливо. Трамп поводиться, ніби він винен. Хоча його оточення твердить, що не скоєно жодного злочину, він поводиться так, мовби хоче щось приховати. Вони продовжують брехати, вони далі помиляються, створюючи нові приводи для розслідувань. Тоді як демократи вхопилися у справу, отримуючи все більше важелів впливу.

Американці не надто переймаються. Хоча багатьом і не подобається Дональд Трамп. А надто тому, що той поводиться, як клоун. Людей дратує, що він забагато твітить, що він нічого не зробив за перші місяці роботи. І це все правда. Та пересічним американцям геть байдуже до скандалу щодо російського втручання. Так само вони не перейматимуться закидами в бік України.

Водночас ми кажемо про доведення законної справи до кінця. Демократи хочуть імпічменту Трампа, їм потрібно пред’явити докази, що він дійсно скоїв злочин. Навіть якщо Дональд Трамп не робив цього, у певний момент життя він точно десь помилився, схибив. Напевне колись дав неправдиве свідчення, можливо, звільнив когось у незаконний спосіб. Демократи не можуть утриматися від спокуси вчепитися за те, що Трамп у той чи інший спосіб колись порушив закон.

Багатьом американцям не подобається Дональд Трамп, а надто тому, що він поводиться, як клоун Фото: EPA/Chip Somodevilla/POOL

Зараз ми в Києві, де не один рік провів екс-радник Януковича Пол Манафорт. Чому ця історія показова? Чому історія Манафорта все ще має значення? Адже він керував штабом Трампа всього кілька місяців.

Гадаю, частково це пов’язано з тим, що ми поки не розуміємо суті скандалу. Водночас ми бачили, як росіяни намагалися втручатися у вибори. Це факт. Нам відомо також, що Манафорт працював на проросійського диктатора, працював на олігархів, близьких до Володимира Путіна. Якщо намагатися поставити в історії крапку, природно звернути увагу на Манафорта, бо він — у її центрі.

Так, його роль до кінця незрозуміла. Можливо, це просто збіг, просто існує така собі людина, що мала зв’язки з Росією, водночас працювала у штабі Трампа, компанія якого підтримувалася Кремлем. Може і збіг, утім, виглядає він украй підозріло. Саме тому журналісти повертаються до цієї справи. Я вважаю, навіть якщо Пол Манафорт не причетний до змови Росії та кампанії Трампа, він все одно «поганий хлопець» в американській історії. Він приїхав до Києва, допомагав розбудовувати диктатуру, заробляючи крадені гроші, кошти з кишень українців. Тож, якщо є змога привернути увагу до справи, до якої американцям нині байдуже, усе це має значення.

Американський журналіст Френклін Фоер Фото: Олександр Попенко/Громадське

Підписуйтесь на наш канал в Telegram