Президент США Дональд Трамп наклав вето на резолюцію Конгресу, яка була спрямована на обмеження його військових повноважень щодо Ірану. Американські парламентарі виступили з такою ініціативою після авіаудару США в січні 2020 року, внаслідок якого загинув іранський генерал Касем Сулеймані.

Трамп заявив, що резолюція Конгресу «ґрунтувалися не неправильному розумінні фактів та права», передає CNN.

«США не застосовували силу проти Ірану, як стверджується в резолюції. Чотири місяці тому я ухвалив рішення ліквідувати Касема Сулеймані, коли той був в Іраку. Іран відповів серією ракетних обстрілів по наших військах, розквартированих в Іраку. Нікого внаслідок цих атак не було вбито», — стверджує американський президент.

Нагадаємо, резолюцію про обмеження військових повноважень Трампа щодо Ірану Палата представників (нижня палата Конгресу) ухвалила 10 лютого. 13 лютого її зі змінами проголосувала верхня палата — Сенат. У березні Палата представників схвалила проєкт резолюції Сенату.

Резолюція була внесена до Конгресу на підставі Закон про воєнні повноваження від 1973 року, який визначає повноваження президента й парламенту США під час війни. Після терористичного нападу на Штати 11 вересня 2001 року роль парламенту у воєнних питаннях було суттєво обмежено.

Зазначимо, що вето президента може бути подолане Конгресом: рішення мають знову підтримати не менш ніж дві третини членів кожної палати парламенту. Оскільки в Сенаті більшість складають однопартійці Трампа, такий варіант видається малоймовірним.

3 січня США завдали ракетного удару по міжнародному аеропорту Багдада в Іраку. Внаслідок цього загинули щонайменше семеро людей, зокрема командувач спецпідрозділу «Аль-Кудс», що належить до Корпусу вартових Ісламської революції Ірану, генерал Касем Сулеймані.

США заявили про причетність Касема Сулеймані до нападу на американську військову базу в Іраку та організації штурму посольства США в Багдаді.

У ніч на 8 січня Іран здійснив ракетний удар по двох американських військових об'єктах в Іраку у відповідь на вбивство США іранського генерала Касема Сулеймані. Одна з ракет збила літак Boeing 777-800 «Міжнародних авіаліній України», усі 176 людей на борту загинули.

Поділитись: