Президент Трамп «потрапив під приціл» Палати представників американського парламенту, наступними справу його імпічменту розглядатимуть сенатори, США, 18 грудня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Пізно ввечері 18 грудня Палата представників американського парламенту проголосувала за оголошення імпічменту президенту США Дональду Трампу. Але Трамп не йде з посади — і, схоже, залишиться на ній до кінця свого терміну. Розбираємося, що сталося, що це означає і що буде далі.

Отже, що насправді відбулося?

Коротко. Палата представників підтримала два звинувачення проти президента США, на основі яких оголосила йому імпічмент, — зловживання владою та перешкоджання роботі Конгресу.

Палата представників — нижня палата американського парламенту — проголосувала за підтримку двох статей імпічменту Дональда Трампа, які попередньо сформулював профільний Комітет із питань судочинства. Це означає, що президенту тепер висунули офіційне звинувачення, яке може стати підставою для дострокового припинення ним повноважень.

Слід зауважити, що за кожну статтю імпічменту голосували окремо: визнання Трампа винним у зловживанні владою підтримало 230 конгресменів проти 197, а звинувачення в перешкоджанні роботи Конгресу — 229 проти 198. Демократка Тульсі Ґабард, яка претендує на обрання кандидаткою у президенти від своєї партії, була єдиною, хто в обох випадках проголосував «утримався».

У чому звинувачують Трампа?

У Конституції США є три підстави для висунення звинувачень проти президента, які мають призвести до його імпічменту: державна зрада, хабарництво і особливо тяжкі злочини та проступки. Комітет із питань судочинства висунув два звинувачення Трампу саме на підставі останнього, найменш чітко визначеного пункту. При цьому він відштовхувався від свідчень і доказів, зібраних попередньо Комітетом із питань розвідки та іншими комітетами, які вели розслідування у справі імпічменту.

Перше звинувачення оголошено за статтею «зловживання владою». Конгресмени стверджують, що Трамп намагався примусити українську владу публічно оголосити про політично вигідні для себе розслідування, які б зіграли проти одного з його опонентів на виборах — ексвіце-президента Джозефа Байдена. При цьому Трамп узалежнив «офіційні дії уряду США, які мають значну вагу для України», від оголошення нею таких розслідувань (йдеться про ймовірний шантаж військовою допомогою).

Друге звинувачення оголошено за статтею «перешкоджання Конгресу». Конгресмени стверджують, що Трамп перешкоджав проведенню розслідування у справі його імпічменту. Зокрема, президент вказував працівникам Білого дому та іншим органам виконавчої влади ігнорувати повістки для свідчення перед Конгресом, а також просив чинних та колишніх посадовців не співпрацювати з конгресменами.

То що, Трамп уже не президент?

Коротко. Ні, він усе ще президент!

Офіційне висунення звинувачень Трампу, яке й називають «оголошенням імпічменту», не означає власне імпічмент. Це лише означає, що конституційна процедура усунення президента завершилася в нижній палаті американського парламенту і тепер переходить до верхньої — Сенату.

Тепер спікерка Палати представників демократка Ненсі Пелосі має обрати конгресменів — так званих «керівників імпічменту», — які представлятимуть палату та висунуті нею звинувачення в Сенаті. Наскільки швидко це відбудеться — поки важко сказати. Але з урахуванням того, що незабаром починаються різдвяні свята, верхня палата точно почне розглядати імпічмент тільки в січні 2020 року.

Отже, Трамп лишається президентом.

Спікер Палати представників Ненсі Пелосі (в центрі) з головами комітетів палати під час брифінгу по результатам голосування за імпічмент Трампа, Вашингтон, США, 18 грудня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SHAWN THEW

Що тоді відбуватиметься в Сенаті?

Коротко. Суд присяжних: обвинувачувачі — конгресмени, захист — Трамп, присяжні — сенатори, суддя — глава Верховного суду.

Справа імпічменту Трампа розглядатиметься в Сенаті, умовно кажучи, у форматі суду присяжних. При цьому існують чіткі правила його проведення — їх було прописано ще в середині ХІХ століття і кілька разів оновлено після кожної нової процедури імпічменту (до Трампа, варто зауважити, їх було аж три). Щоправда, принаймні частину цих правил сенатори зможуть змінити простою більшістю голосів.

У цьому «суді присяжних» стороною обвинувачення виступають уже згадані «керівники імпічменту», а захистом — президент США (не обов’язково особисто — може й через представників). Замість присяжних будуть сенатори, а головуватиме глава Верховного суду США.

На цьому суді так само можуть заслуховувати свідків і розглядати докази. Приміром, Державний секретар США Майк Помпео уже засвідчив свою готовність дати свідчення — на слуханнях у Палаті представників він не був.

До речі, «суд присяжних» у Сенаті так само буде транслюватися по телебаченню — але існують чіткі обмеження, кого й що можна показувати. Тому очікувати на видовищне шоу, як це було під час публічних свідчень у листопаді в Палаті представників, не доводиться.

Які шанси, що Трамп піде з посади?

Коротко. Такі собі.

Підтримати звинувачення Палати представників має дві третини сенаторів, присутніх під час слухань. Нині в Сенаті 53 республіканці, 45 демократів і два незалежних кандидати. Якщо припустити, що на суді в Сенаті будуть присутні всі його члени, демократи повинні заручитися підтримкою щонайменше 20 республіканців для імпічменту Трампа (незалежні кандидати, скоріш за все, імпічмент підтримають).

Розраховувати на це навряд чи доводиться. Приміром, глава сенатської республіканської більшості Міч Макконел нещодавно заявив, що координує з Білим домом стратегію поведінки на суді в Сенаті — і це при тому, що кожен сенатор перед слуханнями має проголосити клятву неупередженості.

Мітинг за імпічмент президента Дональда Трампа перед голосуванням Палати представників США на Таймс-сквер у Нью-Йорку, США, 17 грудня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/JUSTIN LANE

Якщо Трампу оголосять імпічмент, що буде далі?

Коротко. Його місце до наступних виборів посяде віцепрезидент.

У будь-якому разі, дострокових виборів у разі (дуже малоймовірного) імпічменту Трампа не буде.

Відповідь дає 25-та поправка до Конституції США. «У випадку усунення президента з посади або його смерті чи відставки президентом стає віцепрезидент». Сьогодні це — Майк Пенс. Він сам, до речі, згадується у підсумковому звіті Комітету з питань розвідки щодо імпічменту як один із тих, хто відмовився співпрацювати з Конгресом.

Пенс, власне, нещодавно заявив, що не розсекречуватиме своєї телефонної розмови із Володимиром Зеленським 18 вересня. А з його публічних заяв (зокрема, нещодавнього інтерв’ю Fox News) можна побачити його щонайменше скептичне ставлення до самого процесу імпічменту.

Поділитись: