«Труханова ми допитували по 3-4 рази на тиждень»: екс-очільник поліції Одещини про напади на активістів і свою відставку

Watch on YouTube

23 квітня стало відомо, що очільник поліції Одеської області Дмитро Головін написав рапорт про звільнення за власним бажанням, не пояснивши причини. В ексклюзивному інтерв’ю Громадське спробувало дізнатись, що змусило його піти з поліції, що він залишив після себе в правоохоронній системі, про конфлікти з активістами та відносини із міським головою Геннадієм Трухановим.

Що змусило вас піти з поліції? Чи не пов’язано це з президентськими виборами?

Коментувати, з чим це пов’язано — з політичними моментами, неполітичними — не буду. Єдине тільки, що можу сказати, — на жаль, потрібно слідкувати за здоров’ям із молоду, щоб потім не виявлялися такі сюрпризи під кінець несення служби, коли вже наступає певний вік. Медики сказали — якщо зараз цього не зробити, потім буде пізно. Це особисто мої проблеми, які не пов’язані ні з політикою, ні з виборами.

Ви плануєте повернутися на службу?

Якщо стан здоров’я дозволятиме, я з радістю розгляну таку можливість.

Як ви оцінюєте роботу одеської поліції під час виборів?

На відмінно. Жодного знакового ЧП не було — ні «каруселей», ні фальсифікацій. Були, звісно, малі технічні порушення — ми відкрили ряд кримінальних справ, по трьох пред’явили підозри. Було близько 15-17 протоколів, підтверджених судом про порушення, було близько 700 повідомлень про різного роду порушення виборчого процесу. Ну і дещиця — це кримінальні провадження.

Давайте поговоримо про 2 травня 2014 року. На якому етапі розслідування?

Вже більше 5 років йдуть кримінальні справи. Частина людей знаходяться під вартою і чекають суду — це в Миколаївській області. Частина отримали виправдальні вироки і хтось з них вже знаходиться за межами України. Більше 15 людей у розшуку. За час моєї каденції ми виявили нові епізоди, нових осіб, які причетні до цього. Працюємо із СБУ, ГПУ. Як би хто не очікував, що будуть усі виправдальні вироки — це маячня. Ось пройде буквально місяць-півтора і ви побачите, як повернуться події у цій справі. Будуть рішення суду з обвинувальними вироками, я на це сподіваюсь.

На якому етапі розслідування нападу на активіста Олега Михайлика?

Думаю, найближчим часом ця справа піде в суд з обвинувальним актом. Я впевнений, що напад мав політичне забарвлення, щоб розхитати ситуацію в Одесі. І не все так, як подають деякі активісти і, в тому числі, сам потерпілий, а особливо — його адвокат.

На основі тих матеріалів, які є зараз, я розумію, хто організовував, для чого це робилося. А крім того — питання на питання: де ж вилучена куля? Чому її досі не надали правоохоронним органам? Кому це було вигідно? Пан Михайлик, можливо, нормальна людина, але до нього є багато питань.

Яких?

Я не хочу їх називати. Його адвокат все перекрутить і подасть це як тиск на підзахисного.

Чи простежується в цій справі російський слід?

Давайте я не буду називати подробиці, але питання досить своєчасне і доречне.

З приводу нападів на інших активістів. Багато хто говорить, що ці справи «ховають» і немає жодних результатів.

Тимчасова слідча комісія нас заслуховувала по всім нападам — це сім штук, не тільки 2018 року, це і 17-го, і 16-го років. Усі виконавці і посередники або затримані, або їм пред’явили підозри, або справи в судах. Так, є питання щодо замовників.

Є громадянські інструменти контролю за поліцією. Ні по однієї з тих справ ніхто з активістів, крім голослівних заяв у ЗМІ та інтернеті, що поліція нічого не робить, нічого не зробив. Ніякої співпраці. Не називаючи прізвищ: в одній справі адвокат заявив, що підозрювані у нападі на його клієнта невинні. Або ж самі потерпілі не впізнають тих, хто на них нападав. Ніби через те, що ці люди є членами політичних рухів або колишні «атошники». От як розслідувати? А слідчий все це має переварити, вибудувати логічний ланцюжок і пред'явити чи не пред'явити обвинувачення.

Екс-голова поліції Одеської області Дмитро Головін під час інтерв'ю, Одеса, 26 квітня 2019 рокуГромадське

Давайте поговоримо про розслідування «Слідство.Інфо» щодо вашого будинку...

...який належить членам моєї родини. Подивіться мою декларацію — там все є. І я розумію, що ця ситуація мала замовний характер. НАБУ відкрило справу, і не одну, здається, розслідують, допитують, приймуть рішення. Я ж нічого не приховую.

Так а справу відкрили чому?

Деякі журналісти, активісти звернулися із заявою, і суд зобов’язав НАБУ її відкрити. Подивимося, чим вона закінчиться.

Одеський активіст Сергій Стерненко писав про шість ваших незадекларованих квартир.

Пан Стерненко не вміє працювати з реєстрами. Якби подивився — по-перше, вони належать дружині, по-друге — не моїй: просто повне співпадіння ім’я, по батькові.

Давайте поговоримо про парамілітарні утворення. Вони допомагають поліції чи заважають?

Керівники «Національних дружин» в Одесі — цілком адекватні молоді хлопці. Так, є непорозуміння, відкриті кримінальні справи, але коли мова йде про територіальну цілісність, розкриття тяжких, особливо тяжких злочинів — разом з ними йдемо, витягаємо трупи, речові докази, і я за це їм вдячний.

Як поліція готується до 2 та 9 травня?

Є чіткий алгоритм співпраці усіх правоохоронних органів, і впевнений, що все пройде нормально. Звісно, можливі провокації. Все залежить від людей, які прийдуть, і як вони будуть налаштовані.

Ми аналізували злиту переписку російських громадян, і там мова йшла про російські акції у регіонах, замасковані під українські. Ви з таким зіштовхувались?

Так, звісно. Були постановочні сцени, були спеціально замовлені вибухи, розфарбовували різними написами пам’ятники — єврейської культури, болгарської, української. «Одеса не запалала у 14-му, будемо її підривати у 15-му», — це, звісно, «поребрик» зацікавлені особи.

Багато хто з активістів говорить, що поліція за вас була приватною армією міського голови Труханова.

Можна, я йому зателефоную і спитаю, чи відповідати на це питання? Я жартую.

Труханова мої співробітники допитували по 3-4 рази на тиждень. Спитайте у нього. Так, людина нервувала, були конфлікти. Але були б тільки факти — за що пред’явити підозру. А так що? Ним займається НАБУ, це їхня оцінка, я туди не лізу.

Як зміниться робота поліції за нового президента України?

Поліція продовжує реформування на чолі з Арсеном Аваковим. У нього є план розвитку до 2025 року. Тож, думаю, ніяк не вплине. Звісно, якщо не почнеться тиск з боку певних груп олігархів.

Що можете сказати про нового очільника поліції Одеської області Олега Беха?

Ми з ним працювали у 14-му році. У 15-му він був начальником УБОЗу — справжній офіцер, оперативник, жорсткий. Він працював у Харкові. Харків та Одеса схожі — кількість населення, кордон. Тому йому простіше буде тут розібратися.